YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayasofya için TBMM’ye çağrı yaptı
Ayasofya için TBMM’ye çağrı yaptı
29 Kasım 2013 10:24
Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Ayasofya’nın 78 senedir ezana ve cemaate hasret bırakıldığını belirterek, TBMM’ye bu konuda harekete geçme çağrısı yaptı.

Nuri Ünal, yaptığı yazılı değerlendirmede, “İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte Ayasofya, cami olarak ibadete açılmıştı.

Ayasofya, fethin gerçekleşmesinden 1 Şubat 1935 yılına kadar yani 482 sene ibadete açık olarak devam etmiştir. 482 sene cemaati olan, minaresinden ezan sesi eksik olmayan Ayasofya 78 senedir cemaate ve ezana hasret bırakılmıştır.

Müze olarak kullanılmaya başlamıştır. O tarihten itibaren de yürekler buruk ve hüzünlüdür. Peygamber Efendimiz (sas)'in hadisine mazhar olmuş, şanlı ecdadımızın bizlere emaneti olan Ayasofya mahzundur.” ifadelerini kullandı.

TBMM’yi bu konuda harekete geçmeye çağıran Nuri Ünal “Kiliseler yaptırılıyor. Araziler azınlıklara veriliyor. Fakat Ayasofya’ya kimse dönüp bakmıyor. TBMM artık bu konuda harekete geçmeli Ayasofya’yı cemaate kavuşturmalı, ezanla buluşturmalıdır.” dedi.

"Kararname sahteymiş"

Tarihçi ve Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ile ilgili çarpıcı belgeleri gün ışığına çıkardığını hatırlatan Ünal, şunları söyledi:

“Sayın Halaçoğlu, devlet arşivinden çıkardığı 07.11.1934 tarihli Ayasofya'yı müze haline getiren kararnamedeki imzanın sahte olduğunu ifade ediyor ve belgeleri ile de bunu gösteriyor. Halaçoğlu, 'Atatürk'ün bu kararnamelerin hiçbirinde ıslak imzası yok. Bütün imzalar sahte' diyor. Ortada böyle bir vaka varken mesele Müslümanın camisi olunca niçin sessiz kalınıyor?"

Ünal, Halaçoğlu tarafından TBMM’ye verilen kanun teklifini desteklediklerini belirterek, “Bizler de Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, dünya incisi İstanbul’un fethinin sembolü Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını ve minarelerinden beş vakit ezanın okunmasını hasretle beklemekteyiz.” dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler