YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygüner ve Sirmen gözaltında!
28 Şubat soruşturması kapsamında bugün başlayan 3. dalgada emekli Albay Mehmet Aygüner ve emekli yüzbaşı Tanju Sirmen de gözaltına alındı...
Aygüner ve Sirmen gözaltında!
25 Nisan 2012 / 16:55 Güncelleme: 25 Nisan 2012 / 17:23

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü ''28 Şubat Soruşturması'' kapsamında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince evleri aranan emekli Albay Mehmet Aygüner ve emekli yüzbaşı Tanju Sirmen gözaltına alındı.

Sirmen'e ait olduğu kaydedilen Maltepe Feyzullah Mahallesi Köroğlu Sokak'taki adreste polis ekiplerinin sabah saatlerinde başlattıkları arama sona erdi.

Evinden çıkarılırken gazetecilerin soruları üzerine Sirmen, ''1990'da ordudan ayrılmış birinin, 28 Şubat gerekçesiyle gözaltına alınmasını seyreden bütün halk, seyretmeye devam etsin. Gözaltına alınan hepinizsiniz'' diye konuştu.

Sirmen'in avukatı Serkan Günel de müvekkilinin evinde sadece dijital deliller üzerinde arama yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Bir sürü kitap, belki dosyalarca belge olmasına rağmen onlara bakılmadı. Sadece 2 tane hard disk ve üzerinde daha sonradan giriş yapılmaya açık şekilde olan CD'lerin kopyaları alındı. Bir kısım CD'lere el konuldu. O açıdan baktığımızda 28 Şubat 1997'de CD'lerin yerine disketler göz önünde bulundurulduğunda aslında mantıksız bir arama olduğunu söylemek mümkün. Genel hatlarıyla bakıldığında, sadece dijital deliller üzerinde bir araştırma yapıldığını söyleyebiliriz.''

Sirmen'in 1990 yılında askeriyeden emekli edildikten sonra hiçbir şekilde ne sivil hayatta, ne de başka bir şekilde askeriye ile hiçbir ilişki içerisinde olmadığını savunan Günel, bilgisayar programcısı olan müvekkilinin çevresinde sosyalist görüşleriyle bilindiğini, zamanında Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde siyaset yaptığını anlattı.

Günel, ''Darbe veya o zihniyette bir durumla hiçbir şekilde ilişkisi olamayacak bir kişi. Şu anda kendisi çok şaşkın. Neyle karşılaşacağını hiçbir şekilde bilmiyor'' diye konuştu.

Polis ekiplerinin Sirmen'in evindeki aramanın ardından CD kopyaları ve bazı belgeleri, mühürlü bir çuval ve bavul ile ekip arabasına koyduğu görüldü.

Sirmen'in beraber yaşadığı 19 yaşındaki oğlunun ise aramalar sırasında evde olmadığı öğrenildi.

Emekli albay Mehmet Aygüner'e ait olduğu belirtilen Kadıköy Sahrayıcedid Mahallesi Müminderesi Sokak'taki adreste de polis ekiplerinin sabah saatlerinde başlattıkları arama sona erdi.

Aygüner'in evindeki bazı belgelere el koyulduğu görüldü.

Aygüner, sivil polisler eşliğinde bir araca bindirilerek emniyete götürüldü.

17:20  - Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan emekli albay Mehmet Aygüner ile emekli yüzbaşı Tanju Sirmen sağlık kontrolünden geçirildi.

Soruşturma kapsamında, gözaltına alınan Aygüner ile Sirmen sağlık kontrolü için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan adli tabipliğe getirildi.

Burada polis ekiplerinin nezaretinde sağlık kontrolünden geçirilen Aygüner ile Sirmen, daha sonra sivil plakalı iki ayrı polis aracıyla adliyeden ayrıldı.

Sirmen araca bindirildiği sırada, ''Haksızlıklara karşı susmak suçtur'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler