YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayda 2 defa koleje giden Eruygur, müdür odasında A
Ayda 2 defa koleje giden Eruygur, müdür odasında A
Ayda 2 defa koleje giden Eruygur, müdür odasında A
17 Eylül 2008 / 08:24 Güncelleme: 17 Eylül 2008 / 00:00

Ergenekon terör örgütü davası kapsamında tutuklu bulunan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, Ankara İncek'teki ATEK Koleji'nde danışmanlık yaptığı ortaya çıktı. Eruygur'un, Alpay Tarhan'a ait kolejde 2007-2008 eğitim öğretim dönemi için aylık 15 bin dolar maaş aldığı öğrenildi. Eruygur'un cezaevine gönderilmesinin ardından kolejdeki görevi de sona erdi. Ayda 2 defa koleje giden Eruygur, müdür odasında Alpay Tarhan ile özel görüşmeler yapıyordu.


Eruygur'un danışmanlık görevine başladıktan sonra okul yöneticilerinden eğitim öğretimle ilgisi olmayan bilgileri talep ettiği belirlendi. Eruygur'un kolej yöneticilerinden, temizlikçiler dahil okulda görev yapan tüm personelin şahsi bilgilerini içeren dosyaları istediği de öne sürüldü.


Eruygur'un tüm personelin eğitim durumları, aile bilgileri, çocukları ve ev adreslerine kadar detaylı bilgileri istemesi okul personeli tarafından endişeyle karşılanırken, bu duruma itiraz eden bazı öğretmenlerin de sözleşmesinin sona erdiği öğrenildi. Bedelsiz arsa planı ATEK Koleji'nin sahibi ve genel müdürü Alpay Tarhan'ın yakın dostlarına, "Eruygur'u belediye ve askeriyeyle olan ilişkilerimi halletmesi için aldım" dediği öne sürüldü. İddiaya göre, kolejin hemen yanında bulunan 20 bin 301 metrekarelik park alanının koleje tahsis edilmesi için Eruygur devreye girdi.


CHP'li Çankaya Belediyesi ile görüşen Eruygur sayesinde kolej yönetimi, bu yılın başında belediyeyle yaptığı protokolle park alanına 10 yıllığına bedelsiz olarak sahip oldu.


ERUYGUR CAN DOSTUMUZ


Alpay Tarhan, Şener Eruygur'un danışmanlık yaptığı iddialarının doğru olmadığını belirterek, "Şener Eruygur, bizim can dostumuz. Okulumuza arada sırada ziyarete gelirdi. Kendisi saydığımız sevdiğimiz birisi" dedi. Tarhan, Eruygur'un Atatürkçü mantıkla, Atatürkçü gençliğin yetişmesi konusunda koleje 3-4 defa ziyarette bulunduğunu aktardı. Personelin özel bilgilerinin talep edilmesiyle ilgili olarak da Tarhan, "Okulumuzda geçen sene 40 personel vardı. Bunların özel bilgilerini neden istesin. Tamamen iyi niyetlerle kurulmuş bir eğitim kurumuyuz" ifadelerini kullandı.


Tarhan, Türkiye'de iyi şeyler yapmaya çalışanların engellendiğini savunarak, "Yanımızda harabe bir arazi vardı. Belediye başkanına burası için teklif götürdük. Bizim basketbol sahasına ihtiyacımız var. Koşu pisti, kamelyalar, açık fitness center yapıyoruz ama bunlar bizim işimize yaramıyor. Burası halka açık olacak. Geçen sene zarar ettik, bu yıl da zarardayız. Ağrı'da bir devlet okulu yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlamayı düşünüyoruz" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler