YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa, İstanbul Boğazı'nda bitermiş!
Euro karşıtı bir siyaseti savunan ve geçtiğimiz genel seçimde yüzde 5 barajının az oy farkı ile altında kalan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanıyor.
Avrupa, İstanbul Boğazı'nda bitermiş!
08 Aralık 2013 / 22:46 Güncelleme: 08 Aralık 2013 / 22:53

Ancak partinin bu seçimlerde seçmenin dikkatini çekmek için Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği karşıtı bir siyaseti benimsemeye başladığı yönünde sinyaller gelmeye başladı.

Avrupa Parlamentosu için hazırladığı ve Focus dergisine sızan taslağa göre AfD Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkıyor. Taslakta, “Bizim için Avrupa (İstanbul) Boğazında biter” denildiği aktarılıyor.

AfD’nin ayrıca AB’nin doğuya doğru genişlemesine karşı çıktığı, AB organlarının ulus devletler lehine yetkilerinin sınırlandırılmasını istediği, Avrupa Parlamentosu’nun güçlendirilmesini ve AB Komisyonu üzerindeki denetimin de genişletilmesini savunduğu kaydediliyor.

Bu arada partinin AB seçimlerinde parti başkanı Bernd Lucke’nin yanı sıra eski Alman Sanayiciler Birliği Başkanı (BDI) Hans-Olaf Henkel’in de aday olabileceği belirtiliyor.

Focus dergisinde Henkel’in, “AfD’yi destekleyeceğim. Belki aday da olabilirim” dediği aktarılıyor. Henkel’in AB’de Euro’ya alternatif için müttefik arayacağı ve partinin liberal çizgisini güçlendirmek istediği kaydediliyor.

Parti bu yılbaşında kurulmuş, yaklaşık altı ay sonra girdiği federal meclis seçimlerinde meclise giremese de büyük bir başarı elde etmişti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin parti için büyük önem taşıdığı, partinin Avrupa Parlamentosu’na girmesi halinde çalışmalarının hız kazanacağı, aksi halde partinin durumunun krize gireceği şeklinde yorumlar yapılıyor.

 

TİMETÜRK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler