YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün ve Temiz'in zor günü
Aygün ve Temiz'in zor günü
05 Ağustos 2009 14:58
İkinci Ergenekon davasının görülemsine yarın devam edilecek. Aygün ve Temiz hakkında istenen tutuklama talebinin yarın karara bağlanması bekleniyor


Emekli orgeneraller Mehmet Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 56 sanıklı ikinci ''Ergenekon'' davasının görülmesine yarın devam edilecek.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda 20 Temmuzda yapılan ilk duruşmada, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın kimlik tespiti yapıldı. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt ile diğer 30 tutuksuz sanığın kimlik tespiti de tamamlandı.


Davanın ilk duruşmasına katılamayan tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un avukatları, hastanede bulunan müvekkillerine duruşma celbinin gitmediğini belirtirken, sağlık sorunları nedeniyle tahliye olan emekli Albay Arif Doğan'ın da Haydarpaşa'daki GATA Hastanesi'ne sevki gerçekleştirildi.


Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, iddianamenin okunmasına geçilmeden önce sanık ve avukatlara söz verdi. Bunun üzerine sanık ve avukatlar, ''Ergenekon'' davalarının birleştirilmemesi, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu ve heyetin tamamının reddine ve tutuklu sanıkların tahliyelerine yönelik taleplerde bulundu.


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise ''Ergenekon'' davalarının birleştirilmesi, emekli orgeneraller Mehmet Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un tahliye edilmelerinin ardından geçen süre dikkate alınarak Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmelerini ve sağlık durumlarıyla ilgili rapor alınmasını, ayrıca tutuksuz sanıklar ATO Başkanı Sinan Aygün ve avukat Levent Temiz hakkında tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.


Taleplerin daha sonra karara bağlanmasını uygun gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 gün sonra bir kısım sanık ve avukatlarının, mahkemenin bir üyesi ve heyetin tamamının reddine yönelik taleplerini kabul etmediğini açıkladı.


Mahkeme heyetinin, emekli orgeneraller Mehmet Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un sağlık durumlarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınması ve Sinan Aygün ile avukat Levent Temiz'in tutuklanmasına yönelik talepleri ise yarınki duruşmada karara bağlaması bekleniyor.-ERUYGUR VE TOLON İÇİN 3'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ-İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel, Ercan Şafak, Fikret Seçen, Nihat Taşkın ve Mehmet Murat Yönder tarafından hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 25 Mart 2009 tarihinde kabul edildi.


İddianamede, tutuklandıktan 2,5 ay sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye olan emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur ile yine tutuklandıktan 7 ay sonra tahliye edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un, ''silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''yargıç üzerinde nüfuz kullanmak'', ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmek, amacı dışında kullanmak, hile ile almak, çalmak'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek'', ''tasarlayarak kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek'', ''patlayıcı madde bulundurmak'', ''kişilerin hayatı, sağlığı veya mal varlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etmek veya patlayıcı madde kullanmak'', ''mala zarar vermek'' ve ''yasaklanan bilgileri temin etmek'' suçlarını işledikleri öne sürülüyor.


''Örgütün üst düzey yöneticisi olmak''la suçlandıkları için Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanması eylemlerinden de sorumlu tutulan sanıklardan Eruygur'un 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 142 ile 246 yıl arasında hapsi, Tolon'un da 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 129 ile 219 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.-11 SANIK HAKKINDA DA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ-İddianamede, tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un da ''silahlı terör örgütü yönetmek'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''pek az sayıda mermi bulundurmak veya taşımak'', ''bir adet ateşli silah ve mutat sayıda mermi bulundurmak'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 39 ile 66 yıl arasında hapisleri talep ediliyor.


İddianamede, tutuklu sanıklardan Mustafa Ali Balbay, Ahmet Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, İbrahim Özcan, Kemal Aydın, Neriman Aydın ile tutuksuz sanık ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de benzer suçlardan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıldan 80 yıla kadar hapsi isteniyor.


Hakkında yakalama kararı bulunan eski milletvekili Turhan Çömez'in ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 ile 15 yıl arasında hapsi istenen iddianamede, tutuklu sanık Birol Başaran'ın da benzer suçlardan bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30 ile 45 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.


İddianamede, tutuklu sanıklardan Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Emcet Olcaytu, Muzaffer Öztürk, Osman Gürbüz, Hamza Demir, Süleyman Solmaz, Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Keskin ile tutuksuz sanıklardan Arif Doğan, Ertaç Giray, İlker Güven, Yüksel Dilsiz, Tunç Akkoç, Noyan Çalıkuşu, Muhammed Murat Avar, Siyami Yalçın, Ferda Paksüt, Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Mahir Akkar, Levent Temiz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, Erol Mütercimler, Emin Şirin, Hakan Şanlı, Halis Yavuz Işıklar, Tanju Güvendiren, Adnan Türkkan, Mesut Özcan, Hüseyin Nazlıkul, Adnan Bulut, Merdan Yanardağ, Murat Ağırel, Selim Utku Gümrükçü, Evrim Baykara, Fatma Sibel Yüksek, Eren Mumcu, Önder Koç, Hasan Hüseyin Uçar, Yaşar Tozkoparan, Doğukan Yorulmaz, Hatice Bahtiyar ve Ercüment Ovalı'nın 7,5 ile 50 yıl arasında hapisleri isteniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler