YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatlar 'onları savunmayız' dedi
Avukatlar 'onları savunmayız' dedi
19 Mayıs 2014 11:40
Yapılan operasyonla yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alınan 300 milyon liralık cirosu olan Soma'nın avukatının dahi bulunmadığı ortaya çıktı. Somalı avukatlar da şahısları savunmak istemeyince Akhisar'dan avukat görevlendirildi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in açıklamalarından maden şirketinin gözaltına alınanlara avukat tutmadığı ortaya çıktı. Özel bu bilgiyi "bu duruma ben de çok şaşırdım" sözleriyle değerlendirdi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'daki maden faciasına ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Özel'in açıklamasından satırbaşları:

Bugün Ankara'dan gelen milletvekillerimizle birlikte taziye ziyaretlerinde bulunuyorduk. O sırada gözaltılarla ilgili haber gelmişti. İçeride gözaltında olan 5 kişiyle görüştüm. Toplam sayının 17 olduğu, 5 tanesinin savcılıkta olduğunu öğrenmiştim.

Akın Çelik işletme müdürü, Selçuk Demirci Yalçın Erdoğan, Ali Ulu TTK müessese müdür yardımcısı, Ertan Ersoy işletme müdürünün altında bir pozisyonda çalışıyor. Kendilerinin sorguları tamamlandı, mahkemeye sevk edildiler. Benim tespit edebildiğim ilginç bir durum var.

Soma'daki avukatlar 'etik olmaz' dedi

Sayın Ali Ulu'nun dışında diğerlerinin avukatlarının olmaması ve avukat görevlendirilmiş olması. Soma'daki avukatlar bunun etik olmayacağını söylediği için, avukat görevlendirmesi de Akhisar'dan yapılmış. Ben de anlayabilmiş değilim. Akın Çelik'e sorduğumda, işletmenin avukat görevlendirmediğini, kendi avukatının da İstanbul'da olduğunu, trafik yüzünden İstanbul'dan çıkamadığını söyledi.

Böylesi güçlü bir müessesenin müdürüne avukat görevlendirmemiş olmaması, ekonomik gücü olmayan kişilerin ihtiyaç duyduğu beş yıl ve daha fazla cezai gerektiren suçlarda zorunlu olan, devlet tarafından avukat sağlanma uygulamasına gidilmiş olması gerçekten ilginç bir durum.

Cevap vermekten kaçındılar. Barodan görevlendirilen arkadaşlara sorduğumuzda, onlar da şaşkınlık içerisindeyiz, görevlendirme geldiğinde geldik dedi.
Alp Gürkan'ın nerede olduğunu bilmiyorum. Yakalama kararının olup olmadığını bilmiyorum.

Şirketin avukatı yok

Emniyette 13 tane daha gözaltında var. Onların içinde olmadığını biliyorum.

Akın Çelik'in kendi avukatı burada değil. Akhisar'dan önce Soma'ya başvuruluyor, avukatlar etik olmayacağını söyledikleri için, Akhisar'dan devletin avukat görevlendirmesi uygulaması geçerli. Buna ben de şaşırdım, görevlendirilen avukat arkadaşlar da şaşırdı.

 

SABAH

14:15
 // KOŞ FEYZO KOŞ..!!
Bizim Metin Feyzioğlu ne güne duruyor... Sihirli pelerinini... Dur ya, o pelerin değildi. Sihirli cübbesini bir telefon kulübesinde giyip, kurtarır onları....
19 Mayıs 2014 14:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler