YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydınlardan Anayasa çağrısı
Aydınlardan Anayasa çağrısı
03 Temmuz 2010 08:37
'Yetmez, ama evet' sloganıyla yola çıkan aydınlar kamuoyuna çağrıda bulundu.

Türkiye'nin önde gelen akademisyen, gazeteci ve sanatçılar referanduma sunulan Anayasa Değişiklik paketiyle ilgili önemli bir kampanyaya imza attı.  "Yetmez, ama evet" sloganıyla yola çıkan aydınlar hem iptal başvurusunu görüşecek Anayasa Mahkemesi'ne hem de kamuoyuna çağrıda bulundu: "12 Eylül Anayası'ndan ve ruhundan tümüyle kurtulmamızı sağlayacak yeni bir anayasa istiyoruz. Mevcut Anayasa değişiklik paketi 12 Eylül Anayasası'ndan tümüyle kurtulmak yönündeki taleplerimizi karşılamıyor. Ama bu paket darbe anayasasının çöpe atılması yönünde önemli bir adımdır. Bu yüzden "yetmez, ama evet" diyoruz!"

Kampanya'ya öncülük eden isimlerin Bugün gazetesine yaptığı açıklamalar şöyle:

Gazeteci-Yazar Nazlı Ilıcak: Son gelişmeler yüksek yargının ne kadar vesayetçi davrandığını zaten gösterdi. Bir sürü telefon kayıtları medyaya yansıdı. Orada yapılan planlar gerçekleşiyor. Bunu da hukuki olarak görüyoruz. Dolayısıyla ben ‘Yetmez Ama Evet’ hareketinin çıkışını önemsiyorum. Anayasa değişiklik paketi özgürlükleri getirecek bir anayasa değişikliği olarak değil önümüze çıkan yüksek yargı engelini aşacak, vesayeti ve yargıyı daha demokratikleştirecek adımlar içermektedir.

Sanatçı Lale Mansur: Eksik olmasına rağmen önemli bir adım. Bugüne kadar idare edildiğimiz asker vesayetinden ve bildiğimiz Anayasa Mahkemesi’nde olanları yaşamamak için, 367 kararını, türban kararını yaşamamak için "evet". Seçtiğimiz partilerin, AK Parti olabilir bir başka parti olabilir, gerçekten iktidarda olabilmesi için demokratik bir ülke için AB’ye uyum için evet! Halkın vatandaşın gerçekten yönetimde olabilmesi için evet! Daha demokratik ve daha özgür bir ülkede yaşamak için evet demeliyiz.

Sanatçı Zeynep Tanbay: Anayasa paketini başından beri çok olumlu karşıladım. 12 Eylül anayasasının çoktan değişmesi ve çöpe atılması gerekirdi. Yetmez ama evet diyorum. Yani bu cunta anayasasının neresinden bir şeyler gitse kardır diye düşünüyorum. Vesayet rejimi altında yönetiliyoruz. Türkiye’de bugüne kadar vesayet rejimi olduğu için vatandaşlar devlete hizmet ediyor konumunda göründü. Hal bu ki bu anayasa, normal bir rejime dönüşmeye başlarsa aslında devletin vatandaşa hizmet etmesi gerektiği ortaya çıkacaktır.

Prof. Dr. Baskın Oran: Anayasayla ilgili yapılan çalışmalar aslında son derece yetersiz. Mevcut anayasanın sıfırdan değiştirilemeyeceği göre hiç olmazsa bu kadar değiştirilsin diyoruz. Hiç yoktan iyidir. Anayasayı A'dan Z'ye yeniden yazmak lazım. Biz bu anayasanın darbe anayasası olduğunu galiba unuttuk. Bu nedenle herkesin bu değişiklik paketine 'evet' demesi gerekir. Çünkü bu anayasa İnsanı, bireyi ön plana çıkaran yeni bir anayasa için önemli bir adım olacaktır. Yargının demokratikleşmeyi engellediğini vurgulamakta fayda var. Yargı, TSK'dan sonra 1930'ları muhafaza etmeye çalışan ikinci bir güç. Kuvvetler dengesi bozulmuş durumda. Yargı herkesi denetliyor ama yargıyı kimse denetleyemiyor.

Sivil Dayanışma Platformu Genel Başkanı Ayhan Ogan: Anayasa değişiklik paketini yetersiz bulmakla birlikte bugüne kadar meclisin kendi sivil iradesiyle yaptığı en kapsamlı değişiklik olarak görüyoruz. Bu açıdan dünyada ve bölgemizde meydana gelen gelişmeler ile Türkiye'nin son yıllarda ortaya koyduğu demokratikleşme çabaları bu paketle çok yakından ilişkili. Türkiye'yi sıkıştırmaya yönelik son yaşanan girişimleri ise bu değişiklik paketini durdurmaya ya da geri adım attırmaya yönelik hamleler olarak görüyorum. Buna rağmen paketin halk oylamasına sunulması ve yüksek bir oy oranıyla kabul edilmesiyleTürkiye'nin önü açılacaktır.  

Gazeteci Yazar Alper Görmüş: Arzu ettiğimiz genişlikte ve radikallikte bir değişiklik değil. Daha fazlasını, daha hızlısı arzu ediyoruz. Ama samimiyetle ben şuna inanıyorum ki, burda Türkiye demokrasisini hakikaten, birkaç adım ileri taşıyabilecek bir değişim. Dolayısıyla bu haliyle bile referandum da kabul edilip, onaylanmasının hayırlı olacağına inananlardanım. (Bugün)

İKİNCİ BOMBA DAHA !
 // VATANDAŞ
STK dan sonra gerçek aydın görüşlülerdende bir destek daha aceba bu hukuk tanımazlar nereye kaçacaklar veya buna rağmen bu anayasa referandumuna ne diye karşı çıkacaklar. Bunlar ne sadık uşaklarmış bu olanlardan sonra bu ülkede nasıl yaşayacaklar merak ediyoruz. Bundada var bir hayır belkide bu hükümet beklenilendende güçlü olarak tekrar iktidara gelmesine vesile olacak o zaman bu moğoltay artıkları temizlenir anayasa silbaştan yenilenir bizde kurtuluruz....
03 Temmuz 2010 09:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler