YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın Doğan, Trump'a servet ödüyor
Aydın Doğan'ın Müslüman düşmanı, ırkçı Trump'a yılda 5 milyon dolar ödediği ortaya çıktı.
Aydın Doğan, Trump'a servet ödüyor
10 Aralık 2015 / 00:20 Güncelleme: 10 Aralık 2015 / 09:04

ABD'li Cumhuriyetçi başkan adayı adayı, işadamı Donald Trump'ın Müslümanlar’a yönelik ırkçı sözleri hem kendi ülkesinde hem de dünyada infiale yol açtı.

İngiliz Financial Times Gazetesi, söz konusu açıklamaların, Trump'ın yatırımlarını olumsuz etkileyebileceğini yazdı. Gazete, emlak milyarderi olan Trump'ın nüfusu Müslüman olan Türkiye, Dubai ve Azerbaycan gibi yerlerde yatırımları olduğuna vurgu yaptı.

Trump'ın, İstanbul'da işadamı Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Trump Towers'ın lisansından yılda 1 ila 5 milyon dolar, Azerbaycan'daki Trump Hotel'den de geçen yıl 2,5 milyon dolar kazandığını kaydeden gazete, iş adamının son açıklamalarının ardından bu işbirliklerinin bozulabileceğine dikkat çekti.

AKLİ DENGESİ YERİNDE DEĞİL

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest yaptığı açıklamada, “Bu söylemlerin hepsi de çöp kutusunda olmaya layık. Trump’ın sözleri onu başkan olmaktan men ediyor. Şimdi asıl soru Cumhuriyetçi Parti'nin geri kalan kısmının da Trump ile çöp kovasına sürüklenip sürüklenmeyeceği" ifadesini kullandı. ABD Savunma Bakanlığı, Trump'ın İslam karşıtı açıklamalarının ülke güvenliği için tehlike oluşturduğunu açıkladı. Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Jeb Bush, "Akli dengesi yerinde değil" yorumunda bulundu. Merkezi Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan El Ezher Üniversitesi Rektörlüğü ise "Dünyadaki bir buçuk milyar Müslümanın duygularını provoke eden, bu gibi çağrıların artmasına karşı uyarıyoruz" dedi. Trump, ABD’deki camileri kapatacağını ve  ülkeye giriş yapmak isteyen Müslümanlar’a izin verilmemesi gerektiğini söylemişti.

THE INDEPENDENT İNGİLTERE'YE GİRİŞ YASAKLANSIN

Independent gazetesi, Trump'a karşı başlatılan kınama kampanyasında, onun İngiltere'ye girişinin yasaklanmasını isteyenler olduğunu duyurdu. Bazı milletvekilleri ve Müslüman gruplar, aşırılık karşıtı yasa kapsamında Trump'ın İngiltere'ye girişinin engellenebileceğini savunuyor.

THE GUARDİAN BAŞKANLIK YARIŞINDAN ÇEKİLSİN

Guardian gazetesi ise Trump'ın açıklamalarının partisinde yarattığı kaosa dikkat çekti. Cumhuriyetçi Parti'nin diğer başkan aday adaylarının, Trump'a tepki gösterdiği, hatta Trump'ın başkanlık yarışından çekilmesini isteyenler olduğu belirtildi.

 

BUGÜN

 // Fenerli
Al birini vur ötekini ikiside aynı...
10 Aralık 2015 09:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler