YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'da 22 ülke koalisyonla yönetiliyor
Seçimin ardından başlayan koalisyon tartışmaları devam ediyor. AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin nasıl bir koalisyon ile hükümeti kuracağı merak ediliyor. Gözler Dünya'daki koalisyon modellerine çevrildi. Avrupa'da 22 ülke koalisyon ile yönetiliyor.
Avrupa'da 22 ülke koalisyonla yönetiliyor
13 Haziran 2015 / 17:52 Güncelleme: 13 Haziran 2015 / 18:05

7 Haziran genel seçimlerinden sonra tek başına iktidar olacak sandalyeye sahip olmayan partiler koalisyon mu yoksa erken seçim tartışmasını yapıyor.

Avrupa'da 22 ülke koalisyon ile yönetiliyor. Danimarka, Estanya, İrlanda ve İsveç 2 partinin koalisyon ile hükümeti yönetiyor. Bulgaristan, Hırvatistan, Firlandiya, Fransa 4 partinin koalisyonu ile yönetilen devletlerden bazısı. Almanya hükümeti 3 partinin koalisyonu ile kuruldu. Yunanistan ise seçimden önce Radikal Sol Koalisyonu kurarak seçimleri kazandı. İtalya ise Demokratik Parti, Liberal Siviller Partisi, Merkez Birliği, Yeni Merkez-Sağ, Sosyalist Parti ve Bağımsızlar'ın oluşturduğu hükümet ile yönetiliyor.

Avrupa'daki koalisyon ile yönetilen devletler şunlar:

1. Avusturya

29 Eylül 2013 tarihinde yapılan seçimlerle birlikte, hükümet Avusturya Sosyal Demokrat Partisi ve Avusturya Halk Partisi iş birliği ile kurulmuştur. Avusturya günümüzde bu hükümet ile yönetiliyor.

2. Belçika

25 Mayıs 2014 tarihinde yapılan seçimler sonrasında, Belçika hükümeti Yeni Flaman İttifakı, Hıristiyan Demokrat Parti ve Reformcu Hareket arasında kuruldu. Bu partilerden bazıları Flemenk ayrılığını savunsa da, partiler arasında bir koalisyon yapılabildi.

3. Bulgaristan

27 Ekim 2014 tarihinde yapılan seçimlerle birlikte, Bulgaristan hükümeti 4 farklı partinin koalisyonu ile kurulabildi. Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşları, Reformcu Blok, Bulgar Dirilişinin Alternatifi ve Vatanperver Cephe bu koalisyonu oluşturan partiler.

4. Hırvatistan

4 Aralık 2011 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinden sonra, hükümet 4 farklı partinin koalisyonu ile meydana gelen Kukuriku Koalisyonu ile oluşturuldu. Bu partiler en çok oyu alandan en az oyu alana: Sosyal Demokrat Parti, Liberal Parti, Hırvatistan Emekli Partisi ve Istrian Demokratik Birliği'dir.

5. Çek Cumhuriyeti

26 Ekim 2013 tarihinde yapılan seçimlerle birlikte, Çek Sosyal Demokrat Partisi, ANO 2011 ve Hıristiyan ve Demokratik Birlik arasında bir koalisyona gidildi. Bu koalisyonla birlikte, Çek siyasetinin bir nefes aldığı rahat günlere girildiği düşünülüyor.

6. Danimarka

15 Eylül 2011 tarihinde yapılan seçimlerin neticesinde, Sosyal Demokratlar ve Danimarka Sosyal Liberal Partisi koalisyona gitmek zorunda kalmıştı.

7. Estonya

1 Mart 2015 tarihinde yapılan seçimler sonrasında, Estonya Reform Partisi ve Sosyal Demokrat Parti koalisyon hükümeti kurdu.

8. Finlandiya

17 Nisan 2011 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinden sonra, Ulusal Koalisyon Partisi, Sosyal Demokrat Parti, İsveçliler Partisi ve Hıristiyan Demokratlar koalisyon hükümeti kurdu.

9. Fransa

10-17 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerden, Sosyalist Parti, Radikal Sol Parti, Avrupa Ekolojisi - Yeşiller koalisyonu çıktı. Yüzyıllardır tüm dünyaya örnek olan Fransız demokrasisi, farklı seslerin mecliste temsil edilmesine her zaman çok önem veriyor.

10. Almanya

22 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından, Demokratik Hıristiyan Birliği, Hıristiyan Sosyal Parti ve Almanya Sosyal Demokrat Partisi koalisyonu çıktı.

11. Yunanistan

25 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimler Türkiye'de de çok konuşuldu. Tsipras'ın galibiyetiyle sonuçlanan seçimler sonrasında Yunanistan'da, seçimi kazanan parti aslında Radikal Sol Koalisyonu olarak adlandırılan ve seçimden önce bu kararı alan bir birliktelikti.

12. İrlanda

25 Şubat 2011 tarihinde yapılan seçimlerde, sandıktan Fine Gael ve İşçi Partisi koalisyonu çıktı.

13. İtalya

24-25 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerde, sandıktan zaferle çıkan, seçimlerin öncesinde bir koalisyon oluşturan partiler oldu. Buna göre, günümüzde İtalya hükümetini oluşturan partiler: Demokratik Parti, Liberal Siviller Partisi, Merkez Birliği, Yeni Merkez-Sağ, Sosyalist Parti ve Bağımsızlar'dır.

14. Letonya

17 Eylül 2011 tarihinde sandığa giden Letonya halkı, hükümet için bir koalisyona işaret etmişti. Buna göre, Letonya hükümeti Birlik, Reform Partisi, Ulusal İttifat ve Yeşillerin ve Çiftçilerin Birliği arasında kurulmuştu.

15. Litvanya

12-26 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde, Sosyal Demokrat Parti, İşçi Partisi ve Hak ve Düzen Partisi koalisyonu oluşturulmuştu.

16. Lüksemburg

20 Ekim 2013 tarihinde sandığa giden Lüksemburg halkı, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana süren koalisyonlara bir yenisini eklemişti. Buna göre, sandıktan Demokrat Parti, Lüksemburg Sosyalist İşçi Partisi ve Yeşiller koalisyonu çıkmıştı.

17. Hollanda

Hollanda gibi ülkelerde hala monarşi devam etse de, bu tamamen sembolik bir amaca hizmet ediyor. Devlet halkın seçtiği vekiller tarafından yönetilir. Son seçimlerden sonra İşçi Partisi ve Özgürlük ve Demokrasi Partisi arasında bir koalisyona gidilmişti.

18. Polonya

9 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin sonrasında, sandıktan Sivil Platformu ve Polonya Halk Partisi koalisyonu çıkmıştı.

19. Portekiz

5 Haziran 2011 tarihinde sandığa giden Portekiz halkı, siyasi aktörlere koalisyon çağrısı yapmıştı. Bunun sonucunda, ülkede Sosyal Demokrat Parti ve CDS-Halk Partisi arasında bir koalisyon hükümeti kurulmuştu.

20. Romanya

10-24 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde, Romanya sandıklarından Sosyal Liberal Birlik, Demokrat Reformcu Parti, Etnik Azınlıklar Partileri ve Muhafazakar Parti koalisyonu çıkmıştı.

21. Slovenya

4 Aralık 2011 tarihinde sandığa giden Slovenler, ülke yönetimi için bir koalisyonu gerekli gördüklerini açıkça göstermişlerdi. Bunun sonucunda, Sloven hükümeti Miro Cerar Partisi, Slovenya Emeklileri Demokrat Partisi ve Sosyal Demokratlar arasında kurulmuştu.

22. İsveç

19 Eylül 2010 tarihinde sandığa giden İsveç halkı, iki parti arasında bir koalisyon istemişti. Sandıktan İsveç Sosyal Demokrat Partisi ve Yeşil Parti koalisyonu çıkmıştı.

 

YENİ ŞAFAK

kaoslisyon
 // M.N.A
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
13 Haziran 2015 23:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler