YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM'den 4 iptal, iki yürütmeyi durdurma
Anayasa Mahkemesi CHP'nin başvurusu üzerine 4 iptal, iki yürütmeyi durdurma kararı aldı.
AYM'den 4 iptal, iki yürütmeyi durdurma
02 Ekim 2014 / 21:00 Güncelleme: 03 Ekim 2014 / 07:44

Anayasa Mahkemesi CHP'nin başvurusu üzerine AYM, torba yasadaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) 'Millî güvenlik', 'kamu düzeninin korunması' ve 'suç işlenmesinin önlenmesi' gibi nedenlerle ve 'gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde' bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini anayasaya aykırı gördü ve iptal etti.

İptalle TİB başkanının talimatıyla 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi yargı kararıyla kaldırılmış oldu. TİB, artık, internete müdahale edemeyecek. Site kapatma ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek.

Anayasa Mahkemesi, TİB ile ilgili düzenleme ile mahkeme kararlarının yerine getirilmesine ilişkin maddelerin yürütmesini de durdurdu.

Hükümetin özelleştirme kararını müteakip devir teslim üzerinden 5 yıl geçtikten sonra daha önce iptal verilmiş olan mahkeme kararları uygulanmayacağı şeklindeki, idari yargı kararlarına uyulmamasına yasal güvence de anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi, torba yasadaki "kolluk teşkilatı kadrolarına yapılan görevden alma işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının 2 yıl içinde yerine getirileceği, bu işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesinin ceza soruşturmasına konu edilemeyeceğini" düzenleyen hükmü iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu.

19:06
 // Rasim DUMAN
Cumhurbaskanimiz hani "yargi oligarsisi"nden bahsediyordu ya, iste sekilde goruldugu gibi "oligarsik" bir karar. Ya Meclis duvarindaki "hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindir" sozunu oradan kaldiralim, veya bir ucube haline gelmis ilan bu AYM'yi. Yahu bu memleketi kim yonetiyorsa bilelim artik!...
02 Ekim 2014 19:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler