YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatların itirazı üzerine Güvendiren ve Nazlıkul
Avukatların itirazı üzerine Güvendiren ve Nazlıkul
Avukatların itirazı üzerine Güvendiren ve Nazlıkul
10 Ekim 2008 / 12:03 Güncelleme: 10 Ekim 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Tanju Güvendiren ve Hüseyin Nazlıkul avukatların itirazı üzerine tahliye edildi.


Tanju Güvendiren 28 Şubat'ın ünlü hakimi


Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da eski Askeri Yargıtay üyesi Tanju Güvendiren de gözaltına alındı. Güvendiren, 28 Şubat sürecinde Ankara'da cüppeleriyle gözaltına alınan Aczmendileri tutuklayan hâkimdi.


Eski DGM Hakimi, 'Kudüs Gecesi'ni düzenleyen Refah Partili Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve 9 kişiyi tutuklayarak cezaevine göndermişti. Kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM)'nde askerî üye sıfatıyla görev yapan Güvendiren, ilginç kimliğiyle dikkat çekiyor.


Güvendiren, MİT'in suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada eski Emniyet İstihbarat Başkanı Hanefi Avcı'yı tutuklayan hâkimdi. Avcı, 2 Şubat 1997 tarihinde TBMM Susurluk Komisyonu'nda yaptığı şok açıklamalarda Emniyet, MİT ve Jandarma içinde mafyayla çıkar ilişkilerine giren grupların bulunduğunu, bu grupların yargısız infazlardan sorumlu olduklarını söylemişti. Güvendiren, Tansu Çiller'in DYP genel başkanı olduğu 2002 seçimlerinde Balıkesir'den milletvekili adayı da olmuştu.


TUNCAY ÖZKAN İLE YAKIN İRTİBATI VARDI


Tutuklanan Doktor Hüseyin Nazlıkul mahkemeye verdiği ifadede Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk ile Almanya\'da bir kitap fuarında çevirmen olarak yardımcı olduğunu, 2003-2004 yılları arasında Kanal Türk\'ün kuruluşu sürecinde sağlık programları yapmak için Tuncay Özkan ile irtibatı olduğunu söyledi. Nazlıkul, PKK ile bağlantısının olduğu yönündeki iddiaları kabul etmeyerek \'Almanya\'da bulunduğum zamanlarda Alman polisinin bu örgüt hakkında telefon dinlemelerinin çözümlerini yapmaktaydım. Terör örgütünün eylemlerini TV kanallarındaki oturumlarda kınadığım için tehdite maruz kaldım. Türkiye\'ye geldim askerliğimi yaptım. Bu örgüt askerliğini yapanlara hain gözü ile bakmaktadır\' demişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler