YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün ve Şener Ankara'da bir açılışa katıldı
Aygün ve Şener Ankara'da bir açılışa katıldı
Aygün ve Şener Ankara'da bir açılışa katıldı
02 Ağustos 2008 / 17:41 Güncelleme: 02 Ağustos 2008 / 00:00

Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra tututksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ATO Başkanı Sinan Aygün, yeni bir siyasi parti kurma hazırlıkları içerisinde bulunan devlet eski bakanı Abdüllatif Şener'le bir araya geldi.


Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Şener ile birlikte yöresel Sivas yemeklerinin yapıldığı bir restoranın açılışına katılarak, restoranın mutfağında davetlilere dağıtılmak üzere döner kesti.


Daha sonra Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile aynı masada yemek yiyen Aygün, gazetecilerin Ergenekon davasıyla ilgili soruları üzerine, “Konuşmayacağım ama yemekler harika” yanıtını verdi.


"HEPSİNİ SORDUKLARINDA CEVAPLARIM"


Bir gazetecinin “Zayıflamışsınız, spor mu yapıyorsunuz?” sorusu üzerine de Aygün, “14 günde 8 kilo verdim” dedi.


Aygün, “Ergenekon” iddianamesine bakmadığını ifade ederek, “Hepsini sorduklarında cevabını veririz. Yargıya güveniyorum. Her zaman yargının Türkiye'de olması lazım. Yargı doğrusunu bulacak. Finanse ettiğim söylentisi de sadece bir iddiadır” diye konuştu.


ŞENER:YENİ SİYASİ OLUŞUMA İHTİYAÇ VAR


Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkındaki kararını değerlendiren Şener, Türkiye'nin sık parti kapatılan bir ülke olarak bilindiğini ve bu görüntünün Türkiye'ye yakışmadığını söyledi.


Şener, çağdaş demokrasilerde partilerin kolay kapatılamadığını, parti kapatmaya sık rastlanmadığını ifade etti.


Parti kapatmalar nedeniyle Türkiye'de “siyasi kültür” oluşturulamadığını, partilerin kurumsallaşamadığını anlatan Şener, Avrupa'da 100-150 yıllık partiler bulunduğunu ve bu ülkelerde siyasi kültürün yerleştiğini ifade etti.


Şener, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkında verdiği kararla, “Türk siyasetinin sağlıklı bir zemine oturma imkanına kavuşabileceğiyle ilgili olumlu sinyaller” aldığını belirterek, kapatmama kararını, Türkiye'nin geleceği ve Türk siyaseti açısından çok olumlu bir gelişme olarak nitelendirdiğini söyledi.


Parti kurma çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine de Şener, “Türkiye'nin yeni bir siyasi söyleme, siyasi programa ve siyasi partiye ihtiyacı olduğunu” kaydetti.


ŞENER: YENİ PARTİNİ ADI 'MERKEZ PARTİSİ' OLACAK


Yeni parti için toplumsal talep olduğunu ifade eden Şener, şöyle konuştu:
“Yeni bir siyasi parti kuracağız. Bununla ilgili çalışmaları başlattık, bu çalışmalar daha fazla olgunlaşacak. İsmiyle programıyla kadrosuyla yeni bir vizyonla yeni bir siyasi parti Türk siyasi hayatına girecektir. Bu Türkiye'nin ihtiyacıdır. Türkiye'de siyaset bir kavga, kutuplaşma haline dönüştü. Türkiye'nin bundan kurtulması lazım. Mevcut iktidar, ekonomi politikalarını ülke ihtiyaçlarına göre oluşturmuyor. Yanlış ekonomik anlayış ve programın değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerekmektedir.


Küresel dalgaların etkisi altında Türk ekonomisi geleceğini tesadüflere bırakmıştır. Bu Türkiye açısından bir felaketin geleceğini göstermektedir. Bizdeki ekonomi, oyu halkımızdan alan siyasi iktidarın, yabancıları, dış dünyayı zengin etmesine yönelik bir programdır. Biz yeni vizyonla, kadroyla (işte Türkiye burasıdır) denilecek bir yapıyı oluşturacağız.”


Şener, kuracağı yeni partinin “merkez partisi” olacağını, kuruluş takviminin de önümüzdeki günlerde daha anlaşılır bir hal alacağını belirterek, “Ülkenin geleceğine talip bir siyasi kadroyla ortaya çıkacağız. Ön hazırlıklarını yapıyoruz. Partinin kadrosu, kurucularıyla birlikte merkez yapıyı göreceğiniz kişilerden oluşacaktır” diye konuştu.


Yeni parti hazırlıkları için Çankaya'da bir büro tutulduğunu ifade eden Şener, çalışmaların artık bu bürodan yürütüleceğini söyledi


İŞTE BAŞKENT'TEKİ İLGİNÇ BULUŞMADAN KARELER 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler