YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'ya vize çıktı diyebiliriz
Avrupa'ya vize çıktı diyebiliriz
21 Haziran 2012 16:55
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Avrupa'ya 'vize çıktı' diyebiliriz ama daha yolun başındayız. Avrupa Birliği'ni ikna etmeye çalıştık. AB'de Türk halkının vize kuyruğunda beklemesinden sıkıldığını anladı'' dedi.

Bağış, Şam eski Büyükelçisi Ömer Önhon'u makamında kabul etti. Kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bağış, bir gazetecinin, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında vizelerin kaldırılmasına yönelik vize muafiyetine ilişkin sorusu üzerine, ''Avrupa'ya vize çıktı diyebiliriz ama daha yolun başındayız. Avrupa Birliği'ni ikna etmeye çalıştık. AB'de Türk halkının vize kuyruğunda beklemesinden sıkıldığını anladı. Türkiye bu süreçte kendi taleplerinin bilincinde. Brüksel'de ortaklık konseyi toplantımız var. Bir eylem planı ortaya çıkaracağız. Vizesiz AB'ye gitmenin önünü açana kadar çalışacağız. Bu dik duruşun mimarı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır'' yanıtını verdi.

Vize kuyruklarına ve vizede kuyruklu yalanlara artık Türkiye'nin tahammülünün kalmadığını ifade eden Bağış, ''AB'nin de bunu anladığını düşündüğümüz bir süreçteyiz'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının AB üyesi ülkelere vizesiz gidebilmenin önünü açana kadar çalışmaların sürdürüleceğine dikkati çeken Bağış, şunları söyledi:

''Şu ana kadar atılan adımlar Türkiye'nin kararlılığının tescili açısından önelidir. Bugün AB daimi temsilcimiz Büyükelçi Selim Yener konseyin kararını takiben geri kabul anlaşmasını paraflayacaktır. Ama paraflamadan sonra da çeşitli aşamalar var. İmzalama aşaması var. Mecliste onay aşaması var. Yürürlüğe girme aşaması var. İçeriğinin gerçekleşmesi var. Türkiye bu süreçte kendi sorumluluklarının da bilincinde ve kendi taleplerinin de çok net bir şekilde bilincindedir. Bu şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bizim beklentimiz bir eylem planının ortaya çıkması ve beklentilerimizin karşılanmasıdır.''

''Bundan sonraki süreçte de durmak yok dik durmaya devam'' diyen Bağış, ''Türkiye büyük reformları çok hızlı gerçekleştirmiş durumdadır. AB Türkiye'ye vize muafiyeti sağladığı zaman doğru adımları atmış olur. AB ülkelerine ziyarete gittiğimde o ülkenin insanları 'bizimkileri ikna edin sizinkiler seyahate gelsinler' diyor. Türkiye, IMF'ye maddi destek verecek noktaya geldi. İşsizlik oranlarında da Avrupa'nın en iyi rakamlarına sahip ülkelerinden biriyiz. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biriyiz. O açıdan bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vizelerin bizden çok Avrupa'ya zarar verdiğini artık onlarında görmesi gerekir. Türkiye'nin hızla büyüyen özel sektör, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları bu konuda top yekun mücadele verdi, vermeye de devam edecek. Henüz daha yolun başındayız ama yolun sonunda 75 milyon vatandaşımızın Avrupa'ya vizesiz gidebilmesinin da önünü açmayı hedefliyoruz'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler