SON DAKİKAİran'da Deprem!
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avukatı Cihaner'i bıraktı
Avukatı Cihaner'i bıraktı
18 Mart 2010 08:41
Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner'in acukatı Hamit Sekman davadan çekildi. Sanık gibi görüldüğünü belirten Sekman, son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle görevi bıraktığını açıkladı

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği, aralarında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu'nun da bulunduğu 10'u tutuklu 14 kişi hakkındaki iddianamenin ek dosyalarında, İliç'te bir köyden 'Osman' adlı kişinin, 1994 yılında 'muhtemel Alevi-Sünni çatışmasında kullanılmak üzere mühimmat dağıtıldığı' ileri sürerek, yaşanan sürece ilişkin verdiği bilgiler yer alıyor.

KÖYE SİVİL GELİN GÖRÜŞELİM

13. klasörde 254-256. sayfalarda yer alan bilgilere göre, mühimmatlara ilişkin İliç İlçe Jandarma Komutanı ile görüşen 'Osman' adlı kişi, can güvenliği nedeniyle ifade vermeye Cumhuriyet savcılığına ya da jandarma karakoluna gidemeyeceğini belirterek, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yılmaz Sandal'ın 'istediğiniz bir yerde görüşelim' teklifi üzerine, köye sivil olarak gelmeleri halinde görüşebileceğini söylüyor.

İliç Cumhuriyet Savcısı Eren Budak'ın bilgisi dahilinde gerçekleşen görüşmede ifade veren kişi, '1994 yılında köye çuval içinde çeşitli mühimmat getirildiğini, bazı silahların da tren ile geldiğini, silahlardan köylülerin hepsinin haberdar olduğunu ve silahlar dağıtılırken 'çıkması muhtemel Alevi-Sünni çatışmasında' kullanılacağı yönünde konuşulduğunu' öne sürüyor. Köye getirilen mühimmatlar arasında 'lav silahı, roketatar, uzun namlulu mavzer ve el bombalarının bulunduğunu' anlatan bu kişi, kendisine de 1 adet oval ve yüzeyi pürüzsüz siyah renkli el bombasının verildiği, bir müddet kendisinde kalan bombayı daha sonra rahatsızlık hissederek muhtarın kardeşine verdiğini iddia ediyor. 'Ergenekon' soruşturması kapsamında sürekli silah ve mühimmat bulunduğu yönünde haberlerin basında yer alması üzerine köylülerin evlerinde saklanan silah ve mühimmatın toplanarak, köye ait bir araziye çuval içerisinde Orhan K. tarafından gömüldüğünü öne süren şahıs, köyde yaşananların şu an köy muhtarı, Mehmet A, Orhan K, Ömer K. ve Şaban Y. tarafından organize edildiğini savunuyor.

İliç İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yılmaz Sandal'ın, anlatılanların adli mercilere intikal ettirileceğini söylemesi üzerine bu kişi, 'tehdit altında olduğunu, başına bir şey gelmesi halinde sorumluların isimlerini verdiği kişiler olduğunu, keçilerini sattıktan sonra köyden ayrılacağını ve bu kişilere yönelik yapılacak operasyonun da kendisi köyden ayrıldıktan sonra yapılmasını' talep ediyor.

CİHANER 'SİLAH KAÇAKÇILIĞI' DEDİ

İliç Cumhuriyet Savcısı Eren Budak, yaşananlar üzerine Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'e danışarak, konunun hangi yasa hükmü kapsamında değerlendirmesini sorduğu belirtilen klasörlerde, Cihaner'in de olayın 'silah kaçakçılığı' kapsamında değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunduğu kaydediliyor. Daha sonra konudan dönemin Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın haberdar olmasının ardından İliç Cumhuriyet Savcısı Eren Budak'ı arayan Şanal'ın, konuya ilişkin bilgi istediği ifade ediliyor. Şanal'ın, 'silahların halka veriliş tarzı ve söylenen sözler dikkate alındığında, halen yargılaması ve soruşturması devam eden Ergenekon Terör Örgütü faaliyetlerinden birinin olma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olmasını dikkate alarak' soruşturmaya Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığının re'sen el koyduğunu bildirdiği kaydediliyor.

 

Bana sormadan bilgi vermek yok

İddianamede, İliç Cumhuriyet Savcısı Budak'ın Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'e yazı yazarak, kendisinin 'silah kaçakçılığı' kapsamında değerlendirmesini söylediği konuya Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından re'sen el konulduğunu bildirdiği ve konuya ilişkin yaşadığı tereddütün giderilmesini talep ettiği anlatılıyor. Bu gelişmeler üzerine Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de, Erzincan Jandarma Komutanlığına yazı yazarak, 'Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığın yürüttüğü söz konusu soruşturmada Başsavcılığın bilgi ve onayı olmadan hiçbir adli ve idari birime bilgi verilmemesini ve hangi merciden gelirse gelsin arama, gözaltı gibi taleplerin yerine getirilmeden mutlaka Başsavcılığa bilgi verilmesini' istediği kaydediliyor.

 

Avukatı çekildi

Ergenekon tutuklusu Başsavcı İlhan Cihaner'in avukatlarından Hamit Sekman dün Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe vererek Cihaner'in avukatlığından çekildiğini açıkladı. Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle davadan çekildiğini söyleyen Sekman, "Bu davada taraf olarak gösteriliyorum ve bundan büyük rahatsızlık duyduğumdan bugün dilekçemi ilgili mahkemeye ilettim. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum" dedi

 

CHP'li Ersin'in 'çantası'nı alan kişi de tutuklandı

Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan pastaneci Erdal Erdoğan, savcının itirazı üzerine çıkarıldığı nöbetçi 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce örgüt üyesi olmaktan tutuklandı. CHP'li Ersin'in Gizli Tanık Munzur'la Erzincan Eriza Otel'de yaptığı görüşmenin kamera kayıtlarında, Ersin'in getirdiği çantayı, Munzur'la kendisini buluşturan Paradise Pastanesi sahibi Erdal Erdoğan alıp gitmiş, Erdoğan'ın ayrılmasından iki dakika sonra da gizli tanık Munzur otelden ayrılmıştı. Gizli tanık Munzur ile CHP'li Ahmet Ersin'in buluşmasına aracılık ettiği ileri sürülen Erdoğan, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanıp Erzurum H Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler