YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydınlık Gazetesi'nin o haberine yalanlama
Aydınlık Gazetesi'nin "Alevi katliamcısının son durağı Hatay" başlığıyla yayınlanan haberine yalanlama geldi.
Aydınlık Gazetesi'nin o haberine yalanlama
24 Şubat 2014 / 14:00 Güncelleme: 24 Şubat 2014 / 16:06

Aydınlık Gazetesi'nin 20 Şubat tarihinde "Alevi katliamcısının son durağı Hatay" başlığıyla yayınlanan haberine Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Muhammet Nurullah Çetin tarafından yalanlama geldi.

Muhammet Nurullah Çetin tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"20.02.2014 tarihinde Aydınlık isimli siyasi gazetede manşetten yayınlanan ve özel haber logosuyla verilen "Alevi katliamcısının son durağı Hatay" başlıklı haberde; Suriye'nin Hama kentine bağlı Maan adlı köyde Alevilere karşı katliam yapıldığı ve bu katliamdan sorumlu olduğu gazete tarafından iddia edilen Çeçen kökenli Türk vatandaşı Beslan Çekiev'in Türkiye'ye girişine müteakip gözaltına alındığı, Emniyet'te fenalaştığı, zehirlenmiş olduğu veya olabileceği , eşinin otopsi istemediği, eşinin yabancı uyruklu ve koruma polisinin olduğu ve en ilgincinin de Beslan Çekiev'in Çeçen komutan olduğu iddiasıdır.

Öncelikle kamuoyunun ve iddialarını manşetten duyuran gazetenin bilmesini isteriz ki her Çeçen asker ya da savaşçı değildir. Bazı Çeçen komutanların bireysel olarak Suriye'deki yönetime karşı muhalif saflarda savaştığı doğrudur. Fakat bu komutanlar ismen tüm dünya kamuoyu ve Çeçen savaşlarını takip etmiş olanlar tarafından bilinen insanlardır. Bu komutanların hiçbirisi ismini, yüzünü veya kimliğini saklamıyor zaten. Çeçen komutan olmak öyle gazetenin yazdığı gibi isminin başına komutan unvanı koymakla olmuyor.

Altını çizerek söylemek isteriz ki Beslan Çekiev asker, komutan yahut savaşçı değildir. askeri bir geçmişi olmadığı gibi çevresinde kendi halinde barışçıl bir insan olarak tanınır. Kendisi, eşi ve çocukları Türk vatandaşlığına geçmiştir. Ailesinin rızkını temin etmek için Hatay şehrinde ve güney sınır bölgesinde çalışmaya gitmiştir fakat Suriye'deki hiçbir olayla ve savaşla ilgisi yoktur. Gazete komutan olduğunu iddia ediyorsa biz de gazeteyi iddiasını ispatlamaya davet ediyoruz. 

Haberin hastane safahatı öncesi tamamen kurgulamadır. Gerçeklerle alakası yoktur. Haberde üzerinde durulmadan bir iki satırla geçirildiği gibi şahıs enerji içeceği içmiş ve birkaç saat sonra fenalaşmıştır. Kendisinin kalp rahatsızlığı bulunmakla birlikte Çekirev kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. 

Çekiev'in hastanede komada yatarken fotoğrafları çekilmiştir. Peki başında bulunduğu iddia edilen kişi her şeye karışıyor ve başından bir dakika olsun ayrılmıyorsa bu fotoğrafların çekilmesine kim izin vermiştir? Özetle böyle bir kişi var mıdır? Tabi ki hayır.

Yapılan bu tür haberler Alevi kardeşlerimizle aramızı asla açamayacaktır. Yalan yanlış haberlerle Türk kamuoyunun gözünden Çeçenlerin düşürülmesine asla izin verilmeyecektir. Kendi iç siyasi meselelerine ve siyasi oyunlarına Çeçenleri karıştırmak için hem de büyük puntolarla "Alevi Katliamcısı" diye yazan ve haber boyunca iddia edilen, iddia edilen diye haberin arkasında duramayıp topu taca atan gazeteyi kınıyoruz. 

Muhammet Nurullah ÇETİN

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu"

 // İdris
Sayın konsolosum ne dediyse dogrudur Çeçenler adam gibi adam derler ya aynen öyle....
26 Aralık 2017 14:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler