YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa teyakkuza geçti, Fransa Başbakanı "Savaştayız" dedi
Belçika'nın başkenti Brüksel'de havalimanı ve metro istasyonunda art arda patlamalar sonrası diğer Avrupa ülkelerindeki havalimanı ve sınırlarda güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, "Savaştayız" ifadesini kullandı.
Avrupa teyakkuza geçti, Fransa Başbakanı "Savaştayız" dedi
22 Mart 2016 / 14:13 Güncelleme: 22 Mart 2016 / 14:26

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'da ve  AB kurumları yakınlarıdaki  Maelbeek metro istasyonunda art arda gerçekleşen saldırılar sonrası Avrupa alarma geçti.

Almanya'da dünyanın en büyük transit havalimanlarından biri olan Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik seviyesi artırıldı.

VALLS: AVRUPA SAVAŞ HALİNDE

Fransa'da da bir kriz masası oluşturuldu.  Paris'teki havalimanında da güvenlik sıkılaştırıldı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, yerel saatle 10.00’da (TSİ 11.00) Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi.

Acil olarak düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Valls, “Avrupa savaş halinde. Son birkaç ayda AB’de savaş nedeni sayılabilecek olaylar yaşandı. Terör tehdidi en yüksek seviyede kalacak” dedi.

İNGİLTERE DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın ardından İngiltere Başbakanı Cameron da güvenlik yetkililerinin dahil olduğu COBRA grubunu olağanüstü toplantıya çağırdı. Cameron , Belçika'daki patlama sonrası kriz masası kurulduğunu ve kendisinin başkanlık yapacağını söyledi. Cameron, "Brüksel'deki olaylar nedeniyle şoke oldum. Yardım için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

RUTE: HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika'nın başkenti  Brüksel’de meydana gelen saldırılardan sonra komşularına her türlü yardımı  yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.

Rutte, yaptığı açıklamada, Belçikalı mevkidaşı Charles Michel ile  görüştüğünü belirtti ve Belçika’nın alçak ve canice saldırılara maruz kaldığını  kaydetti. “Kalbimiz kurbanlar ve yakınlarıyla beraber” diyen Rutte, komşularına  yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Hollanda’da da gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin alınacağının altını  çizen Rutte, bu kapsamda gün içinde ilgili bakanların katılımıyla güvenlik  toplantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

HOLLANDA ORDUSU ALARMDA

Hollanda ordusu da, Twitter üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Belçika'daki saldırılar sonrası havalimanları ve sınırlarda güvenlik önlemlerinin artırıldığı ifade edildi.

İSVEÇ: DEMOKRATİK AVRUPA'YA YAPILMIŞ BİR SALDIRI

İsveç Başbakanı Stefan Lövfen patlamaları 'demokratik Avrupa'ya karşı yapılmış bir saldırı' olarak niteledi.

İTALYA BAŞBAKANI: KALBİM VE AKLIM BRÜKSEL’DE

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de sabah saatlerinde peş peşe yaşanan patlamaların ardından Brüksel için destek mesajı verdi. İtalyan lider, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki kişisel hesabından  patlamalara ilişkin iletisinde, "Kalbim ve aklım Brüksel’de, Avrupa’da" dedi.

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de yaptığı yazılı açıklamada,  Brüksel’deki gelişmeleri nefesini tutarak takip ettiğini belirterek, Belçika  halkı ve hükümetine desteğini dile getirdi. Bakan Gentiloni, Brüksel’deki İtalyan vatandaşları için kriz masası  oluşturduklarını da bildirdi.

Öte yandan, İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, Brüksel’deki  saldırıların ardından başta Roma Fiumicino Havaalanı olmak üzere ülke genelindeki  önemli havaalanı ve terminallerde güvenlik önlemleri yoğunlaştırıldı.

sorulması gerekeni neden kimse soramıyor???!!!
 // Muhafız
Hem Fransa Başbakanı savaştayız diyor hemde uydu fotoğraflarından elde edilen İstihbarata göre DAEŞ'in merkezinin Rakka olduğu tespit ediliyor;fakat ne hikmetse DAEŞ'e karşı en ufak hava operasyonu yapmıyor bu Fransa?,o zaman nasıl terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele vereceksiniz?demezler mi sizin yaptığınız düpedüz ikiyüzlükük,Libya'ya karşı hava operasyonu yapan Fransa DAEŞ'e karşı kılını bile kımıldatmıyor,halbuki Fransız uçak gemisinden kalkan uçak 3 dakikada DAEŞ'in merkezi Rakka üzeri...
23 Mart 2016 Çarşamba 00:27
Noldu ey avrupa
 // Gizli adam
Hani bizlerle dalga geçiyordunuz ? Hani Terör sadece Türkiye de diyordunuz Terör her an dibinizde,sizin bu Türk düşmanlığınız dedeleriniz gibi sizi de hüsrana uğratacak .....
22 Mart 2016 Salı 18:27
....
 // Adıyaman'lı Akın
Acı var mı acı...
22 Mart 2016 17:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler