YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa 70 bin Türk'ü bekliyor
Avrupa 70 bin Türk'ü bekliyor
27 Kasım 2012 11:40
Her yıl Avrupa tecrübesi kazanması için onbinlerce Türk'ü Avrupa'ya gönderen Türk Ulusal Ajansı, gelecek yıl için 70 bin kişilik bütçe hazırladı.

Bu yıl 61 bin kişiye Avrupa tecrübesi edinme imkanı sunan Türk Ulusal Ajansı, gelecek yıl Avrupa'ya 70 bin kişi göndermek için hazırlıklarını tamamladı. Türk Ulusal Ajansı Başkanı Musa Ceylan, hedeflerinin ulusal ajanslar arasında birinci sıraya yükselmek olduğunu açıkladı.

Ceylan'ın verdiği bilgiye göre, 2012 bütçesiyle 55 bin kişiyi Avrupa Birliği programlarından yararlandırmayı amaçlayan Türk Ulusal Ajansı, hedeflediği sayının üzerine çıktı. Yoğun talebi karşılamak için Avrupa Komisyonu'nun yardımcı olması sayesinde diğer ülkelerde kullanılmayan yaklaşık 4 milyon avro Türk Ulusal Ajansı'na aktarıldı. Bu sayede 55 bin olarak hedeflenen yararlanıcı sayısı 61 bin kişiye çıktı.

Proje yararlanıcılarının büyük kısmı bireysel faaliyetlerden oluşuyor. En fazla, öğrenci değişim programı Erasmus'a ilgi duyuluyor. Erasmus kapsamında bu yıl 18 bin Türk öğrenci Avrupa ülkelerine gönderildi ve her biri 3 ila 12 ay arasında öğrenim gördü ya da staj yaptı. Erasmus'tan ayrıca, yaklaşık 4 bin üniversite çalışanı yararlandı. Yararlananlar arasında akademisyenlerin yanı sıra idari görevliler de yer aldı. 

Erasmus'un dışında mesleki eğitimi alanında yürütülen Leonardo, Grundtvig ve Hayatboyu Öğrenme programlarına da yoğun ilgi olduğunu anlatan Musa Ceylan, "Bir vatandaş topluluğunun Avrupa'da tecrübe edinmesini sağlamak, kişisel gelişimlerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmak bizim için çok önemli. Arkamızda büyük bir siyasi irade olmasaydı buralara gelemezdik. Avrupa'da bu programların 26 yıllık geçmişi var. Biz bu programlara 2004 yılında başladık. 9 yılda bu noktaya ulaşmamız AB Bakanımız Egemen Bağış'ın büyük desteğiyle olmuştur" diye konuştu. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler