YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan basın özgürlüğüne eleştiri
Avrupa'dan basın özgürlüğüne eleştiri
29 Ekim 2010 15:49
Antakya'da kısa süre önce kurulan Hatay Gazeteciler Cemiyetinin Kurtuluş Caddesi'ndeki hizmet binasının açılışını yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin, anayasa değikliğiyle Avrupa Komisyonunun beklentilerini önemli ölçüde karşıladığını, ancak basın ve ifade özgürlüğü noktasında bazı eleştirilerin geldiğini bildirdi.

Ergin, Antakya'da kısa süre önce kurulan Hatay Gazeteciler Cemiyetinin Kurtuluş Caddesi'ndeki hizmet binasının açılışını yaptı.

Bakan Ergin, burada yaptığı açıklamada, basının demokratik ve açık toplumların olmazsa olmazı olduğunu, şeffaf toplumlar için özgür basının vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi.

Türkiye'de basının sorunlarının en aza indirilmesi için bazı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ergin, şöyle devam etti:

''Türkiye'yi geleceğe taşıma noktasında Avrupa Parlamentosunda, Komisyonunda çalışmalar yürütülüyor. İlerleme raporunda Türkiye'nin aldığı mesafeler tespit ediliyor, eksiklikler belirleniyor. Bu rapordan istifade edip, eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Türkiye son anayasa değişikliğiyle Avrupa Komisyonunun beklentilerini önemli ölçüde karşıladı, ama basın ve ifade özgürlüğü noktasında bazı eleştiriler geliyor. Eleştiriden korkan bir iktidar değiliz, yeter ki yapıcı olsun. Eleştiriler doğrultusunda daha güzel icraatlar yapmaya gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki günlerde mevzuatımızda basın kuruluşlarını ve çalışanlarını sıkıntıya sokan düzenlemeleri tekrar gözden geçirip, bu konuda rahatlık sağlamaya gayret edeceğiz.''

Hatay'ın değişimi, gelişimi ve dönüşümü noktasında basından katkı beklediklerinin altını çizen Ergin, el ele verilip kentin layık olduğu noktaya getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hatay Havaalanı terminal binasının kasım ayı sonunda açılacağını da söyleyen Ergin, çok büyük bir yatırım olan binayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açmayı ümit ettiklerini kaydetti.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, cemiyetin yaklaşık 100 üyesinin bulunduğunu söyledi.

İlçelerden de üye kayıtlarının olduğunu ifade eden Yetişen, kentin hak ettiği noktaya gelmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler