YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün ve Temiz tutuklanacak mı?
Sinan Aygün ve Levent Temiz hakkındaki tutuklama talebinde ne karar verildi?
Aygün ve Temiz tutuklanacak mı?
20 Temmuz 2009 / 16:29 Güncelleme: 20 Temmuz 2009 / 00:00

İkinci ''Ergenekon'' davasında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, tutuksuz sanıklardan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile avukat Levent Temiz'in tutuklanmasını istemişti.


Yine bazı avukatların mahkeme hakiminin reddiyle ilgili taleplerinin de geri çevrilmesini isteyen Savcı Pekgüzel, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un, tahliye edilmelerinin ardından geçen süre dikkate alınarak Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmelerini ve sağlık durumlarıyla ilgili rapor alınmasını talep etmişti...


Her iki ''Ergenekon'' davasında da aynı suçların olduğunu, sanıkların aynı suçlarla suçlandıklarını ve ''birlikte hareket ettiklerini'' belirten Pekgüzel, birinci ve ikinci ''Ergenekon'' davalarının birleştirilmesini talep etmişti        


Ancak Hurşit Tolan ve bazı sanıkların reddi hakim talebinde bulunması nedeniyle bu talep konusunda henüz karar verilmedi. Savcı Pekgüzel'in talepleri reddi hakim talebinin karara bağlanmasının ardından değerlendirlicek.


Yani Aygün ve Temiz'in tutuklanıp tutklanmayacağına 6 Ağustos günü karar verilecek.


İşte davada yaşan diğer gelişmler...


İkinci ''Ergenekon'' davasının öğleden önceki bölümünde, tutuklu ve tutuksuz toplam 48 sanığın kimlik tespiti yapıldı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında kimlik tespiti yapılan tutuksuz sanık Tanju Güvendiren, emekli albay olduğunu belirterek, aylık gelirinin de 14 bin TL olduğunu söyledi.
        


Tutuklu sanıklardan Tuncay Özkan da kimlik tespiti sırasında Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün ikametgah adresini sorması üzerine, ikametgahının Silivri Cezaevi olduğunu ifade etti.
        


Üniversite mezunu olduğunu belirten Özkan, Yeni Parti Genel Başkanı olduğunu ve gazetecilik yaptığını bildirdi.
        


Bu sırada duruşma salonunun izleyici bölümünde oturan bazı kişiler, Özkan'ı alkışladı. Başkan Şengün de, ''Burası duruşma salonu, hepinizi dışarı attırırım'' diyerek uyarıda bulundu. Özkan da ''10 aydır göremedikleri bir insan için müsamaha gösterin efendim'' dedi. Başkan Şengün ise duruşma salonunda alkışa  izin vermeyeceğini söyledi. Tuncay Özkan, soru üzerine kitaplarıyla birlikte aylık gelirinin 4 bin TL olduğunu belirtti.
        


Tutuklu sanıklardan Adil Serdar Saçan da Polis Akademisi mezunu olduğunu  ve Hukuk Fakültesi'ni bitirdiğini ifade etti.
        


Başkan Şengün'ün aylık gelirini sorduğu Saçan, ''Buraya gelmeden önce  avukattım. Fiilen avukatlık yapmıyorum. Polislikten atıldım. Mesleğe geri döndüm,  ama başlamadan tutuklandım. Gelirim yok, emekli değilim'' dedi.
         
ERGENEKON EMEKLİSİYİM
         
Tutuklu sanıklardan Gürbüz Çapan da Başkan Şengün'ün mesleğini sorması üzerine şöyle konuştu:
        


''Doktorum. Ben suç işlerim. Türkiye'de ne kadar suç varsa ben işlerim. Daha önce Dev-Yol sanığı olarak yargılandım. Ergenekon çıkar, oraya sanık yaparlar. Mafya diye yargılandım. Profesyonel suçluyum. 10 yıldır mahkemelerdeyim. Bütün gelirimi avukatlarımla beraber paylaşıyoruz. Benzin istasyonum ve kiradaki mülklerimle beraber aylık 20 bin TL gelirim var.''
        


Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün sosyal güvencesini sorması üzerine Çapan, önce ''Ergenekon emeklisiyim'', daha sonra da ''Pardon'' diyerek ''devlet emeklisi'' olduğunu söyledi. Yaşlı ve hasta olduğunu belirten Çapan, devlet ne zaman çağırırsa geldiğini ama tutuklandığını ifade etti.
        


Tutuksuz sanıklardan Mesut Özcan da kalp cerrahı olduğunu belirterek,  aylık gelirinin 20 bin TL olduğunu bildirdi.
        


Yine 21 yıllık gazeteci olduğunu belirten tutuksuz sanık Adnan Bulut ise dava nedeniyle işsiz kaldığını belirtti.
        


Tutuksuz sanıklardan Mahir Akkar da Başkan Şengün'ün mesleğini sorması üzerine ''Savcılar bana iddianamede bazı meslekler tayin etmişler. Onları mı söyleyeyim?'' dedi. Mağdur olduğunu ifade eden Akkar, alt komşusuyla yaptığı konuşmaların iddianamede yer aldığını, basın kökenli olduğunu, ancak dava nedeniyle çalışamadığını, babasını kaybetmesinin ardından ''Ergenekon''da sanık  olarak yer aldığını dile getirdi.
        


Tutuksuz sanıklardan Fatma Sibel Yüksek de nüfusa kayıtlı olduğu yeri  elindeki not kağıdından okuyarak, evlendiğini söyledi.
        


Tutuklu sanıklardan Osman Gürbüz de çay bahçesi işlettiğini, kira geliriyle birlikte aylık kazancının 3 bin TL olduğunu belirtti.
        


Yine tutuksuz sanıklardan Ertaç Giray da avukatlık yaptığını ve aylık gelirinin 5 bin 500 TL olduğunu kaydederken, tutuklu sanıklardan Durmuş Ali Özoğlu ise kirada oturduğunu ifade etti.
        


Özoğlu, ''Bir yıldır rehin olarak tutuluyorum. Kiraya zam gelmiştir. Yazarım, yayınevim var. Aylık gelirim 2 bin TL'' dedi.
        


Tutuklu sanıklardan Kemal Aydın da Kızılay Genel Merkezi'nden başmüfettiş  olarak emekli olduğunu, tutuklu sanık Neriman Aydın ise bu dava nedeniyle bankacılık mesleğinden emekliye ayrıldığını dile getirdi.
        


Tutuklu sanık Mehmet Ali Çelebi, muvazzaf subay, tutuksuz sanık Önder Koç muvazzaf subay, tutuksuz sanık Noyan Çalıkuşu TSK'da görevli asker olduğunu belirtti.
        


Tutuksuz sanık Hasan Hüseyin Uçar da muvazzaf subay olduğunu ve Siirt'e tayininin çıktığını söyledi.
        


Tutuksuz sanık Yaşar Tozkoparan da Kara Harp Okulu öğrencisi olduğunu  ifade ederken, öğrenci olduğunu belirten tutuksuz sanık Doğukan Yorulmaz ise aylık gelirinin de Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan aldığı 180 TL olduğunu
 bildirdi.
        


Tutuksuz sanık Ercüment Ovalı da Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde  öğretim üyesi olduğunu ve aylık gelirinin 18 bin TL olduğunu anlattı.


11 SANIK HAKKINDA DA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ


İddianamede, tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un da ''silahlı terör örgütü yönetmek'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''pek az sayıda mermi bulundurmak veya taşımak'', ''bir adet ateşli silah ve mutat sayıda mermi bulundurmak'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 39 ile 66 yıl arasında hapisleri talep ediliyor.


İddianamede, tutuklu sanıklardan Mustafa Ali Balbay, Ahmet Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, İbrahim Özcan, Kemal Aydın, Neriman Aydın ile tutuksuz sanık ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de benzer suçlardan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıldan 80 yıla kadar hapsi isteniyor.


Hakkında yakalama kararı bulunan eski milletvekili Turhan Çömez'in ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 ile 15 yıl arasında hapsi istenen iddianamede, tutuklu sanık Birol Başaran'ın da benzer suçlardan bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30 ile 45 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.


İddianamede, tutuklu sanıklardan Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Emcet Olcaytu, Muzaffer Öztürk, Osman Gürbüz, Hamza Demir, Süleyman Solmaz, Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Keskin ile tutuksuz sanıklardan Arif Doğan, Ertaç Giray, İlker Güven, Yüksel Dilsiz, Tunç Akkoç, Noyan Çalıkuşu, Muhammed Murat Avar, Siyami Yalçın, Ferda Paksüt, Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Mahir Akkar, Levent Temiz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, Erol Mütercimler, Emin Şirin, Hakan Şanlı, Halis Yavuz Işıklar, Tanju Güvendiren, Adnan Türkkan, Mesut Özcan, Hüseyin Nazlıkul, Adnan Bulut, Merdan Yanardağ, Murat Ağırel, Selim Utku Gümrükçü, Evrim Baykara, Fatma Sibel Yüksek, Eren Mumcu, Önder Koç, Hasan Hüseyin Uçar, Yaşar Tozkoparan, Doğukan Yorulmaz, Hatice Bahtiyar ve Ercüment Ovalı'nın 7.5 ile 50 yıl arasında hapisleri talep ediliyor.


SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE TAHLİYELER


Soruşturma kapsamında tutuklanarak Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulan ve burada geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastanede tedavi altına alınan emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur, 21 Eylül 2008 tarihinde tahliye edilmişti.


Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise rahatsızlığı nedeniyle tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nden GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne sevk edilerek tedavi altına alınmış ve 6 Şubat 2009 tarihinde tahliye olmuştu.


Emekli Albay Arif Doğan'ın da yaklaşık 4 aydır tedavi gördüğü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Sağlık Kurulu Başkanlığınca verilen rapor doğrultusunda ''kalp yetmezliği, şeker hastalığı, görme bozukluğu, yürüyememe ve anksiyete bozukluğu nedeniyle cezaevi koşullarında tedavi ile şifa bulamayacağı'' gerekçesiyle 16 Temmuz 2009 tarihinde tahliyesi kararlaştırılmıştı.
Haberin devamı ↓reklam


YENİ DURUŞMA SALONU


Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde spor salonu olarak projelendirilen inşaat, ''Ergenekon'' davasının görüldüğü ilk salonun yetersiz kalması nedeniyle duruşma salonuna çevrildi.


1000 metrekare alana inşa edilen salon, 740 kişi kapasiteye sahip. 180 sanık kapasitesi olan salonda 210 avukat da yan bölümlerde oturabilecek.


Basın ve izleyiciler için de 350 kişilik yer bulunuyor. Salonda, mahkeme heyetinin sağ tarafındaki küçük bölümde müdahil avukatlarının oturacağı bir bölüm de yer alıyor.


Duruşmaların ses ve görüntü kayıtları da ilk davada olduğu gibi yine kayıt altında tutulacak. Duruşmalarda zabıt katibi bulunmazken, katip yan taraftaki başka bir alanda ses kaydını kağıda dökecek. Salonda ayrıca gizli tanıklar için de oda yaptırıldı.


Salonda, 3'ü hareketli 4 tane sabit kamera yer alıyor.


Salon, ''Ergenekon'' davalarının ardından gerekli görülürse tekrar spor salonuna çevrilebilecek.


Daha önce ilk davanın duruşmalarının yapıldığı salon ve cezaevi binasına dizüstü bilgisayarını alamayan gazeteciler, duruşma salonu yakınında yapılan basın odasına, ''görüntü ve ses kayıt özellikleri olmaması şartıyla dizüstü bilgisayarlarını alabilecek'' ve haberlerini bu bilgisayarlarla yazabilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler