YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın Doğan yeniden yargılanacak
Yargıtay, Aydın Doğan ve kızı Hanzade Doğan Boyner'ın yargılandığı 'kağıt davası'nda beraati usulden bozan karara itirazı reddetti. Doğanlar, 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak
Aydın Doğan yeniden yargılanacak
21 Ocak 2016 / 00:27 Güncelleme: 21 Ocak 2016 / 11:20

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve kızı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanzade Doğan Boyner'in birlikte yargılandığı "kağıt davası"ndaki beraati "usulden" bozma kararını değiştirmedi.

Genel Kurul, Yargıtay Başsavcılığı'nın dosyanın karara bağlanması yönündeki itirazını reddetti. Yargıtay, "kağıt davası"nda İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararını, "usulden" bozmuştu. Böylelikle Doğan'ın kızı ve diğer iki şirket yöneticisi ile birlikte yeniden 8 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanması gündeme gelmişti.

YENİDEN YARGILANACAK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ceza Genel Kurulu'nun bu kararının kaldırılması için itirazda bulunmuştu. Genel Kurul, bu itirazı önceki günkü oturumunda ele aldı ve başsavcılığın Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararlarına karşı itiraz hakkı bulunmadığı gerekçesiyle itirazı reddetti.

Genel Kurul'un bu kararı, Aydın Doğan ve diğer sanıkların İstanbul 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2 yıl 6'şar aydan 8 yıl 9'ar aya kadar yargılanmaları anlamına geliyor. Ancak uzun süredir devam eden davanın önümüzdeki aylarda zaman aşımından düşmesi de söz konusu. ANKARA

KÂĞIT DAVASI NEYDİ?

Sermaye Piyasası Kurulu, Hürriyet ve o dönemde Doğan Grubu'nda olan Milliyet gazetelerinin kullandığı kağıtların, yurtdışındaki off-shore şirketler üzerinden alındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

SPK, böylelikle borsada işlem gören halka açık iki şirketin kanununa aykırı olarak kâr ve mal varlığının azaltıldığını iddia etmişti. Başsavcılık, usulsüz kağıt alımı işleminin birçok kez yapıldığı gerekçesiyle "zincirleme suç" hükümlerinin uygulanmasını talep etmişti.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler