YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avcı'nın avukatından şok açıklamalar
Hanefi Avcı'nın Avukatı Fidel Okan, Gülen Hareketi'nin tehlikeli boyutundan, 'paralelci imam' yapılanması ve 'kriptocu paralelci'lerin kimler olduğuna dair birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Avcı'nın avukatından şok açıklamalar
02 Temmuz 2014 / 09:00 Güncelleme: 02 Temmuz 2014 / 16:28

Hanefi Avcı tahliyesinden sonra yaptığı açıklamalar Türkiye'nin gündemine oturmuşken, Avukatı aynı zamanda Araştırmacı Yazar Fidel Okan da tahliyeden sonra ilk kez Kanal A'da Fatin Dağıstanlı ve Celal Kazdağlı'nın sunumuyla Türkiye'nin Seçimi programında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Araştımacı Yazar ve Avukat Fidel Okan'ın konuşmasından satır başları:

Hanefi Avcı'nın tahliye olduktan sonra ilk kez yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmesi

Dağıstanlı'nın Siz, "Sizin Hanefi Avcı'yı tahliye etmeyeceğinizi biliyoruz. Bundan sonra tahliye dilekçelerimizi size değil Pensilvanya'ya göndereceğiz" demişsiniz hatırlatması üzerine Okan şöyle konuştu:

"Bunlar bundan 4,5 yıl önce mahkemede ifade edilen hususlar. Mahkeme tutanağına da yansımış. Son derece ciddi söylediğim sözlerdir.

Paralel yapının büyük bir tehdit olduğunu biz zaten biliyorduk ve eleştiriyorduk. Herkesin de bildiği gibi F. Gülen yapılanması, devletin hemen her kurumunda var ve bu kurumların başında imamlar var. Bunlar vasıtasıyla işleri, kendi kişileri lehine götürüyorlardı. Bu sesli bir biçimde ifade edilemiyordu. Devletin bunu bilmeme ihtimali yok.

"Başbakan tehlikeyi anladı"

Başbakan tehlikeyi anladı. Türkiye eğitim sisteminin bu Gülen Hareketi'ne teslim edilemeyeceğini gördü ve o yönde hamlelerini atmaya başladığında, paralel yapılanmanın Başbakan'a karşı operasyon düğmesine basma noktası başladı.

"Hanefi Avcı, Türkiye'nin gördüklerini sadece kitaba döktü"

Türkiye'nin yaşadığı, gördüğü hadiseleri o sadece kitaba döktü. Bütün mesele bu kadar basit. Hanefi Avcı, dinlemelerle ilgili direk olarak Gülen yapılanmasını sorumlu tutuyor. Devlet içerisinde devlet ajanlarının yaptığı bir iş.

"Vatana İhanettir"

Dış görüşmelerin sesli kayıtlarının kamuoyuna sızdırılması vatana ihanettir. Bunda kuşku yok. Böcek operasyonu ile ilgili çok fazla bağlantı var. Ama bu olayda daha fazla bağlantıya ihtiyacımız var. Bunun devlette çok etkisi olmadı. Devletimiz dimdik ayakta duruyor.

Biz Türkiye'ye neler yaptıklarını biliyoruz. Mahkemeleri nasıl ele geçirdiklerini de biliyoruz. Fakat maalesef bu yapılanma ile ilgili, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne darbe girişiminde bulunan, iş adamlarını haraca, şantaja boğan, bunlardan ciddi para elde eden, kendi yandaşlarına her türlü devlet imkanlarını sunan, devlete ait bir takım yabancı sırları budan alıp yabancı istihbarat ajanlarına peşkeş çeken bir yapılanma var. Bu gördüğümüz bir durum. Fakat bunu ortaya koyması gereken yargıda da yapılanmanın uzantıları ve üyeleri var. En büyük sıkıntı burada.

"Paralel İmam yapılanması var"

Ben bundan 4 sene önce mahkemeye dilekçelerimizi size değil Pensilvanya'ya verelim derken bu imam yapılanmasını bildiğim için öyle demiştim. Nedir bu imam yapılanması? Emniyetin içerisinde bir imam var. Yargıda, medyada,orduda vs. İmamın olmadığı yer yok. Fenerbahçe'yi bile ele geçirmeye çalıştı. Bu imamlar devletin kurumları içerisinde yer alıyor. Örneğin; belki emniyet içerisindeki imam polis değil, dışarıdan birisi. Ama talimat oradan alınıyor. Kendi amirlerinden değil, ondan talimat alıyorlar. Bu yasal bir yapılanma değil.

"Başbakan elinin tersiyle itmemiş olsaydı..."

17 Aralık'tan sonra Cumhurbaşkanı Pensilvanya'ya elçi gönderdi. Medyada da yer aldı. Resmen bir kurum kabul edilmiş. Elçi niye gidiyor? Çünkü yargının ona tabi olduğunu, Gülen hareketine bağlı olduğunu herkes biliyordu. Başbakan onları elinin tersiyle itmemiş olsaydı, Türkiye büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacaktı. Çünkü şantaj ve baskı yaptılar. Bu hala da devam ediyor. Başbakan ile Gülen Hareketi arasındaki savaş da hala devam ediyor.

"Medya üzerinden yürüyen bir operasyon değildir"

Devlet bu yapılanmaya karşı son derece ciddi hareket ediyor. Kimse Ergenekon veya Balyoz'daki gibi bir süreç beklemesin. Deliller tüm çıplaklığıyla ortaya konuluyor. Herkes bilsin ki bu medya üzerinden yürüyen bir operasyon değildir. Ülkenin her yerinde bu konuyla ilgili çalışma var. Bu operasyonun sonunda kimse, masum insanların da dosyaya karıştığını görmeyecek. Herkesin suçunun sabit olduğuna inanılacağı, delillerle ortaya konan bir durum yaşanacak. Örgüt yapılanması da tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacak.

17 Aralık dosyası, Devrimci Karargah dosyası vs'lerden birinden başlansın, o zaman bu paralelcilerin ayakları ortaya çıkar, bu hakim ve savcılar da adalet önüne çıkar. Hak ettikleri cezayı da alırlar. Yargının bunlardan temizlenmesi lazım. Yargıya güven kalmadı. Bir davada hakime paralelci mi normal savcı mı diye bakıyorum. Böyle olunca, otada yargıya güven olmayınca, ülkede adalet de olamaz.

Eylül'de HSYK'da yapılacak seçim, yargının temizlenmesi için bir çözüm olabilir mi?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çok şey değişecek ama bundan sonra da paralel yargının da HSYK'ya girebileceğini pek sanmıyorum. İki seçenek var. Ya bu paralelciler adalet önüne çıkacak ya da bunlar Türkiye'yi esir alacak.

"Başbakan'a bir şey olursa...."

Allah korusun, ilerde bir olumsuzluk gerçekleşti, ölüm vb gibi. Başbakan'a bir şey olsa, Ak Parti grubunda yumuşama olsa ve 'aramıza fitne soktular' deseler anında eski düzene geri dönülür. O zaman bu insanlara ne diyecekseniz? Bunların adalet önüne çıkmaları lazım.

"Paralel yapıyla ilgili muhalefetin 'basiretsiz' bir tutumu var"

Muhalefetin bir duruşu yok ki, milletin yönelebileceği ikinci bir oluşum olsun. Yani mesela bugün CHP bu paralel yapılanmayla ilgili, 17 Aralık'tan sonra çok  sert sözler söyleyip, Başbakan'ın yanında yer alsaydı, 30 Mart seçimleri bu şekilde sonuçlanmazdı. Onların da basiretsiz tutumundan dolayı Türkiye maalesef bu yapılanmayla mücadelede birlik, bütünlük haline gelemedi.

Bunların vatan, millet, paralel yapı vs dertleri yok. Başbakan'a göre hareket ediyorlar.

"İnsanlar birbirinin yüzlerine bakamayacaklar"

Milletvekillerinin kamp yaptığı yerlerde gizli kamera görüntüleri alınıp, bunlar gönderiliyorsa neyi konuşuyoruz? Şu kadar açık söylüyorum ki dosyalar çıktığında insanlar birbirlerinin yüzüne bakamayacak. Bu örgüt ana dosyası bu sene inşallah çıkacak. Bu da Başbakan'ın ne kadar kararlı olduğunu gösterecek.

Ekmeleddin İhsanoğlu konusu

"Ekmeleddin İhsanoğlu'nu isteyen haindir"

2007 yılında Ekemeleddin İhsanoğlu ile ilgili (Abdullah Gül'ün o zaman cumhurbaşkanı olup olmayacağı tartışılıyordu), isim ilk kez o zaman gündeme geldi. 'Meclisin dışından Ak Parti bir kişiyi seçerse bu Ekemelleddin İhsanoğlu olabilir' diye haberler bir takım gazetelere de yansıdı. O gün Ak Parti'de Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kim destekliyorsa, kim istiyorsa hain odur. O kişilerin de Pensilvanya ve Gülen Hareketi ile ne kadar yakın olduklarını araştırın göreceksiniz. Çünkü İhsanoğlu ismini karşımıza neticede CHP soktu ama Ekmeleddin İhsanoğlu'nu tanıyan bilen var. Paralel yapılanma ile ilgili nasıl bir refleks ortaya koyacak bunu bilen yok. Dünya görüşünü kim biliyor?

"İhsanoğlu'nun seçimi kazanma şansı yok"

Goy goycu bir takım var. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi vs konularından ele alıp onu popüler yapmaya çalışıyorlar. İnsanları, "Bu Ak Parti'nin saldırdığına göre var bir şey biz bütünlük olalım" noktasına getirmeye çalışıyorlar. Ama yine de seçimi kazanma şansı yok. Bu ilmi siyaseti bilmediklerinden kaynaklanıyor.

Cumhurbaşkanımız İhsanoğlu ile ilgili tek bir söz söyledi mi? Muhatabına aldı mı? Muhtemelen de hiç almayacak. Niye alsın?

Fatin Dağıstanlı'nın, " İhsanoğlu'nu CHP ve MHP'nin ortak adayı mı yoksa bir irade tarafından sunulmuş bir aday mı olduğunu düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Okan, şöyle konuştu:

"İhsanoğlu Pensilvanya'nın adayıdır"

2007 yılına dönün. O zaman Ak Parti içerisinde İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak kimler istiyordu? Bunu medyaya kimler servis etti? Buna bakın. Bu kişinin Aydın Doğan ile olan irtibatına bakın. Pensilvanya ile olan irtibatına bakın. Ekmeleddin İhsanoğlu tablosu ortaya çıkacaktır. Bunları görebilmek için hafiye olmaya gerek yok. Zaman Gazetesi'nin yayınlarına, İhsanoğlu ile ilgili düşüncelerine bakın. Bu anlamda Ekemelleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP'nin ortak adayı değil aynı zamanda baronların ve aynı zamanda da Pensilvanya'nın bir adayı olarak karşımıza çıkıyor.

'Kripto Paralelciler' kimler?

Şamil Tayyar bana twitter üzerinden hakaret etti. Ben de kendisi ile ilgili beş tane tweet attım ve o tweetini sildi. "MİTçi, devlet artığı" gibi şeyler yazdı. Ardından kendisine destek veren, 'gazeteci' olduğu beyan eden bir şahsın "Şamil Tayyar yüzde yüz bu konuda haklıdır" dediği tweetini de retweet yaptı, paylaştı. Çok da görüştüğü bir isim.

Bu aynı isim ertesi gün Şamil Tayyar'ın 'kripto paralelci' olduğunu yazdı. Şamil Tayyar da twitter hesabından, benim kripto paralelci olduğumu, bu şahsın kendisine telefonla bildirdiğini söyleyerek o şahsa küfür etti. Ben de sert tepki koydum.

Tutup da, " bu adam dengesizdir, Fidel Okan için bile kripto paralelci" dedi tweetini neden paylaşıyorsun diye tartışmamız oldu. Bu durumda üçümüz da kripto paralelci olduk. Şamil Tayyar ile bu gazeteci ( o kadar önemsiz ki ismini anmak bile istemiyorum) bana saldırıyorlar. Daha sonra ertesi gün ikisi birbirini kripto paralelci olmakla suçluyorlar. Ne kadar karışık düşünün. Ben ortada yokum. Sonra da bana sizi kastetmiyorum dedi. 

"Bir devrimci ile Hanefi Avcı yan yana gelebilir mi?"

Türkiye'de bir paralel yapı ve yargılanması varsa, sizi komünistlerle aynı davaya sokabilir, sizi feminist bir örgütle aynı kategoriye sokabilir buna inanırsınız. Çünkü bu örgüt Başbakan'ı ve Beşir Atalay'ı KCK'nın yöneticisi yaptı. İddianamesini hazırladı. Ben bunu bir yıl önce biliyordum.

Siz bu ülkede Genelkurmay Başkanı'nın terörist olduğuna bu halkı inandırdıysanız, Başbakan'ı da KCK'nın yöneticisi olarak inandırabilirsiniz! Bu kadar tehlikeli bir örgüt. Hanefi Avcı da Devrimci Karargah Örgütü, PKK vs dört terör örgütüne aynı anda üye olmakla suçlayabilirsiniz. Halk buna inanır mı? İnanmaz. Ama belki yargı... Nasıl bir yargı olduğunu 17 Aralık'tan sonra gördük.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler