YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği'nden Myanmar kınaması
Avrupa Birliği'nden Myanmar kınaması
23 Nisan 2013 08:14
Avrupa Birliği (AB) tarafından bugün alınan kararla Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'a (Burma) uygulanan yaptırımların kaldırıldığı bildirildi.

AB tarafından bugün alınan bir kararla Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'a karşı uygulanan ticari, ekonomik ve şahsi yaptırımların kaldırıldığı bilgisine ulaşıldı. Geçtiğimiz sene Myanmar'a uygulanan yaptırımların geçici bir süre için kaldırılması sonucunda Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı William Hague, Myanmar'ın demokratik bir devlet olma yolunda pozitif gelişme kaydettiği yönünde bir açıklama yaparak ülkeye uygulanan katı yaptırımların daimi olarak kaldırılabileceğinin sinyalini vermişti. Lüksemburg'ta toplanan AB Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından bugün yayımlanan bildiride, "Ülkede kendini gösteren değişiklikler ve bunların devam edeceği düşüncesi itibariyle Konsey, silah ambargosu haricinde Myanmar'a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasına karar vermiştir" ifadesi yer aldı.

AB'nin Myanmar'a uyguladığı yaptırımları kaldırmasında 2010 Ekim'inde iktidara gelen Devlet Başkanı Thein Sein'in politik reformlarının etkili olduğu düşünülüyor. Thein Sein, iktidara gelmesinin ardından cezaevlerindeki birçok siyasi hükümlüyü serbest bırakmış ve ülkede yoğun olarak uygulanan sansürü hafifletmişti. Bazı insan hakları grupları ise Myanmar Hükümeti'nin ülkedeki Müslümanların maruz kaldığı şiddet sorunlarının üzerine eğilmedikçe Myanmar'a uygulanan yaptırımların kaldırılmaması gerektiği yönünde beyanat vermişti.

 

İHA

08:52
 // hayta
haberin içeriğinde kınamayla ilgili tek cümle yok...
23 Nisan 2013 08:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler