YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Avrupa kendine baksın!"
Saldırıyı, Avrupa'da yabancılara karşı uygulanan dışlayıcı politikaların bir sonucu olarak gören uzmanlar, İslamofobi'nin de artmasından endişeli.
"Avrupa kendine baksın!"
09 Ocak 2015 / 15:23 Güncelleme: 10 Ocak 2015 / 07:38

İslamofobinin tırmanışa geçtiği bir dönemde denk gelen Fransa'daki terör saldırısının “mesajı” sorgulanıyor.

Uzmanlar dünyayı şoka uğratan saldırının hem Avrupa hem de İslam dünyası açısından ne anlama geldiğini yorumladı. Saldırı sonrası zihinleri meşgul eden “Fransa'da yaşanan saldırının temel amacı ne? Saldırının altında iç siyasetin etkisi var mı? Avrupa ülkeleri bu saldırı sonrası sert tedbirler alabilir mi? Türkiye bu konuda ne yapmalı?” sorularına uzmanların verdiği cevaplar özetle şöyle:

Doç. Dr. Ferhat Pirinççi: Suriye'ye sessiz kalmalarının bedeli!

Avrupa genelinde bir İslam karşıtlığı yükselişteydi zaten. Saldırganlar çoğunlukla orada doğup büyümüş kişiler. Mevcut sistemde sürekli olarak dışlandıkları için IŞİD'i kendilerine bir fırsat olarak görüyorlar. Eğer gerekli sosyal politikalar olmuş olsaydı bu insanların IŞİD'e katılmaları engellenebilirdi. Bu olay Avrupa ülkeleri için Suriye krizine karşı hareketsiz kalmalarının bir bedelidir.

Prof. Dr. Hüseyin Bağcı (ODTÜ Öğretim Üyesi) : Sebep dışlayıcı politikalar...

Avrupa'nın entegrasyon ve eğitim politikalarının da belli noktalarda dışlayıcı olmasının getirdiği bir ürün bu. Yani doğu ile batının bir arada yaşamasının aslında ne kadar zor olduğunun da bir göstergesi. Bu psikolojik ve yeni bir durum. Batı'nın karşılaştığı en büyük psikolojik travma. Bu toplumsal bir meydan okuma olacak iki taraf için de...

Prof. Dr. Çağrı Erhan (Ankara Üniversitesi) :İslam karşıtlığı daha da dillenecek

Eylemin, intikam maksatlı yapıldığı şeklinde oluşturulan algı, Avrupa'da yükselmekte olan İslam karşıtlığının daha da yükselmesini sağlayacak. Zaten Fransa'da en fazla oy oranına sahip Milliyetçi Cephenin lideri, Hollande'ın yapmış olduğu toplantıya katılmadı, ardından'Radikal İslam'a karşı savaş açmalıyız' diye mesaj attı. Yaşananlar, İslam karşıtlığının daha da dillendirilmesine sebep olacak.

Nüzhet Kandemir: Avrupa ortak hareket kararı almalı.

Yaşananları Fransız iç siyasetine yönelik bir saldırı olarak görüyorum. Bu, IŞİD ve benzeri grupların din perdesi altında yaptıkları basit bir eylem değil. Bunun fanatik kişiler ve karar vericiler tarafından yapılmış ve yaptırılmış olması keyfiyetiyle İslam dünyasına büyükçe bir darbe indirilmiş olduğu kanaatini taşıyorum. Bu saldırı, IŞİD'e karşı Avrupa'nın çeşitli ülkelerinin birlikte hareket etmek hususunda başından beri gösterdikleri tereddüdü de ortadan kaldıracaktır.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler