YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'nın dışında da bir dünya var
Avrupa'nın dışında da bir dünya var
Avrupa'nın dışında da bir dünya var
06 Mart 2008 / 07:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Güler Sabancı, başarılı bir Türk iş kadınıyla tanışmasının kendisini şaşırttığını ifade eden Oxford Üniversitesi Rektörü Christopher Patten'e, “Ben de Batılıların ülkeme bakarken şaşırmalarına çok şaşırıyorum. Bu belki cehalet değil, ama en azından Müslüman olmasına ilişkin bir önyargı” cevabını verdi. Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Christopher Patten ile üniversiteye bağlı Avrupa Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği toplantıya davet ettiği Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı arasında AB - Türkiye ilişkileri ve Avrupalıların Türkiye yargısı üzerine ilginç bir diyalog yaşandı. Patten böylesine başarılı bir Türk iş kadınıyla tanışmasının kendisini şaşırttığını ifade edince Sabancı, “Ben de şaşırmanıza şaşırdım. 80'lerin ortasında Londra'ya geldiğimde ünlü Bankers Club'a kadınlar alınmıyordu. İşim nedeniyle gittiğim pek çok Avrupa ülkesinde benzeri örnekler yaşadım. Ben de Batılıların ülkeme bakarken şaşırmalarına çok şaşırıyorum. Bu belki cehalet değil ama en azından Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasına ilişkin önyargı” cevabını verdi.


BAŞÖRTÜSÜ ÖZGÜR SEÇİM


Sabancı Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin yüzde 40'ını kızların oluşturduğunu ve bu oranın mühendislik fakülteleri için de geçerli olduğunu söyledi. Başörtüsü tartışmasıyla ilgili bir soruya ise Sabancı, “Mesele bir yanıyla basit diğer yanıyla karmaşık” dedi. Üniversitede okumak isteyen başörtülülerin 18 yaşından büyük olduğunu ve kendi özgür seçimlerini yapmaları gerektiğini belirten Sabancı, “Ama Türkiye'de yüzde 30'luk bir kesim de bu anlayışa karşı serbest bırakılmasını istemiyor. Dolayısıyla hükümet endişeye cevap vermek zorunda. Ama konunun demokratik şekilde tartışılıyor olması beni sevindiriyor. Ülkem bunu demokratik yapı içinde aşacak güçtedir” şeklinde konuştu.


İŞADAMLARININ DESTEĞİ


Halkın yüzde 47'sinin ekonomik uygulamaları ve AB taahhüdü nedeniyle AK Parti'yi desteklediğinin anlatan Sabancı, işadamlarının AB süreci ve ekonomik programın destekçisi olduğunu vurguladı. Sabancı iş çevresinin yıllardır aynı yönde, AB üyeliğini esas alan politikaları desteklediğini hatırlatırken, “bizim neyi desteklediğimiz gayet açık” dedi.


Kendimi dışlanmış hissetmiyorum


AK Parti'nin kendi elitini yaratma çabası içinde olup olmadığı yolundaki bir soruyu yanıtlarken, iş hayatında 30. yılını doldurduğunu, bu süre içinde pek çok siyasi iktidar gördüğünü, daha önce benzeri suçlamaların Turgut Özal ve ANAP için de ortaya atıldığını hatırlatan Sabancı, “Ben böyle bir durum hissetmiyorum. Bunlar konuşulur, doğru da olabilir. Hepimiz biliyoruz ki bir politik partiyi bir arada tutmanın bir yolu da karı bölüşmektir. Ama ben kendimi dışlanmış hissetmiyorum. Türkiye açık bir ülke. Belki bazı yolsuzluklar her yerde olduğu gibi Türkiye'de de oluyor, ama bunlar cesaretimi kırmıyor” diye konuştu.


Sarkozy ve Avrupalı liderlere eleştiri


Avrupa'da kendini dünyanın merkezi görme gibi bir takıntı olduğunu belirten Sabancı şunları söyledi: Avrupa'nın dışında da bir dünya var. Sarkozy ve benzeri siyasetçilerin bunu görebilmesini isterim. Avrupa'nın önünde gelecekle ilgili sorunlar var çözmesi gereken. Avrupa'nın öncelikli sorunu Türkiye'yi içine alıp almamak değil ama önce bunun farkına varabilmeli. Avrupa zaten 50-60 yıl sonrasını görebilse Türkiye'yi içine alması da çok daha kolay olur. Türkiye, Avrupa'ya dünyaya geniş bir pencereden bakabilmesi konusunda da yardımcı olur.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler