YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği Paralel Yapı hakkında ne dedi?
Başbakan Erdoğan, Brüksel dönüşü gündemi değerlendirdi: Paralel yapıyı AB yetkililerine örnekleriyle anlattım, ikna oldular. Mahkeme kararlarını toptan alıyor, bunlarla da dinlemelere meşruiyet kazandırıyorlar. Herkesi şantajla tehdit ediyorlar.
Avrupa Birliği Paralel Yapı hakkında ne dedi?
23 Ocak 2014 / 09:13 Güncelleme: 23 Ocak 2014 / 09:37

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Brüksel-Ankara yolunda gazetecilere HSYK'dan Suriye'ye kadar gündemi değerlendirdi. 

Paralel yapıyı nasıl anlattınız? 

Paralel yapıyı örnekleriyle anlattım. Bazı örnekler verdikten sonra onlar da rahatsız oldu. İkna oldular. Mesela ikinci dalgada 25 çuval belgenin açılmadan hemen gözaltı talimatı verilmiş olması.

Sayın Çolakkadı bunları duyunca yeni görevlendirme yapıyor. Bununla olayın aslı meydana çıkıyor. Yani mühürleri sökerek incelemeye başlayanlar yeni görevlendirilen savcılar. İncelemeden gözaltı kararı vermiş olanların hedef aldıkları iş adamları da enteresan. Ağırlıklı olarak bir havalimanı işini alanlar ve üçüncü köprü işinde olanlar var. 

Bu hususlarla ilgili bir yargısal süreç olur mu? 

HSYK ile ilgili düzenlemeyi bu tür yanlışlıklara mani olmak için yapıyoruz tabii... 

HSYK'nın 97 savcı ve hâkimin görev yerini değiştirmesine ne diyorsunuz? 

Çok isabetli olmuş. İstediği zaman bu tür kararlar verebiliyor. Bunda şu anda yasal düzenleme hazırlığının da etkisi olabilir tabii ki... Aslında bunu daha önce de yapabilirlerdi. İkinci Daire'de 2 ismin değişmesi akabinde kısmi bir değişme gözlendi. Gönül arzu ederdi ki bu iş böyle olmasın. Süreci herkes endişeyle takip ediyor. Herkesi şantajla tehdit ediyorlar. Benim genel başkan yardımcıma yaptılar. Telefon dinlemesi, alan dinlemesi yapılıyor. 

Hâlâ yapıyorlar mı? 

Tabii karşı tedbirler alınacaktır. Mesela mahkeme kararlarını toptan alıyorlar. Bunlarla dinlemelere meşruiyet kazandırıyorlar. Yürütmeyle de aynı bağlantıyı kuruyorlar. Emniyet müdürünün haberi olmuyor mesela. Altta adam savcının verdiği talimatla operasyon yapıyor. Başsavcının veya savcının haberi olmuyor.

Üçüncü bir ayağı da gizlilik kararı olmasına rağmen medyaya servis yapıyorlar. Ajanlık var. Casusluk var. En son olay TIR konusunda kimin eli kimin cebinde ortaya yeni yeni çıkıyor.

Savcı asker müşterek hareket ediyor. Savcı polise yaptıramayınca askeri adli kolluk olarak kullanıyor. MİT yasasının 26. maddesine göre başbakandan izin alması lazım. Başbakanın ve Adalet Bakanlığı'nın bu yapılanlardan haberi yok. 

AB'de de güçlü bir destek aldınız. Bunu nasıl değerlendirdiniz? 

2014 milat olabiliri bunun için söyledim. AB sıkıntımız Almanya - Fransa ittifakı nedeniyle. Almanya seçimi yaşadı. Olumlu bir koalisyon oldu. Fransa'da iyi yaklaşımı olan bir idare geldi. Hollande Ankara'ya geliyor. Almanya seyahatim olacak. Bu görüşmelerle birlikte bloke edilen fasıllarla ilgili mesafe alabiliriz. Eğer mesafe alabilirsek bu yıl farklı olabilir.

Ekim, kasımda hem AB Komisyon Başkanı hem de Kongre Başkanı değişiyor. Herman Van Rompuy ve Jose Barroso değişiyor. Bu değişimlerdeki farklı bir yerlere gelmeyi hedefleyebilir. Mevlut Bey ve Dışişleri gerekli çalışmaları AB üyesi ülkelerde yapacaklar. 

Kıbrıs da var mı bu çalışmalarda? 

Anastasiadis'e bağlı. Kendisi radikallerin ve kilisenin baskısı altında. Bunlardan sıyrılabilirse ilerleme kaydedilebilir. KKTC'nin yapıcı olması için çalışıyoruz. 

Daha fazla demokratikleşmeyle çözeceğiz diyorsunuz. Yeni paket hazırlıkları var mı? 

Meclis'e gönderdiğimiz var. Ayrıca yeni hazırlıklar var. Olgunlaşsın ondan sonra detaylarını veririz. 

HSYK konusunda anayasa değişikliği mümkün olacak mı? 

Anayasa değişikliği muhalefet açısından kapandı. Bizim de yeteri sayıya ulaşmamız imkânsız. MHP kapıyı kapattı. Ana muhalefet olan CHP anayasa uzlaşma komisyonunda da olumlu tavır sergilemedi. RTÜK'ün üye seçimi gibi HSYK için de benzer bir düzenleme yapmayı önerdik. Kabul etmiyorlar. 

Mustafa Sarıgül ile ilgili TMSF kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

TMSF'nin kendi tasarrufu. Korkmaz Yiğit'ten yeni bir belge gelmiş. Ona göre böyle bir tasarrufta bulunmuşlar. 

Yeni bir mektup, sulhname var mı? 

Bana gelen herhangi bir mektup yok. Sadece yazılı ve görsel medyada takınılan tavırları takip ediyoruz. Tam aksine şantaj politikaları sürüyor. 

Bir paralel yapılanma olduğundan bahsediyor. ajanlık ve vatana ihanet olduğunu ifade ediyorsunuz. Geçmişte bu kesimlere sıcak bakıyordunuz. Geriye baktığınızda ne düşünüyorsunuz?

Mecelle'de beratı zimmet esastır. Başbakan olarak herkesle eşit mesafedeyim. Ortada bir suç veya yanlış olmadıktan sonra aynı şekilde hizmete devam edersin. Kimseye düşman olmak gibi bir derdimiz yok. Ülkede cemaat yok cemaatler var. Bugüne kadar nerden gelirse gelsin meşru bütün taleplere mümkün mertebe olumlu cevap verdik. 

Paralel yapılanmayı fark etmeniz 7 Şubat mı yoksa daha önce mi? 

En somut olay MİT krizi. Onu biz bizzat yaşıyoruz. Somut hale gelmesi için bazı şeylerin yaşanması lazımdı. Yaşananlar kimin kiminle bağlantılı olduğunu gösteriyor. 

Brüksel'de daha önce genelde laiklik konuşulurken şimdi cemaat ile anılmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Türkiye'nin aldığı mesafe ortada. İslam ve laiklik konusunda kazandırdıklarımızı gayet iyi biliyorlar. Mısır'da laiklikle ilgili yaptığım konuşmayı da biliyorlar. Orada laiklik konusunun İslam'la ters düşmediğini Müslüman Kardeşler'e de anlatmıştım. Kaldı ki bizim parti tüzüğümüze göre de laiklik devletin bütün inanç gruplarına aynı mesafede olması. 

HSYK düzenlemesine nasıl bakıyorlar? 

AB ülkelerinde farklı farklı uygulamalar olduğunu biliyoruz. Eksiklikleri gidermek amacıyla dünyadaki gelişmeler doğrultusunda yasaları güncellemek yasamanın görevidir. Nitekim bu konuda daha önce anayasa değişikliği yaptığımızda kimse bir şey dememişti. Şimdi de yeni koşullar doğrultusunda bir güncelleme söz konusu. 

Brüksel'de TÜMSİAD etkinliğinde yapılan bir konuşmada 3 dönem şartından vazgeçmeniz istenmesini nasıl karşıladınız?

Daha önce de söyledim. Bizim partimiz farklı. Bir defa kökü sağlam olan bir partiyiz. Yatay kökleşmeden çok dikey olarak kök saldığımız için sağlamız. Gelecek kuşaklara çok farklı bir siyasi zemin hazırladığımıza inanıyorum. Bunu biz yapmazsak kim yapacak.

 

SABAH

Bir daha düşünün
 // MUSTAFA AFŞARLI
Sayın Başbakanım. Ak Partinin köklü bir Parti olması için daha çok zamana ihtiyacı vardır. Partiniz tamamen sizin çalışmalarınıza bağlı olarak ayakta durmaktadır. Sizlere gülücükler dağıtanların nasıl Milletvekilleri olarak, Belediye Başkanları olarak, Belediye Meclisi üyeleri olarak sizi ve partinizi terk ettiklerini gördük. Lütfen 3 dönem kararınızı tekrar tekrar bir daha düşünün. Saygılar....
23 Ocak 2014 Perşembe 12:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler