YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayasofya'da ayine izin yok
Ayasofya'da ayine izin yok
17 Eylül 2010 09:09
Uluslararası Ayasofya Koalisyonu kurucu başkanı Chris Spirou başkanlığındaki 200 kişilik grubun bugün Ayasofya'da ayin yapmasına vize çıkmadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kendilerine ayinle ilgili başvuru yapılmadığını belirtirken, ayine kesinlikle izin vermeyeceklerini duyurdu. Demre'de gazetecilere açıklama yapan Günay, Ayasofya'nın, dünyanın çok özel mekanlarından biri olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Ayasofya, 1500 yıldan bu yana insanlığa, Hıristiyanlığa, Müslümanlığa büyük hizmetler yapmış, özel bir mabet. Elbette bu özel mabette insanlar hangi dinden olursa olsunlar kendi kişisel ibadetlerini içlerinden bir dua okuyarak yapabilirler ama toplu gösteriye orada izin verirsek, başka dinlerin, başka toplulukların da benzer taleplerini karşılamamız gerekir."

Yunan asıllı Amerikalı grubun Diyanet İşleri Başkanı'na izin için mektup yazdıklarını aktaran Günay, "Halbuki Türkiye'deki müzelerin yönetim ve denetimi bakanlığımıza bağlı. Biz müzelerde bu tür imkanlar vermiyoruz." diye konuştu. Bakan, İstanbul'da ibadet yapılabilecek çok mekan olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: "Burada yaşayanların hoşnut olmadığı bir hareketi yapmak, dinlere, inançlara hizmet etmez. Ancak düşmanlık etmek anlamını taşıyabilir." Spirou ise "Biz savaşa gitmiyoruz. İbadet yapmaya gidiyoruz. Girişimize izin vermezlerse, Ayasofya dışında ayin yapacağız. Hemen ardından da döneceğiz." dedi. (Zaman, A.A., CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler