YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatından dinleme iddiası
Yaklaşık 500 gündür hastanede tedavi gören Mehmet Haberal'ın avukatı, Başkent Üniversitesi'nin 2 santralinin dinlendiğini iddia etti. Avukat Özersin, ayrıca görevini yapmayan hakim ve savcılar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Avukatından dinleme iddiası
08 Eylül 2010 / 13:38 Güncelleme: 08 Eylül 2010 / 13:56

Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'in avukatı Serdar Özersin, Başkent Üniversitesi 2 telefon santralinin dinlendiğini iddia ederek, Haberal'in davası ile ilgili ciddi anlamda tehlikeli gördüklerini kaydetti.  

Özersin, avukatlık bürosunda düzenlediği basın toplantısında birileri tarafından Başkent Üniversitesi Rektörlüğü'nün 2 santralinde izinsiz olarak dinlendiğini belirtti. Bununla ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını anlatarak, ayrıca izinsiz dinlemelerin iddianamede suç niteliği taşıdığını söyledi. Bu davanın sürecini tehlikeli gördüklerini dile getiren Özersin, önümüzdeki günlerde bu olayın ortaya çıkmasını istedi. Özersin, Haberal'ın tutukluluk süreci içinde yapılan aramalarda bir tane labtop alındığını anlatarak, "Daha sonra Kanal b'ye arama yapıldı. O süreçten itibaren 500. günü aşan bir tutukluluk var. Bir kişinin hardiskler sebebiyle imajlarının alınmaması sebebiyle tutuklu kalması izahla mümkün değil.

Görevini yapmayan savcılar ve İstanbul 13. ceza mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduk. 500 günden bu yana bir insanın tutuklu kalmasını kim söyleyecek. Suçsuz yere bir insan 500 günden fazla tutuklu kalamaz. Bu süreçte hiç bir açıklama ve durum uluslararası hukuk normlarına uygun değil. Sayın Haberal'a bu dava ile ilgili AHİM'e gidelim dememe rağmen kabul etmedi. Kendisi , 'memleketimi yurtdışına şikayet etmeyeceğim' diye ifade etti' şeklinde konuştu.  

Özersin, Haberal'in davası konusunda hala bir işlem yapılmadığını belirterek, şu ana kadar 40'a yakın başvuruları olduğunu kaydetti. Özersin, Yargıtay 4. Hukuk Dairesine dava açtıklarını davanın sonucu neticelendiğini ifade ederek, "Hakimler temyiz yoluna başvurduk. Kendilerine taraf olsunlar diye icra takibine başvuru yaptık. Reddi hakimi gerektiren sebeb yoktur diye kararlar çıktı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi 9 kişiyi tazminata mahkum etti. Hukuksuzluğa cesaret verirseniz böyle kararlar çıkar. Tüm yasal işlemleri yapmış bulunuyoruz. 500 günden bu yana suçu ispatlamayan bir takım fiillere suç vasfı yapılıyor. Siyasiler hakkında yasal işlemler yapılması için karar verdik." diye konuştu.  
Bir gazetecinin ' hangi siyasiler hakkında yasal işlem yapacaksınız?' sorusuna, "Sizler kimler olduğunu biliyorsunuz. Ortaya çıkan kararlar cesaretin neticesidir. Bu karara reddi hakim gerektiren sebeb yoktur" dedi.  
Haberal, iktidardan bir bakanla görüştü mü?' şeklindeki soruya şöyle konuştu:  

" Haberal AK Parti iktidarına ait mevcut bir Bakanla görüşmedi. AK Parti'li hiç bir kimse ile görüşmedi. Kimse elini kolunu sallayarak Haberal'ın yanına giremiyor. Ayrıca medya yansıyan Kanal B televizyonunun bir çalışanı sayın Haberal ile görüştüğü yazıldı. Kesinlikle bu haber doğru değil. Enteresan haber yapılıyor. Haberal kebab yiyor deniliyor. Sayın Haberal hayatında kebab yemedi, hep balık yer. Ortada kebap yiyen yok"
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler