YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu Avrupa'da bile ciddiye alınmaz
Avrupa Parlamentosu Eski Milletvekili Ozan Ceyhun, Avrupa Parlamentosu'nda alınan kararları Avrupa ülkelerinin bile tanımadığını ifade ederek, Almanya'nın sözde soykırım kararını almaya yönlendirenin ABD olduğunu söyledi.
Avrupa Parlamentosu Avrupa'da bile ciddiye alınmaz
08 Haziran 2016 / 07:30 Güncelleme: 08 Haziran 2016 / 09:46

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç'ın daimi konuk olduğu Türkiye'nin seçimi programına konuk olan Avrupa Parlamentosu Eski Milletvekili Ozan Ceyhun ve Devlet Bahçeli'nin Başdanışmanı Metin Özkan sözde Ermeni soykırımını kabul eden Almanya Parlamentosu ve bununla bağlantılı dış siyaset üzerine değerlendirmelerde bulundular.

İşte programdan önemli satırbaşları:

Avrupa Parlamentosu Avrupa'da bile ciddiye alınmaz

Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa'da dahi ciddiye alınmadığı belirten Ozan Ceyhun, "Avrupa parlamentosuna gittiğinizde öyle kumpasların öyle oyunların içine düşüyorsunuz ki, özünde Avrupa Parlamentosu'nun sahtelik ve hainliklerle dolu olduğunu görüyorsunuz. Oturumlarda Türkiye üzerine ne zaman konuşma yapmak için metin hazırladıysam o metni hayatım boyunca okuyamadım. Benden önce 4 yunanlı, Türk düşmanı Alman, Fransız çıkmıştır, metni bir kenara atıp konuşmak durumunda kalmışımdır.

Avrupa Parlamentosu abartılması gereken önemli bir parlamento değildir. Avrupa Parlamentosu ulusal parlamentoların yanında genelde Avrupa Parlamentosu'na giden milletvekilleri büyük ülkelerin 2. ve 3. sınıf politikacıları olan bir yerdir. Avrupa Parlamentosu'nun bir yaptırım gücü yoktur. Avrupa Parlamentosu, Almanya, Fransa bir ülkede ciddiye alınmaz, bir karar alınmış önemsenmez. 

Türkiye söz konusu olduğunda Avrupa Parlamentosu kötü polis rolünü oynuyor. Almanya'ya yönelik bir karar çıkarsa kimseyi ilgilendirmez ama Türkiye söz konusu olduğunda sesler yükseliyor. 

Avrupa Parlamentosu'nun karar almasını sağlamak ulusal hükümetlerin ve partilerin, başkanların elindedir. Parlamentoda oturanlar 2. 3. sınıf kalitede politikacılar oldukları için başkentin istediği şekilde oy vermek zorundadır.

Oyun öyle bir oynanıyor ki Avrupa Parlamentosu 'Hayır' dediğnde Türkiye için birden önemli oluyor. Avrupa Parlamentosu'nun ya da 5 kuruş değer vermeyeceğimiz raporu önemli hale geliyor. Bugün yaşadığımız olay birebir budur" dedi.

Almanya Türkiye söz konusu olduğunda kötü polis rolünü oynuyor

Normalde sesi çıkmayan bir Almanya'nın söz konusu Türkiye olunca ise tam zıttı bir tutum sergilediğini söyleyen Ceyhun, "Kim istedi bizden terör yasasını değiştirmemizi? Avrupa Parlamentosu. Kim vize uygulamamızı güya engelliyor? Avrupa Parlamentosu. Bu kurum birden çok önemli bir kurum oldu ve sesi çıkmaya başladı. 

Avrupa Parlamentosu, Türkiye söz konusu olduğunda kötü polis rolünü oynuyor. 

Parlamentolar Avrupa'da özünde iktidarda olan partilerin çoğunluğuna sahip parlamentolardır. Ve iktidarda olan partiler parlamentonda oturanlara bazen yeteri kadar bilgi vermezler. Kendi meclis gruplarına bilgi dahi vermezler, işlerini bozmasın diye. 

Hep Türkiye'ye eleştiri yaparlar ya, 'Herkes Erdoğan'ın dediğini yapıyor' diye. Avrupa'da da bu durum hiç farklı değildir. 

Sigmar Gabriel ve Merkel isteseydi bu yasa o meclisten geçmezdi. Şu an Almanya Türkiye'yi aptal yerine koymasın" şeklinde konuştu.

Almanya neden sözde soykırım diye sesini yükseltmeye başladı?

Almanya'nın sözde soykırımla ilgili bu kadar sesinin yükselmesinin ardında dış güçlerin olduğu ve yönlendirdiğini ifade eden CeyhunAlmanya'nın böyle davranmasını ABD istedi. Bu bir ABD planı. ABD yaklaşık 2 yıl önce bu işe el attı ve Almanya özünde Avrupa'da Amerika'nın bir tür piyonudur.

İngiltere ve Almanya Avrupa kıtasında özünde İngiltere açık bir şekilde, Almanya ise üstü kapalı bir şekilde ABD ne derse onu yaparlar. ABD askerlerinin sokaklarında gezdiği tanklarında manevra yaptığı ve ABD askerlerine Alman yasalarının geçmediği tarih 1990'dır. O tarihten beri Amerikalı askerler yok. Ama olsalardı hala savaş yasaları geçerli olurdu. 

Almanya'yı yönlendiren ABD neyi hedefliyor?

Ozan Ceyhun, ''ABD'nin politikasında Türkiye'nin belli ölçüde terlemesi öngörülüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kontrol edilemez olması' ( artık ne demekse o) ana sorun. Ki onlar kontrol edilmemeyi, çıkarları aleyhine adım atabilir diye olumsuz yorumlarken biz bağımsızlık açısından olumlu olarak yorumluyoruz.

ABD'nin öngördüğü ve Almanya'ya sorumluluk yüklediği Ermeni soykırımı yalanı 15 ay önce başladı. 15 ay önce plana göre 100. yılda bu kararlaştırılacaktı. Ancak 15 ay önce Türkiye ile olan ilişkilerden dolayı Merkel ve Sigmar Gabriel 1 yıl önce bunu engellediler. Son 15 ayda öyle gelişmeler oldu ki ummadıkları boyutta Türkiye Avrupa nezlinde güçlendi ve itibarı arttı. 

Avrupa Birliği kamuoyu eskiden kötülenen Türkiye, birden AB'yi rahatlatan, Merkel ve diğer Avrupa Birliği liderlerini rahatlatan bir ülke konumuna geldi ve bu onları rahatsız etti. ABD, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde kollayan taraf olmak istiyorlar ve bu yüzden eski Türkiye'yi istiyorlar. Bunun neticesinde Türkiye'yi sözde Ermeni soykırımı üzerinden tökezletmeye çalışıyorlar'' şeklinde konuştu.

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler