YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atlasjet'in kaza raporu tamamlandı
Atlasjet'in kaza raporu tamamlandı
Atlasjet'in kaza raporu tamamlandı
25 Kasım 2008 / 15:55 Güncelleme: 25 Kasım 2008 / 00:00

Geçtiğimiz yılın 30 Kasım'ında 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan uçak kazasının ardından suikast iddiaları bile gündeme gelmişti. Bakan Yıldırım açıkladı:


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta'daki uçak kazasını soruşturan ekibin, ''Uçuş ekibinin, yayımlanmış alçalma planındaki usulleri doğru uygulamamaları sonucunda kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu kanaatine vardığını'' bildirdi.


SUÇLU PİLOTLAR


Bakan Binali Yıldırım Isparta'daki uçak kazasıyla ilgili hazırlanan raporu açıkladı. Bakan Yıldırım, Raporun Kazanın oluşumu, uçuş ekibinin performansı, pilot eğitimi, yardımcı faktörler gibi unsurlardan oluştuğunu belirterek Raporun özünde " Uçuş ekibi alçalma planını doğru uygulamadı " vurgusunu öne çıkardı.


Bakan Yıldırım şunları söyledi :


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Raporun tespitinde, kaza nedeninin kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu yönünde tespit yapılmıştır'' dedi.


Yıldırım, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İstanbul-Isparta seferini yapan ''Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı'' envanterinde bulunan MD83 tipi Atlasjet uçağının, 30 Kasım 2007'de Isparta Süleyman Demirel Havaalanına 0523 pisti için ''VOR-DME'' alçalması esnasında 01.35 sıralarında Keçiborlu ilçesinin Türbe Tepe mevkinde dağlık alana çarparak düştüğünü hatırlattı.


Kazanın soruşturmasının Sivil Havacılık Kanunu, ilgili yönetmelikler ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün kurallarına göre Ulaştırma Bakanlığı'nca, konularında uzman 6 kişilik ekip tarafından yürütüldüğünü ifade eden Yıldırım, kaza soruşturma kurulunda uçak mühendisleri, kaptan pilotlar ve ilgili kişilerin yer aldığını söyledi.


Kaza soruşturma kurulunun gerekli inceleme ve soruşturmayı, tespit ettiği bulguları göz önünde bulundurarak kazayla ilgili raporu hazırladığını vurgulayan Bakan Yıldırım, 184 sayfası ana rapor olmak üzere toplam 361 sayfadan oluştuğunu kaydetti.


''Rapor tamamlandıktan sonra bakanlığın görevi, Resmi Gazete'de bu raporun tamamlandığını duyurmak ve raporu ilgili Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirmektir. Bizim de yaptığımız budur. Bugün itibariyle Cumhuriyet Savcılığına rapor teslim edildi. Bundan sonraki süreç ne olur, kazayla ilgili doğrudan ilişkisi olanlar hukuki süreçte bu raporu Cumhuriyet Savcılığından temin edebilecekler veya herhangi bir şekilde rapora erişmek isteyenlerin gidebileceği tek kaynak Cumhuriyet Savcılığıdır. Yasaya göre ben bu konuda bir açıklama yapmaya yetkili değilim. Raporla ilgili tek bir cümle söyleyebilirim, raporun tespitinde, kaza nedeninin kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu yönünde tespit yapılmıştır. Ne demek istiyoruz, daha açmak gerekirse uçuş ekibinin yayınlanmış alçalma planındaki usulleri doğru uygulamaması ve hava aracının bulunduğu coğrafi konumu ve arazi yapısını doğru değerlendirememesi sonucu meydana gelmiş, tipik bir kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu kanaatine kaza soruşturma ekibi karar vermiştir.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler