YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM'nin baraj planı 9 ay önce hazırlanmış!
Seçim barajını gündemine alarak Meclis’i by-pass eden Anayasa Mahkemesi’nin, buna Mart ayından beri hazırlandığı ortaya çıktı. 9 ay önce yapılan içtüzük değişikliği, AYM Başkanı’na konuyu Genel Kurul’a taşıma yetkisi tanıyor.
AYM'nin baraj planı 9 ay önce hazırlanmış!
05 Aralık 2014 / 10:18 Güncelleme: 05 Aralık 2014 / 10:18

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), siyaseti dizayn için aylardır ince bir planla harekete geçirildiği ortaya çıktı.

AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın, anayasaya rağmen seçim barajı ile ilgili bireysel başvuruyu Yüksek Mahkeme’nin ‘Genel Kurul’ gündemine aldırmasının önceden planlandığı belirlendi.

Mahkeme’nin işleyişi ve görev dağılımını düzenleyen içtüzüğü geçtiğimiz mart ayında değiştirerek, Mahkeme Başkanı’na, ‘kanaat getirmesi’ durumunda bireysel başvuruları Genel Kurul gündemine getirme yetkisi verildi. 

Kanaati yeterli

AYM, içtüzüğünü 5 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ilamıyla değiştirdiğini duyurdu. Bu değişiklik önce çok dikkat çekmedi.

AYM Başkanı’nın görev ve yetkilerini düzenleyen 10. maddenin (ı) bendindeki değişikliğe göre, daha önce mahkeme dairelerinin sorumluluğunda olan ‘bireysel başvuruları karara bağlama yetkisi’, Mahkeme Başkanı kanalıyla Genel Kurul’a devredildi. Düzenlemeyle AYM Başkanı, içtihat birliği sağlanamayacağına kanaat getirdiği dosyaları Genel Kurul gündemine getirme olanağına kavuştu. 

3 adımda kaos

Meclis’i by-pass için başlatılan planın ilk aşaması ‘içtüzük değişikliği’ idi. İkinci aşama ise ‘bireysel başvuru’ oldu. Mart ayındaki değişiklikten sadece iki ay sonra AYM’ye ‘seçim barajı’ ile ilgili başvuru geldi.

Üçüncü adımda ise Başkan Haşim Kılıç devreye girdi. Kılıç, daha önce dairelerin bakması gereken dosyayı, tüzük değişikliği sayesinde doğrudan Genel Kurul gündemine aldı. Kamuoyu şimdi atılacak son adımın nasıl olacağını merak ediyor.  

baraj.jpg

Buna yetkisi yok 

Anayasa Mahkemesi Kuruluş Kanunu’nun 45. maddesinde açıkça, ‘kanunlar ve kanun hükmündeki kararnamelerle ile ilgili bireysel başvuru yapılamayacağı’ vurgulanıyor.

Söz konusu maddenin 3’üncü fıkrasında; “Yasama işlemleri ile düzenleyici idari işlemler aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı gibi Anayasa Mahkemesi kararları ile anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz” deniliyor. 

Mahkeme, kanunu ilga edemez

Seçim barajı 2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 33. maddesinde düzenleniyor. 1983 yılında hayata geçirilen ve 1987 yılında değişiklik yapılan kanunun ilgili fıkrasının üzerinden yaklaşık 30 yıl geçti. Bu kanuna ilişkin daha önce yapılan iptal başvurusunu ‘temsilde adaletin sağlandığı’ gerekçesiyle reddeden Yüksek Mahkeme’nin bu konuya tekrar dönmesi de ayrıca dikkat çekiyor. AYM’nin herhangi bir kanunu ilga yetkisi bulunmuyor. 

Sistemi kilitleyebilir

Yüksek Mahkeme’nin seçim barajı ile ilgili yasalara aykırı olarak verebileceği bir ‘iptal’ kararının, Türkiye’de sistemin temellerine büyük zarar vereceği belirtiliyor. Hukuk çevreleri özellikle Terörle Mücadele Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve diğer kanunlarla ilgili bireysel haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yapılacak milyonlarca başvuru ile AYM’nin ve sistemin kilitlenebileceği uyarısında bulunuyor. 

 

YENİ ŞAFAK

kanun devletinden hukuk devleti yeni Türkiye'ye
 // Ömer
haksızlık ve gerçeklerin insana umut veren yanı bir türlü gizli kalamamaları dır. o nedenler eyyubi bir sabır için bizlerin de hemen umutsuzluğa kapılmamamız gerekir. unutmamak lazım ki; korkaklar ve iradesini mevki makam uğruna ipotek altına alan (illegal yapılanmaya hizmet etmeyi emir telaki edip mehdilik taslayan birilerinden icazet ile karar verenler)lar yargıçlık yapamaz. ...
05 Aralık 2014 Cuma 16:16
17 aralıkta paralel yapı
 // atiker
ömer bey nasılki dershaneleri pahane edip işleri iyice olgunlaştıramadan darbe teşebbüsünde bulundu iseler aym de vakıf kurma için girişimleri hükümetten döndüyse onlarda gerçek sıfatlarını açığa vurdular bu adam yıllarca karda gezmiş iz bırakmamış birçoklarınıda ders köşe ederek o makama kadar yükselmiş inşallah ülkemiz için hayırlı işlerin olması temennisi ile yoksa az daha hukuk oyakımızda olacaktı....
05 Aralık 2014 Cuma 14:27
her yönüyle keyfiyet hukukçuluğu!
 // Ömer
anayasa mahkemesi içtüzüğü ve anayasa mahkemesi kuruluşu ve yargılama usulleri hakkında kanun 30.03.2011 kanun: 6216 dahil nereden bakarsanız bakın her yönüyle tartışmalı yetki,toplum üstü seçkinlik verilirken aydın demokrat ve sözde hukuk profları nerelerdeydiler, insana sormazlar mı? sn atiker oradaki siyasal düşünce konusundaki çoğulcu tespitine katılmıyorum. vakıf kurma ( halkın vergileri ile keyf sürme ve saltanat hayali)konusunda teslim olmayan iktidara yaşamın boyunca dua edeceğim....
05 Aralık 2014 Cuma 11:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler