YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Türkiye'ye verdiği sözde yine yan çiziyor!
Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözü yerine getirmesini istedi.
Avrupa Türkiye'ye verdiği sözde yine yan çiziyor!
11 Ocak 2016 / 08:30 Güncelleme: 11 Ocak 2016 / 11:36

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, sığınmacıların Avrupa’ya gelişinin durdurulması gerektiğini belirterek Suriye ve Irak’tan ayrılan sığınmacıların yüzde 10’unun Avrupa’ya geldiğine, hala 8-10 milyon kişinin yollarda bulunduğuna işaret etti.

Avrupa’ya gelen sığınmacıların yıllardır çadır kentlerde, evlerin bodrum katlarında veya su ve elektriği olmayan ahırlarda kaldığını söyleyen Müller, "Uluslararası toplumun insanların bulundukları yerlerde hayatta kalmasını sağlayamaması utanç verici" ifadesini kullandı.

"Türkiye, sığınmacı akınını frenleme konusunda verdiği sözü yerine getiriyor mu " sorusu üzerine Bakan Müller, "Türkiye, Suriyeli sığınmacıları kabul etme konusunda olağanüstü şeyler yapıyor. Ancak alabilme gücünün sınırlarına ulaştı. Bu yüzden Türkiye’nin desteğimize ihtiyacı var. Şimdi AB ülkelerinin verdikleri sözü yerine getirmeleri lazım. Kasım ayında söz verilen 3 milyar avroluk yardım henüz hazır değil” cevabını verdi.

"Schengen çöktü"

AB Komisyonu'nda, AB’de alınan kararları uygulayan sığınmacı komiserine ihtiyaç duyulduğunu belirten Müller, “Dış sınırlar korunamıyor, Schengen çöktü. Sığınmacıların adil bir şekilde dağılımı olmuyor" dedi.

Müller, Almanya'ya gelen sığınmacı sayısının düşürülmesi gerektiğini, geçen yıl olduğu gibi 1 milyon sığınmacının ülkeye gelmesi durumunda bunların entegrasyonunun sağlanamayacağını kaydetti.

 

AA

allahin~ücbin mübarek ismi
 // nurcan
Ben kirksekiz sene bu germanlarin icindeyim, daha bir germanla arkadasligim yok,cünkü türk gördülermi, ödlei kopuyo.niye alsinlarki a.b.ye...
11 Ocak 2016 14:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler