YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydınlardan Kürtçe TRT’ye dair çarpıcı açıklamalar
Aydınlardan Kürtçe TRT’ye dair çarpıcı açıklamalar
Aydınlardan Kürtçe TRT’ye dair çarpıcı açıklamalar
29 Aralık 2008 / 09:27 Güncelleme: 29 Aralık 2008 / 00:00

Mehmet Toprak/kanalahaber.comTest yayınına başlayan TRT’nin Kürtçe kanalı TRT 6 (Şeş) bölge halkı tarafından ilgiyle izleniyor. “TRT 6’nın bölge insanı tarafından inandırıcı bulunması için izlemesi gerek yayın politikasını” aydınlara sormaya devam ediyoruz. İşte farklı kesimlerden TRT 6’ya yaklaşımlar.“DEVLETİN BÖLGEYE MESAJ VERME ARACI OLMAMALI”


Yıldıray Oğur


İnandırıcı olabilmesi için kültürel yayınlara ağırlık vermesi gerekiyor. Yani haberlerle bir takım propogandatif şeyler yapılırsa kanal hemen inandırıcılığını kaybeder. Anadolu’dan Görünüm gibi yayını Kürtçe yaparsa o zaman tabiî ki izlenmez. Devletin bölgeye mesajlarına aracı olmamalı. En iyisi kanalın çok az haber verip, daha çok kültür yayınlarına ağırlık vermesi.


“KANAL, RESMİ  İDEOLOJİNİN DEVLET VE VATANDAŞI ARASINA GERDİĞİ DİL BARİYERİNİ AŞACAK”


Nihal Bengisu Karaca


Kürt halkı yıllarca dilini özgürce konuşamadı,  bu televizyon kanalının resmi  ideolojinin devlet ve vatandaşı arasına gerdiği dil bariyerini aşacağı konusunda umutluyum. Elbette aksaklıklar olacaktır, yanlış anlamalar ve çarpıtmalar. Fakat TRT’nin yılmadan ve savsaklamadan bu kanalın tatmin edici olması için çalışması, çıtayı yüksek bir yere koyması gerekir. Öncelikle hem Kürt diline hem de yapılacak programların içeriği konusunda alanına hakim insanların görevlendirilmesi, liyakat esasına göre bir vazife dağılımı yapılması gerekmektedir. Daha da önemlisi, bu kanal muvacehesinde 30'lı yılların 'makbul Türk vatandaşı'  kriterlerini mumla aratacak türde yeni dışlayıcılıklara, yeni ötekileştirmelere ve yeni bir 'makbul Kürt' tariflerine gitmekten kaçınılmalıdır. Kanalın  tamamen kültürel eksende şarkılı türkülü dengbejli yayınlara ağırlık vermemesini, bölge halkının endişelerine sorunlarına ayna tutan, onları kavrayabilen programlara da yer vermesini umuyorum. Kanalın eksiklikleri elbette olacaktır, ancak aksaklıkları medyatize etmek bu adımı baltalayacaktır, bu nedenle taraflara sağduyu ve sabır tavsiye ediyorum.


“TRT 6 SİVİL BİR DİL VE SÖYLEMİ ESAS ALMALI”


Yılmaz Ensaroğlu


Bir kamu kurumu olarak TRT, yıllardan beri radyo ve televizyon yayıncılığı yapmaktadır. TRT’nin Kürtçe yayına başlayacak olmasına özel bir önem atfedilmesinin nedeni, eskiden beri sürdürülen ve Kürtlerin ve Kürtçenin inkârına dayanan resmi anlayış ve yayın politikasında önemli bir kırılma noktası oluşturmasıdır. Bu nedenle, bir devlet kuruluşu olan TRT’nin yapacağı Kürtçe yayına karşı önemli ölçüde bir güvensizlik bulunmaktadır. Çünkü genel olarak Kürt halkı, devletin şimdi de kendi dilleriyle kendilerini asimile etmeye çalışacağını düşünmektedir. O yüzden de, TRT’nin daha işin başında, statükodan ve Kürtlerin bu kaygılarından kaynaklanan birtakım zorlukları aşması gerekmektedir. Bu durum da, söz konusu güvensizliği ortadan kaldırmaya yönelik bir yayın politikası izlenmesine özel önem ve öncelik verilmesini zorunlu kılmaktadır.


Öte yandan, şu anda çeşitli ülkelerden Kürtçe yayın yapan yaklaşık on civarında televizyon kanalını Kürt halkı izleyebilmektedir. Dolayısıyla TRT, Kürtçe yayın hayatına atılmakla, aslında bir uluslararası rekabet ortamına girmiş olmaktadır. Kürtçe yayına başlayacak olan TRT’nin bu kadar seçenek içerisinde tercih edilmesini sağlamayı başarması gerekmektedir. Bunun için de TRT’nin öncelikle sivil bir dil ve söylemi esas alması, resmi ya da gayri resmi herhangi bir ideolojiyi ya da politikayı topluma dayatmaktan kaçınması şarttır. Diğer bir ifadeyle TRT, tamamen özel bir kanalmış gibi serbest ve rahat hareket edebilmeli ve her şeyden önce Kürt halkının kendilerini, kendilerinden bir şeyleri bu kanalda bulmasını sağlamayı hedef edinmelidir. Ekranları ve mikrofonlarını – elbette belirledikleri yayın ilkeleri çerçevesinde – herkese açık tutmalı ve ciddi bir toplumsal meşruiyet krizini aşmak zorunda olduklarını unutmamalıdır.


“KÜRTLERİN İHTİYACINI KARŞILAYAN YAYIN MEŞRUİYET KAZANIR”


Abdurrahman Arslan


Kürtlerin eğlence, düşünsel, dini yani her türlü ihtiyacını karşılayan yayınlar yapılabilirse bir meşruiyet kazanır. Ama devletin kendi resmi görüşünü ya da ideolojisini bölge insanına bu televizyon üzerinden aktarmaya kalkarsa meşruiyeti tartışmaya açılacaktır. Bu da bölge halkı nezdinde izlenirliğini olumsuz etkileyecektir.


 


“KÜRT SORUNU VE PKK AYIRIMININ FEVKİNDE YAYINLAR YAPILMALI”


Ali Bulaç


TRT 6 (Kürt) kanalının başarılı olabilmesi için iki hususa dikkat etmesi gerekir. Sadece TRT, Kürtçe yayın yapıyor değil, aşağı-yukarı 16 kanal şu anda Kürtçe yayın yapıyor. Dolayısıyla TRT’nin serbest rekabete açık bir yayın yapması icap eder. Canlı, sivil, tartışmalara açık, çeşitli dünya görüş ve fikirleri ekrana taşıyacak bir yayın programını takip etmesinde zaruret var. Devletin resmi ideolojisini propaganda edecekse yani Kürtçe’yi kullanıp resmi görüşün dışını hiçbir şekilde çıkmayacaksa, muhalif ve sivil sesleri, eleştirel bakan aydınların da görüşlerini ekrana yansıtmayacaksa başarılı olması zayıf görünüyor. Bölge halkı Türkçe yayın yapan televizyonlardan da çok şikayetçi. Bölgeyle ilgili dizilerde oryantalist bir bakış açısının kullanılmasından çok rahatsızlar. Bölge sanki çok arkaik zamanlarda kalmış, töre cinayetlerinin eksik olmadığı, aile içi şiddetin devam ettiği, erkeklerin kadınları ezdiği, feodal-aşiret ilişkilerinin devam ettiği bir bölge olarak tanıtılıyor. Bu son derece yanlış. Bu dizilerde Kürt sorunu, PKK ile özdeşleştiriliyor. Bu bakış Türkiye’nin bölünmesine sebebiyet verebilir. Kürtçe kanal bu hususlara dikkat eder, yayın politikasını bu istikamette düzenlerse başarılı olur diye düşünüyorum.


Farklı Kürt sanatçılarına Kürtçe TRT’den teklif götürüldüğünde “devlet” televizyonu denilerek reddedildi. Bu tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?


TRT farklı sanatçılara ekranlarını açıyorsa bundan istifade edip gelip burada şarkılarını türkülerini söyleyebilmeliler. Bu aynı zamanda halka ulaşmanın çok iyi bir yoludur. Bu da onların eksiğidir. Diğer Türkçe kanalları RTÜK hangi kriterler ile takip ediliyorsa bu Kürtçe için de aynı şekilde yapılmalıdır.


"TRT KÜRT DOSYASI" 1. BÖLÜM İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


"TRT KÜRT DOSYASI" 2. BÖLÜM İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ


kanalahaber.com


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler