YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydınlık Gazetesi'ne Başbakan şoku!
Aydınlık Gazetesi'ne Başbakan şoku!
05 Haziran 2014 11:00
Başbakan Erdoğan'ın "hakaret" gerekçesiyle açtığı davada, mahkeme, Aydınlık gazetesi yazarı Eren Erdem'e cezayı kesti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "hakaret" gerekçesiyle açtığı davada, Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, Aydınlık gazetesi yazarı Eren Erdem ile gazetenin "kınanmasına" ve davanın hüküm özetinin Türkiye çapında yayınlanan, tirajı 100 binin üzerinde olan bir gazetede yayımlanmasına hükmetti.

Başbakan Erdoğan'ın, Eren'in yazdığı ve 8 Kasım 2012'de Aydınlık gazetesinde yayımlanan "Başbakan 'hain ve hırsız' mıdır" başlıklı yazıda "şeref, haysiyet ve onuruna yönelik ağır hakaretlere yer verildiği" gerekçesiyle açtığı 25 bin lira talepli manevi tazminat davası sonuçlandı.

Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmada Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya ve Burhanettin Sevencan, dava konusu yazının basın hürriyetini aştığını, hakaret içerikli olduğunu ifade ederek, davalarının kabul edilmesini istedi.

Davalıların avukatı Mehmet Nuri Aytekin ise yazının, kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olmadığını savundu ve davanın reddini talep etti.

Hakim Verda Çiçekli, bu beyanları aldıktan sonra davanın kabulüyle, Türk Borçlar Kanunu'nun 58. maddesi uyarınca davalıların "kınanmasına" ve hüküm özetinin, Türkiye çapında yayımlanan, tirajı 100 binin üzerinde olan bir gazetede yayımlanmasına hükmettiğini bildirdi.

Türk Borçlar Kanunu'nun 58. maddesinde, "Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar gören, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat adı altında bir miktar para ödenmesini isteyebilir. Hakim, bu tazminatın ödenmesi yerine, diğer bir giderim biçimi kararlaştırabilir veya bu tazminata ekleyebilir; özellikle saldırıyı kınayan bir karar verebilir ve bu kararın yayımlanmasına hükmedebilir" deniliyor.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler