YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatları harekete geçti
Adli Tıp Kurumu tarafından 2003'te aldığı 'demans' (bunama) raporu ortadan kalkan Ergenekon tutuklusu İbrahim Şahin'in avukatları kararı değiştirmek için harekete geçti.
Avukatları harekete geçti
16 Mayıs 2010 / 11:30 Güncelleme: 16 Mayıs 2010 / 11:40

Geçtiğimiz şubat ayında Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tarafından 2003'te aldığı 'demans' (bunama) raporu ortadan kalkan Ergenekon tutuklusu İbrahim Şahin'in avukatları kararı değiştirmek için harekete geçti.

Avukatlar, Şahin'in rahatsızlığının ceza ehliyetini etkileyip etkilemediği hususunun tespiti için sanığın Adli Tıp Kurumu'nda gözlem altında tutulmasını talep etti. Mahkeme ise talebi kabul etti. Heyet, Şahin'in TCK'nın 32/1-2. maddeleri kapsamında mevcut olduğu belirtilen rahatsızlığının cezai ehliyetini etkileyip etkilemediği hususunun tespiti için sanığın 3 haftayı geçmeyen süreyle gözlem altına alınmasına, bu konuda İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme, alınacak bu raporun sonucuna göre sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu ilgili ihtisas dairesine sevk edilerek, TCK'nın ilgili maddeleri kapsamında mevcut olduğu belirtilen rahatsızlığının cezai ehliyetini etkileyip etkilemediğinin, iddia edilen bu rahatsızlığın (demans) cezai ehliyetine etkisinin ne kadar olduğunun bildirilmesini kararlaştırdı. Şahin'in kalacağı Gözlem İhtisas Dairesi'nde, 4. İhtisas Kurulu'nun verdiği karardan farklı bir karar çıkarsa son sözü Adli Tıp Genel Kurulu söyleyecek.

Şubat ayındaki kararda İbrahim Şahin'in cezai ehliyetinin tam olmadığı fakat demansının da bulunmadığı tespit edilmişti.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler