YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği bıktırdı
Son paralel operasyonundan sonra "müzakereyi durdururuz" diyen Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir kez daha restleşme yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Avrupa Birliği işine baksın" sözlerine birlikten "tutarlı olun" yanıtı geldi.
Avrupa Birliği bıktırdı
16 Aralık 2014 / 22:27 Güncelleme: 16 Aralık 2014 / 22:32

Tartışmaya Rusya başbakanı Dimitri Medvedev de "Türkiye hiçbir zaman ab üyesi olamayacak" diyerek katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepki gösterdiği Avrupa Birliği son paralel operasyonunun ardından sahneden inmiyor. Türkiye'nin attığı her adımın ardından türlü bahanelerle Ankara'yı tehdit eden birlik bu kez paralel operasyon bahanesine sarıldı. 

Avrupa ve Ortadoğu'da basın özgürlüğü ihlallerine göz yuman birlik ilk çıkışını "operasyon Avrupa'nın basın özgürlüğü değerleri ile uyumlu değil" sözleriyle yaptı. O sözler Ankara'da çok sert yankı buldu.  

Türkiye'yi aşağı çekmek için fırsat kollayan birlikten Erdoğan'ın eleştirisine yanıt gecikmedi. Dışişleri yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Erdoğan'ın sözleri için "çok şaşırdım" dedi. Kendi ikiyüzlü politikalarını hiçe sayarak "tutarlı olun" çağrısı yaptı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa güvenlik ve işbirliği Teşkilatı'ndan gelen mektuptan da bahsetti.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de Ukrayna üzerinden ilginç bir açıklama yaptı. 

 “Ukrayna’ya bakınca aklıma Türkiye geliyor. Türkiye ile AB arasında ortaklık anlaşması 51 yıl önce imzalanmıştı. Sonuç olarak ne görüyoruz. Türkiye hâlâ Avrupa kapısının eşiğinde bekliyor. Zamanında Rusya’nın eski başbakanlarından Viktor Çernomirdin’in bu konuda anlattığı espri aklıma geliyor: ‘Ukrayna ne zaman AB’ye girecek? Türkiye’den sonra. Türkiye ne zaman ab üyesi olacak? Hiçbir zaman."

Oysa 50 yıldır Türkiye'yi almamak için ayak sürüyen birliğin son bahanesi Kıbrıs’taki doğalgaz arama gerginliğiydi. Ancak gümrük birliği, kendi menfaatlerine gelince işin nasıl değiştiğinin somut bir göstergesi. 
S
Gümrük birliğinin doğası gereği, Türkiye ve AB arasında karşılıklı olarak gümrükler kaldırılırken, üçüncü ülkelere karşı ortak gümrük tarifesi uygulanmaya başladı. Ne var ki Türkiye bu üçüncü ülkelere sıfır gümrükle pazarlarını açarken, bu ülkelere yapacağı ihracatı da her bir ülkenin uyguladığı gümrük tarifesi üzerinden yapabilir duruma geldi. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

23:04
 // Nifak birliği
avrupa birliği falan birşey istemiyoruz. Onlar Türkiye'nin aleyhinde ne varsa ona sarılıyor.dün Cumhurbaşkanı iyi bir örnek verdi fehriye Erdal'ı türkiye yıllardır istedi Ab niye vermedi. Tek amaçları Türkiye'de kaos çıkarmak....
16 Aralık 2014 23:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler