YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatın dehşete düşüren CV'si
DHKP-C iddianamesine göre avukat Taylan Talay'ın örgüte gönderdiği CV'sinde "Askerlik yapmadım. Boru bomba ve molotof kullandım. 14'lü silah ve pompalı tüfek kullanabiliyorum. Keleşin tüm özelliklerini bilirim " ifadeleri yer aldı.
Avukatın dehşete düşüren CV'si
20 Temmuz 2013 / 09:47 Güncelleme: 20 Temmuz 2013 / 09:52

DHKP-C'ye yönelik yürütülen soruşturma sonucu yazılan 622 sayfalık iddianamede Avukat Taylan Talay'ın örgüte gönderdiği şok CV yer aldı.

İddiaya göre CV'de Taylan Talay patlayıcılardan, bombalardan, silahlardan ve keleşten bahsediyor ve bunları iyi kullandığını belirtiyor.

Belgeler Hollanda'dan

İddiaya göre Taylan Talay ile ilgili CV çok ilginç bir yerden alındı. 2009'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Belçika ve Hollanda adli makamları ile irtibata geçilerek DHKP-C terör örgütü ile ilgili dokümanlar istendi. Uzun uğraşlar sonucu elde edilen belgeler arasında Talay'ın CV'si de çıktı. CV'de şu ifadelerin yer aldığı iddia edildi:

"Patlayıcı yapabiliyorum"

"1999-ayhan-nisan-o10nis11" isimli word belgesi incelendiğinde Ayhan kod Necdet Berk tarafından yurt dışındaki sorumluya gönderilen rapor içerisinde Taylan Talay'dan bahsediliyor ve Talay'ın örgüte verdiği CV'ye yerveriliyor.

Hakkında 53 yıl hapis cezası ile dava açılan Talay CV'de şöyle yazmış: Askerlik yapmadım. Ama halk patlayıcılarını yapabiliyorum. Boru bomba ve molotof kullandım. 14'lü silah kullanabiliyorum. Ayrıca keleşin tüm teknik özelliklerini biliyorum ama kullanmadım. Pompalı tüfek kullanabiliyorum."

CV'de gözaltına alınmasını, hapiste yatmasına ilişkin ise şunlar olduğu öğrenildi: Elaziğ, Elbistan hapishanelerinde müşadiyede kaldım. Elbistan'da açlık grevi sonrası Malatya Hapishanesine getirildim. Malatya Hapishanesinde içtima sorumluluğu yaptım. Süresiz açlık grevi direnişinde ve barikat direnişlerinde bulundum....7 kez gözaltına alındım. 4 kez TEM'e götürüldüm. Her defasında savcılığa çıkarılmadan bırakıldım.

"Askeri eğitim aldım"

Taylan Talay cezaevinde askeri eğitim aldığından da bahsederek, "Malatya Hapishanesi'nde 96 Ölüm orucu direnişinin 45 günlük süresiz açlık grevi direnişinde bulundum. Bu süreçte yapılan barikat direnişlerine katıldım. Yapılan eğitim çalışmalarında teorik ve askeri birikim kazandım" dedi. Çağdaş Hukukçular Derneği ise iddianameyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek, "İddianame 622 sayfa ve bomboş, somut dayanağı olmayan, soyut suçlamalardan ibaret" dedi.

 

Sabah

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler