YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa teröristlere yataklık etmekte ısrarlı
Avrupa teröristlere yataklık etmekte ısrarlı
03 Nisan 2015 04:37
Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın pekçok ülkesinde, terör eylemlerine karıştığı gerekçesiyle Türkiye tarafından aranan 426 kişiden sadece 12’si iade edildi, 255 başvuru reddedildi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden teröristlerin yurt dışından bir ülkeyle telefonla görüştüklerinin tespit edilmesi dikkatleri bir kez daha terör suçu sanıklarının iadesi konusuna çevirdi. Türkiye’de çeşitli terör eylemlerine katılan ve eylemleri tertip ettikleri saptanan 426 kişi AB ülkelerinde adeta elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Türkiye 2004-2014 yılları arasında 21 Avrupa Birliği ülkesinde barındıklarını tespit ettiği 426 sanığın iadesi için bulundukları ülkelerden iade talebinde bulundu. AB ülkeleri bu taleplerden sadece 12’sine olumlu yanıt verdi. 255 başvuruyu reddetti. Türkiye, 26 başvurudan daha sonra çeşitli gerekçelerle vazgeçti. Hala 133 kişinin iade edilmesi yönündeki talep derdest durumda.

Teröristin abisi de Yunanistan'da

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı önce rehin alan ve ardından da şehit eden teröristlerden Şafak Yayla’nın abisi Mehmet Yayla da Yunanistan’da. Mehmet Yayla, 19 Mart 2013’te Ankara´da Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi´ne lav silahları ve roketatarlarla saldırmış ardından Yunanistan’a geçmişti. Tekrar saldırı yapmak üzere Türkiye’ye geçmek isterken yakalanan Yayla şu an hala Yunanistan’da tutuklu.

En çok talep Almanya'dan

Türkiye 10 yıl içinde Almanya’dan 161 teröristin iadesini istedi, 4’ünü aldı. Türkiye’nin AB ülkelerinden talep ettiği terör suçu sanıkları ve verilen yanıtlar özetle şöyle:

- Yunanistan: 32 kişinin iadesi istendi. Hiç kimse iade edilmedi.

- Avusturya: 13 kişinin iadesi istendi. 3 kişi iade edildi.

- Belçika: 35 kişiden kimse iade edilmedi.

- Bulgaristan: 15 kişinin iadesi istendi. 1 kişi iade edildi.

- Fransa: 45 kişinin iadesi istendi. Kimse iade edilmedi.

- Hollanda: 33 kişinin iadesi istendi. 1 kişi iade edildi.

- İngiltere: 18 kişinin iadesi istendi. Kimse iade edilmedi.

- İspanya: 13 kişinin iadesi istendi. Kimse iade edilmedi.

- İsveç: 16 kişinin iadesi istendi. Kimse iade edilmedi.

- İtalya: 19 kişiden kimse iade edilmedi.

 

STAR GAZETE

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler