YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün'ün 'helikopter' mücadelesi
Aygün'ün 'helikopter' mücadelesi
20 Mayıs 2012 12:29
CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün'ün 'helikopter' mücadelesi sonuç verdi.

CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, kendi evinin de bulunduğu bölgede acemi pilotların helikopterle eğitim uçuşu yapmalarından endişe duyduklarını belirterek, ''Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, uçuşların yapıldığı bölgede 1946'dan beri uygulanan kat sınırlamasını kaldırması bizi rahatlattı. Belki bu şekilde uygulama sona erer'' dedi.

Aygün, yaptığı açıklamada, Ümitköy bölgesinde, kendi evinin de bulunduğu alanda, acemi pilotların helikopterle eğitim uçuşları yaptığını, kendisinin ve bölge sakinlerinin, olası bir kazaya karşı tedirginlik yaşadığını söyledi. ''Helikopteri kullanan pilotun acemi olduğunu düşününce tedirginliğimiz daha da artıyor'' diyen Aygün, bu uçuşların durdurulması için uzun süredir mücadele ettiğini anlattı. Konuyu Meclis gündemine de taşıdığını bildiren Aygün, Genel Kurul'da yaşadığı endişeyi anlattığını, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sunduğunu ifade etti.

Yaptığı araştırmaya göre, eğitim uçuşlarının yapıldığı bölgenin 1946 yılında tespit edildiğini ifade eden Aygün, ''O dönemde Ankara'da yapılaşma o kadar azdı ki söz konusu uçuşların yapıldığı alan tamamen boştu. Ancak şimdi bu bölge artık yerleşim birimi. Evlerimizin üzerinde acemi pilotların eğitim görmesi bizi korkutuyor'' dedi.

Uçuşların sağlıklı yapılması için 1946 yılından beri Keçiören'e kadar uzanan belli bir bölgede bina yüksekliklerine sınırlama getirildiğini belirten Aygün, bu nedenle uçuş yapılan bölgenin önemli bir kısmında yüksek binalar yapılamadığını anlattı.

Ancak kısa bir süre önce Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin önemli bir karar aldığını ifade eden Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in girişimiyle, söz konusu bölgede kat yüksekliği sınırlamasının kaldırıldığını, bunun kendilerini rahatlattığını söyledi. Aygün, ''Artık yüksek binalar yapıldıkça belki eğitim uçuşlarının yapıldığı bölge de değişir. Böylece önemli bir sorun ortadan kalkmış olur. Bu konuda Sayın Gökçek'e de teşekkür ediyorum '' diye konuştu.

Aygün, yerleşim bölgesinde söz konusu uçuşların yapılmaması için mücadelesini sürdüreceğini söyledi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler