YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM'lerdeki canlı bomba!
AVM'lerdeki canlı bomba!
12 Nisan 2012 13:35
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, alışveriş merkezlerindeki fırınların birer 'canlı bomba' olduğunu vurguladı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, alışveriş merkezlerindeki fırınların adeta birer 'canlı bomba'' olduğu uyarısında bulunarak, ''Patlamaları durumunda kaç masum insanın öleceğini bilemeyiz'' dedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan, ekmek israfının önlenmesine ilişkin alt komisyon, AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol'un başkanlığında toplandı.

Balcı, burada yaptığı sunumda, Türkiye'de ekmek israfının çok fazla olduğunu, her gün 5 milyon ekmeğin çöpe atıldığını ifade etti. Bu rakamın 2 milyon 100 bininin fırınlardan kaynaklandığını belirten Balcı, ''Bu da çok sayıda ruhsatsız fırın olmasından kaynaklanıyor. Fırın enflasyonu var ülkede'' diye konuştu.

Fırınlara ilişkin çalışmaların tek bir bakanlık marifetiyle yürütülmesinin önemine değinen Balcı, daha fazla geç kalınmadan buna yönelik bir yönetmelik çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

Ekmeğin ağırlığının, 250 gramda sabitlenmesinin makul olduğunu belirten Balcı, bu gramajın düşürülmesinin ekmeğin kalitesini bozacağını ifade etti.

Balcı'nın bu sözlerine itiraz eden İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ile Ankara Fırıncılar Odası Başkan Yardımcısı Gürsel Alnıaçık ise ekmeğin gramajının belirlenmesinin meslek örgütlerine bırakılması ve illerde ekmek tüketme kültürüne göre üretim yapılması gerektiğini söyledi. 

Tekrar söz alan Balcı, büyük alışveriş merkezlerinde fırın işletilmesinin doğru olmadığını belirterek, ''Alışveriş merkezlerindeki fırınlar adeta canlı bomba. Patlamaları durumunda kaç masum insanın öleceğini bilemeyiz. Aslında, alışveriş merkezlerinde fırınların elektrik ile çalıştırılması gerekiyor ama yapmıyorlar bunu. 'Maliyetten kaçıyorlar' diye düşünüyoruz. Birileri daha fazla para kazanacak diye bunlara izin verilmemeli'' açıklamasında bulundu.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Özer ise ''Bizden alıp satmak yerine kendileri üretiyorlar. Bir bizim ekmeğimiz kalmıştı göz dikmedikleri. Biz küçük esnaf ne yapacağız  Bize bir fırın açarken bir sürü şart koşuyorlar, alışveriş merkezlerine hiç şart yok'' diyerek tepkisini dile getirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler