YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün'e o açıklamayı yaptırdılar
Aygün'e o açıklamayı yaptırdılar
21 Ağustos 2012 09:45
Abdülkadir Aksu, terör, Kürt açılımı ve CHP'li Aygün'ün PKK tarafından kaçırılması ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili Bubün gazetesine konuştu.

Terör örgütünün hükümetin demokrasi adımlarını hazmedemediğini dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aksu, bölgede adeta bir tiyatro sergilendiğini dile getirdi. "Hüseyin Aygün kaçırıldı, ardından 'iyi çocuklar, saygılı çocuklar' açıklamasını yaptırdılar" diyen Aksu, "PKK’nın niyeti bölgede kaos oluşturmak, Kürt kardeşlerimiz üzerinde totaliter ve baskıcı bir hakimiyet kurmak. Buna izin vermeyeceğimizi iyi biliyorlar" dedi.

ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar'ın kardeşinin öldürülmesine atıfta bulunan Aksu, "Bunlar insanlıktan nasibini almış olsa, haklarını savunduğunu iddia ettiği insanları da öldürürlermiydi? Ne yaparlarsa yapsınlar biz ileri demokrasi sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Aksu, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin çok yönlü demokratik adımları bünyesinde barındırdığına işaret etti.

Vatandaşların etnik, dini veya kültürel alanlarda yaşadığı kısıtlamaları ve yasakları ortadan kaldırmaya yönelik bir perspektifi barındıran açılımsürecinin halen devamettiğine vurgu yapan Aksu, "Bu proje ileri demokrasi hedefi olarak önümüze koyduğumuz noktaya varıncaya kadar sürecek. Bu, 2023 yılında dünyanın ilk 10 gelişmiş ülkesi hedefine kilitlenmiş Türkiye için bir zorunluluk" ifadelerini kullandı.

Siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutları olan Kürt sorununu bir anda çözmenin mümkün olmadığını belirten Aksu, Kürt sorunu ile terör sorunu ayırımını yapma-dan sağlıklı bir bakış açısı ortaya koymamız mümkün değil" dedi PKK'nın uzantısı olan PYD'nin Suriye'deki Kürt gruplarından sadece biri olduğunu söyleyen Aksu, "Medya son günlerdeki yayınlarında bölgede yaşanan olaylara çok farklı anlamlar yükleyerek ve hatta abartarak vermektedir. Türkiye bölgeyle olması gerektiği gibi zaten hassasiyetle ilgilenmeye devam etmektedir" dedi. PKK'nın hedefleri içinde devlet kurma bulunmadığını ifade eden Aksu, bu örgütlerin genellikle uluslararası stratejilerde birer piyon olarak kullanıldığına vurgu yaptı.

Aksu, "PKK'nın içinde Suriye vatandaşlarının olduğu bir gerçektir ancak bu ülkede bir devlet kuracak kadar ne gücü var ne buna Suriye halkı izin vermez" dedi.

Kürtçe ders olarak okutulacak

Kürt vatandaşların haklarının teslim edilmesi noktasında Kürtçe'nin seçmeli ders haline gelmesinin büyük devlete yakışır bir hamle olduğuna dikkat çeken Abdülkadir Aksu, şunları söyledi: "Kürtçe bu ülkenin bir gerçeğidir, bunu yasaklamak ya da reddetmek bu ülkede hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Hükümetimizin bu kararını, tüm vatandaşlarımızın temel insan haklarından biri olan, dil hakkının öğrenilmesi çerçevesinden okumaları gerektiğini düşünüyorum. Sanırım önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında velilerden gelecek talepler doğrultusunda pilot olarak seçilecek şehirlerde Kürtçe seçmeli derslerin verilmesine başlanacaktır."  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler