YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayasofya bu tarihte ibadete açılacak!
Ayasofya bu tarihte ibadete açılacak!
02 Aralık 2013 15:30
Ayasofya'nın Atatürk'ün imzası bulunan bir kararnameyle ibadete kapatılmasının arkasındaki gerçekler, ortaya çıktı.

Ayasofya'nın Atatürk'ün imzası bulunan bir kararnameyle ibadete kapatılmasının arkasındaki gerçekler, çelişkiler, şüpheler ve doğru bilinen yanlışlar Derin Tarih dergisinin Aralık sayısında masaya yatırıldı. Dergide MHP Milletvekili ve Türk Tarih Kurumu (TTK) eski başkanı Yusuf Halaçoğlu, Mustafa Armağan ve Prof. Dr. Mehmet Çelik'in makaleleri yer alıyor. Ayrıca Yusuf Halaçoğlu'nun ilginç açıklamalarının yer aldığı çarpıcı söyleşi de konuya ışık tutuyor.

Resmi Gazete'de yayımlanmamış

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Derin Tarih dergisine verdiği röportajında Ayasofya kararnamesinin sahte olduğunu söylüyor. Halaçoğlu, kararnamedeki Atatürk imzasının bunun en önemli kanıtı olduğunu anlatıyor: 'Kararnamenin sayısı 1589. Ancak bundan iki gün önceki kararnamenin sayısı ise 1606 sayısı taşıyor. Bir kere sayı tutmuyor. Sonra bu kararname Resmî Gazete'de yayımlanmamış. Yayımlanmayan kararnamenin hiçbir geçerliliği olmaz. Üçüncüsü ise Atatürk'ün imzası. Şöyle ki: Kararnamenin tarihi 24 Kasım 1934. Atatürk'ün buradaki imzası daha önce hiçbir yerde atmadığı bir imza.'

İmza atamazdı

İmzayla bir başka ayrıntıyı ise Derin Tarih'in Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan ortaya çıkardı. Armağan : 'Gazi Mustafa Kemal, 2587 nolu kanunla 'Atatürk' olmuştur. Ayın 24'ünde Atatürk resmen Atatürk değildi ve bu isimle imza atması mümkün değildi'.

2014'te ibadete açılacak

Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik'in Derin Tarih dergisinin Aralık sayı makalesi 'Ayasofya 2014 yılında ibadete açılacaktır' başlığını taşıyor. Çelik, Ayasofya'nın açılması için milletin şimdiye kadar Menderes, Demirel ve Özal'a talepte bulunduğunu 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya'nın cami olarak açılacağını iddia ediyor.

 

 

Merak ediyoruz
 // Yahya RAMİ
Bu güne kadar muhtelif zamanlarda yaşanan olaylarda müslümanlarla sevinip müslümanlarla üzüleceği yerde müslüman olmayanların yanında yer alan "cemaat" bu olayda nasıl davranacak çok merak ediyoruz. Filistinli "teröristlerin" ellerinde sapanlarla tankın üzerindeki silahlı "zavallı" siyonistlere verdiği eziyetten dolayı "haklı olarak" israil tarafında saf tutan cemaat bu sefer mızıkçılık yapmak için nasıl bir bahane üretecek acaba!.....
02 Aralık 2013 Pazartesi 16:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler