YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Aygün pikniğe gitmiş gibi konuşuyor'
'Aygün pikniğe gitmiş gibi konuşuyor'
16 Ağustos 2012 19:17
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP'li Aygün'ün teröristler tarafından serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamayı eleştirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP milletvekili Hüseyin Aygün'ün serbest bırakıldıktan sonra yaptığı bazı açıklamaları şaşırtıcı bulduğunu ve şaşkınlıkla takip ettiğini belirterek, ''Anladığım kadarıyla örgüt kendine yeni birtakım stratejiler belirleyip, bazı başka parti mensuplarından da kendisine sözcüler arayışına girdi'' dedi.

Bağış, bakanlığın Ortaköy'deki İstanbul Ofisi'nde bir süre önce İngiltere'den ödül alan ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil'i kabul etti.

Ziyaretin başında basın mensuplarına açıklama yapan Bağış, Barutçugil'in şu anda ebru sanatında dünyanın en tanınan otoritesi olduğunu belirterek, ''Kendisi hocaların hocası, İngilizlerin verdiği son ödülle de 'iyilerin en iyisi' ödülünü de aldı'' dedi.

Bağış, ebru sanatının, herhangi bir ülkeden ilham alarak yapılmadığını, 13. yüzyıldan bu yana milli sanat olduğunu anlatarak, ebru sanatında çok farklı bir noktaya gelindiğini söyledi.

Artık dünyanın her yerinde ebru sanatına ilgi duyulduğunu ifade eden Bağış, ''Gerçekten Türkiye'nin tanıtımında çok farklı bir noktaya geldik. Hikmet hocamız da ebru sanatını çok farklı bir şekilde değerlendiren, farklı objeler üzerinde ebruyu deneyen ve Türkiye'nin bağrından kopan bu sanatı uluslararası bir noktaya taşıyan bir hocamız. Kendisinin bu çabalarını çok büyük takdirle izliyoruz, göğsümüz kabarıyor'' diye konuştu.


-''AB sürecinde de ebru sanatını daha iyi değerlendirebileceğimizi ümit ediyorum''-


Bağış, ''AB sürecinde de ebru sanatını daha iyi değerlendirebileceğimizi ümit ediyorum'' diyerek, şöyle devam etti:

''Hocamla biraz onları konuşacağız. Ebru sanatıyla Avrupa'nın Türkiye'ye endişeyle yaklaşan kesimlerine de yaklaşabilelim istiyoruz. Bir de Avrupa'da şu anda devam eden ırkçılık, İslamofobia, antisemitizm gibi rahatsızlıklar var. Ebru sanatının aynı zamanda ruhsal sorunların tedavisinde de çok yararlı olacağı görülüyor. Litvanya ziyaretimde görmüştüm. Hocamın talebeleri, zihinsel sorun yaşayan, kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışan, alkolden, uyuşturucudan kurtulmaya çalışan öğrencilere ebru sanatıyla terapi yapıyorlardı. O yüzden de bugünlerde 'oğlum bak git' diye kovaladığımız bazı Avrupalı ırkçılara ebru sanatıyla terapi olabilir mi, hocamla değerlendireceğiz.''

Hikmet Barutçugil de ebru sanatının Türkiye'nin kendi öz sanatı olduğunu belirterek, ''Uluslararası olmak isteyen bir ülkeyiz. Avrupa'ya girmek istiyoruz. NATO üyesiyiz. Kültür ve sanatta uluslararası olmanın ilk ve temel prensibi önce ulusal olmaktır. Kendi özümüzden gelen kültürümüzle ancak batılılarla yarışabiliriz'' diye konuştu.


-''Aygün pikniğe gitmiş gibi konuşuyor''-


Bağış, ''CHP milletvekili Hüseyin Aygün ve yeni CHP tartışılıyor. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz '' sorusu üzerine, Aygün kaçırıldığında büyük üzüntü duyduklarını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Aygün'ün ailesine ve sevdiklerine kavuşması için devletin bütün imkanlarının seferber edileceğini açıkladığını hatırlattı.

Bakan Bağış, şunları söyledi:

''Döndükten sonra yaptığı bazı açıklamaları çok şaşırtıcı buldum ve büyük bir şaşkınlıkla takip ediyorum. Bunu anlamanın pek yolu yok. Anladığım kadarıyla örgüt kendine yeni birtakım stratejiler belirleyip, bazı başka parti mensuplarından da kendisine sözcüler arayışına girdi. Bu süreci takip edelim, izleyelim, bakalım nereye varacak, ben de merak ediyorum. CHP'nin içerisinde tepkiler nasıl olacak  Çünkü sayın Aygün'ün açıklamaları gerçekten enteresan. 'Dersim dağlarını özlemişim', 'Çok saygılı 7 genç bizi ağırladı' sanki pikniğe gitmiş gelmiş gibi konuşuyor. Büyük bir hayret içerisinde süreci takip ediyoruz. Önce parti içinde bir netleştirsinler pozisyonlarını ondan sonra yorumlarız.''

Bağış, daha sonra basına kapalı olarak bir süre Barutçugil ile görüştü. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler