YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa resmen paranoyak oldu
Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen terör saldırısı sonrası Avrupa kendini karantinaya aldı. Başta futbol maçları, uçak seferleri olmak üzere her şey iptal ediliyor.
Avrupa resmen paranoyak oldu
18 Kasım 2015 / 10:50 Güncelleme: 18 Kasım 2015 / 11:19

Önce Charlie Hebdo, ardından Paris saldırılarıyla korku dolu günler geçiren Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız Meclisi'den Olağanüstü Hal (OHAL) yetkisinin 3 ay uzatılmasını talep etti.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük saldırının gerçekleştiği Fransa'da hayat terör korkusuyla durma noktasına geldi.

Yıllardır gizli ve açık olarak teröre ve terör örgütlerine destek veren Avrupa ülkeleri, besleyip büyüttükleri terörün kendilerini vurmaya başlaması üzerine adeta paranoyak oldu. Onyıllardır Orta Doğu'da ve Afrika'da katledilen  milyonlarca insanın ölümünü umursamayan Avrupa, terör gerçeğiyle yüzleşince insan hayatının ve yaşam hakkının değerinin farkına vardı. Tabi yine Avrupalı kibriyle kendi vatandaşları için...

İşte Avrupa'nın yıllardır destek verdiği terörün kendisini vurması üzerine gerçekleşen olaylar;

İKİ FRANSIZ UÇAĞINA BOMBA İHBARI

ABD'den kalkan iki Fransız yolcu uçağı bomba ihbarı yüzünden zorunlu iniş yaptı. Uçaklardan biri Amerika'ya geri dönerken, bir diğeri ise Kanada'ya acil iniş yaptı.

FBI bomba ihbarlarının Belçika üzerinden yapıldığını tespit etti. İki uçağada aynı telefon numarası üzerinden bomba ihbarı yapıldığı tespit edildi.

YANLIŞ ALARM PANİĞE NEDEN OLDU

Bir araçta bomba olduğuna dair söylentileri Fransa Cumhuriyet Meydanı'nda paniğe yol açtı.
Reuters'a konuşan bir yetkili, vatandaşlardan bazılarının silah sesi duyduklarına dair iddialar olduğunu söylemişti

Cumhuriyet Meydanı'nda yüzlerce insanın çığlıklar atarak koşuştuğu olayın nedeninin yanlış alarm olduğu belirlendi.

DÜNYANIN BEKLEDİĞİ DEV MAÇ İPTAL EDİLDİ

Almanya ve Hollanda A milli futbol takımları arasında yapılacak dostluk maçı, güvenlik gerekçesiyle iptal edildi.

Hannover polisi, karşılaşmanın güvenlik gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.

Maçın oynanacağı HDI Arena'da bulunan taraftarlar ve gazeteciler dışarı çıkarılırken, stat ve çevresinde şüpheli şahıslar olduğu iddia edildi. 

Statta yapılan anonslarla taraftarlardan panik yapmadan evlerine gitmeleri istenirken, çevrede şüpheli paket bulunduğu ileri sürüldü.  

Karşılaşmayı Almanya Başbakanı Angela Merkel ve çok sayıda bakanın izlemesi bekleniyordu.

BELÇİKA-İSPANYA MAÇI İPTAL EDİLDİ

Belçika ve İspanya Futbol Federasyonlarının internet sitelerinden yapılan açıklamada, karşılaşmanın güvenlik endişeleri nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. Belçika Futbol Federasyonu yetkilileri tarafından gece yarısı maçın iptal edildiği haberini alan İspanya Milli Takımı'nın en kısa sürede İspanya'ya döneceği belirtildi.

İspanyol basınında yer alan haberlerde, maçın iptal haberinin ardından federasyonun güvenlik ve seyahat yetkilileriyle acil bir toplantı yapıp, "en kısa sürede Brüksel'i terk etme" kararı aldıkları öne sürüldü. İspanyol futbolcuların da ülkelerine dönme istediklerini dile getirdikleri ifade edildi.

İspanya Futbol Federasyonu'ndan bir güvenlik temsilcisi de El Pais gazetesindeki değerlendirmesinde, "Maç iptal edildiyse bunun bir sebebi olmalı. Öyle görülüyor ki henüz kontrol altında olmayan cihat yanlısı, yüksek riskli bir grup var. Bu grubun silahları var ve Paris'te olduğu gibi kendilerini feda etmeye hazırlar" dedi.

Bu arada terör tehdidinden dolayı güvenlik önlemlerinin 3. dereceye çıkartıldığı Belçika'da dün yapılan milli takımların basın toplantıları da aşırı güvenlik önlemlerinden dolayı yarımşar saat geç başlamıştı. İspanyol futbolculara, Brüksel'de otellerinden çıkmamaları tavsiye edilmişti.

AVRUPA RESMEN PARANOYAK OLDU

Paris gibi Avrupa'nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri terörler anılmaya başlayınca ilk etkilenen sektör turizm olur. Bugünlerde Fransa'ya gitme cesaretinde bulunan turistler yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde geziyor.

a-015.jpg

HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NDE BOMBA PANİĞİ

Harvard Ünviersitesi yetkilileri, üniversite kampüsündeki Bilim  Merkezi başta olmak üzere Sever, Emerson ve Thayer Halls binalarının  "doğrulanmamış bomba tehdidi" yüzünden boşaltıldığını bildirdi. 

Kampüsteki 4 binanın boşaltılmasının ardından polis binalarda bomba  araması yaparken, bölgeye girilmesi yasaklandı. 

Bu arada, Harvard'ın bulunduğu Massachusetts eyaletinde, Fitchburg  Eyalet Üniversitesi'nin McKay kampüsünün de bomba tehdidi yüzünden boşaltıldığı  ve Cape Cod Community College'nde ise aynı gerekçeyle pazartesi günü derslerin  iptal edildiği duyuruldu. 

BURAK ÜNVERDİ / KANALAHABER.COM

 // fatih
Çok acıdım yazık size. Daha beter olursunuz inşallah, anlarsınız belki masum ümmetin neler çektiğini yıllardır. Allah oyununuzu boynunuza dolasın......
18 Kasım 2015 Çarşamba 14:36
ödlek medeniyetcile
 // ahmt
onlar zaten paranoyak işte bunların medeniyeti insanlığı adaleti
pat sesi duysalar hayatı felç ediyorlar herkesi suçlu ilan ediyorlar
medeniyet türklerle geldi türklerle devam edecek
medeniyet kim bunlar kim türkiyenin yaşadıklarını 10 da birini bile yaşamadılar aciz ve zavallı yaratıklarsınız...
18 Kasım 2015 14:11
 // mustafa
Charlie hebto saldırısında, amac avrupaya İslam nefreti aşılamaktı. İstedikleri olmadi. Şimdi bunun için uğraşıyorlar . Paranoya değil amaç bu. .....
18 Kasım 2015 12:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler