YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avcı'nın gizemli arkadaşı sorguda
Devrimci Karargah zanlıları adliyede...
Avcı'nın gizemli arkadaşı sorguda
25 Eylül 2010 / 08:04 Güncelleme: 25 Eylül 2010 / 09:11

‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ kitabıyla olay yaratan polis müdürü Hanefi Avcı’nın, Devrimci Karargah’a yönelik operasyonda gözaltına alınan Necdet Kılıç’la yaptığı görüşmeler dinlemeye takılmıştı. Dün Kılıç’ın da olduğu 17 zanlı adliyeye çıkarılırken, Avcı’nın örgütün “akıl hocası” olduğu suçlamasıyla sorgulanacağı ileri sürüldü...

Avcı’nın ‘akıl hocalığı’na kanıt olarak, izleme sırasında örgüt üyelerinin profesyonelce davranması ve polisin takip yöntemlerini iyi bilerek hareket etmesi gösterildi! Zanlıların hiç açık vermediğini gören polisin, örgütün bu konuda yetkili ve bilgili bir isimden akıl aldığını düşündüğü öğrenildi. Bu ismin ise polis müdürü Hanefi Avcı olduğu iddia edildi

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün geçtiğimiz günlerde terör örgütü Devrimci Karargah’a düzenlediği operasyonun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Geçen yıl Nisan ayında, Bostancı’da ölü ele geçirilen Orhan Yılmazkaya’nın Türkiye sorumluluğunu yaptığı Devrimci Karargah örgütüne yönelik 1.5 yıllık uzun bir takip yapan İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, birçok ilginç bilgiye ulaştı. Emniyet güçleri de gizli tanık ‘Son Tezgah’ın ifadelerine dayanarak operasyonlarını derinleştirdi. Örgütün illegal faaliyetlerini legal platformda maskelemek için Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) çatısı altında faaliyet yürüttüğü tespit edildi. 

‘Takipten kaçtılar’

MİT’in ve emniyetin yaptığı çalışmalarda, örgüt üyelerinin dinleme konusunda oldukça bilgili olduğu ve teknik takiplerden kolaylıkla kaçabildikleri bilgisi yer alıyordu. Yapılan dinlemeler sırasında terör örgütü ve SDP’nin üst düzey yöneticileriyle sık sık görüştüğü belirlenen Necdet Kılıç ismi dikkat çekti. Kılıç’ın birçok örgüt mensubu ile irtibatlı olduğu, Ecevit Piroğlu, İbrahim Turgut ve Özgür Cafer Kalafat ile illegal kazanç elde ederek, örgüte finansman sağladıkları iddia ediliyordu.

Kılıç’la Avcı’nın ilişkisi

Bunun üzerine hakim kararıyla Kılıç’ın kullandığı belirlenen telefon numaraları dinlemeye alındı. Teknik takipte Kılıç’ın kullandığı telefon numarası sadece tek bir başka numarayla irtibatlıydı. Bütün rakamları aynı ancak son rakamı farklı olan bu diğer numaranın o dönem Edirne Emniyet Müdürüğü görevini üstlenen Hanefi Avcı tarafından kullanıldığı belirlendi. Avcı’nın kullandığı telefon numarası da dinlemeye alınırken numaraların Avcı tarafından iki öğrenci adına alındığı ileri sürüldü.

‘Kitabıyla örgütü uyardı’

Avcı’nın yazdığı Haliç’te Yaşayan Simonlar isimli kitabında örgüt üyesi Necdet Kılıç’tan “Arkadaşım” diye söz etmesi ve ikisinin de polis tarafından dinlendiğini açıklaması, operasyonun deşifre edildiği iddiasını gündeme getirdi. İddiaya göre çok gizli yürütülen Devrimci Karargah soruşturması bu kitapla birlikte açığa çıktı. Bunun da polis tarafından teknik takibe alınan zanlıların, çok dikkatli davranmalarına ve açık vermemelerini sağladığı ileri sürüldü. Polisin aylarca çalışma gerektirecek olan operasyonu öne almasına, operasyon yapılacağını tahmin eden Kılıç’ın örgütün üst düzey yöneticilerinden Mahir Sayan’ı yurt dışına kaçırmasının neden olduğu ortaya çıktı. Diğer örgüt üyelerinn de kaçma ihtimali ortaya çıkınca, polis operasyonu öne almak zorunda kaldı. Operasyon öncesi örgütle ilgili teknik ve fiziki takip yapan polis, şüphelilerin çok profesyonelce hareket ettiklerini belirledi. Örgüt üyelerinin polisin çalışma ve takip yöntemlerini çok iyi bilerek hareket etmesi ve açık vermemeleri poliste örgütün akıl hocası kim sorusunu akıllara getirdi. Necdet Kılıç’la olan ilişkisi nedeniyle Hanefi Avcı’ya bu yönde sorular yöneltilebileceği öne sürüldü. Polis soruşturmayla ilgili dosyayı savcılığa gönderirken, Hanefi Avcı’nın da önümüzdeki günlerde konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na giderek ifade vereceği öğrenildi. Avcı, hem örgüt üyeliğiyle bağlantısı hem de örgütün akıl hocası olup olmadığı konusunda savcı tarafından sorgulanacak.

Kılıç’ı, Avcı yakalamıştı

Devrimci Karargah üyesi olmakla suçlanan Necdet Kılıç, 12 Eylül öncesi THKP-C içerisinde yer aldığı iddiasıyla 1981 yılında tutuklanmıştı. İki ülkücüyü öldürmek, kahvehane taramak suçlarından Kılıç, o dönem Mersin’de görev yapan Hanefi Avcı tarafından yakalanmıştı. Kılıç polisteki sorgusunda, “Hanefi Avcı ile ilk o dönem karşılaşmıştım. Beni kendisi bizzat sorguladı. Daha sonra idama mahkum oldum. Karara itiraz ettim. 1987’de de cezaevinden tahliye oldum. Gazetecilik yapmaya başladım. Susurluk sürecinde de dik duruşundan dolayı Hanefi Avcı ile röportaj yapmak istedim. Kabul etti. O günden beri de kendisiyle görüşüyorum” diye ifade verdi.

Ataköy'de ortaya çıktı

Hanefi Avcı’nın Ataköy’de oturan öğretmen Kezban K. ile yasak aşk yaşadığı iddia edilince dün öğretmenin evine giden bazı gazeteciler, karşılarında Hanefi Avcı’yı buldu. Muhabirlerin sorularını gülerek, “Teşekkür ediyorum. Sonra. Şimdi soru sorma zamanı değil çocuklar” sözleriyle cevaplayan Avcı, Ataköy sokaklarında gözden kayboldu. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler