YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ateşkese destek veriyoruz"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrahimi'nin Suriye'de Kurban Bayramı'nda geçici bir ateşkes ilan edilmesi yönündeki teklifine destek verdiğini belirterek, ''Bir gü
"Ateşkese destek veriyoruz"
17 Ekim 2012 / 19:59 Güncelleme: 17 Ekim 2012 / 20:02

Davutoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdzija ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, İbrahimi'nin Suriye'de Kurban Bayramı'nda geçici ateşkes ilan edilmesi yönündeki teklifine ilişkin soru üzerine, ''Sayın İbrahimi'nin cumartesi günü İstanbul'da benimle yaptığı görüşmede ele aldığımız Kurban Bayramı'nda bir ateşkes yapılması konusundaki teklifine biz destek veriyoruz'' diye konuştu.

Bu çerçevede, dün Azerbaycan'da yaptıkları görüşmelerde İran tarafının da genel prensip desteğini ifade ettiğini kaydeden Davutoğlu, bugün Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yle görüştüğünü, onun da bu teklifi Arap Birliği olarak desteklediklerini dile getirdiğini belirtti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dolayısıyla şu anda doğrudan bu konuya katkıda bulunabilecek olan Türkiye, Arap Ligi ve İran bu teklife destek beyanında bulundular. Bizim için önemli olan bir gün dahi bir saat dahi Suriye'de akan kan duracaksa yapmayacağımız fedakarlık yoktur. Ama bunun gerçek bir ateşkes olabilmesi için de her şeyden önce havadan şehirleri kuşatarak, toplarla tanklarla yapılan saldırıların durdurulması önem taşıyor. İnşallah bütün taraflar Kurban Bayramı'nda bu geçici ateşkes konusunda  bir mutabakat sağlarlar.

Muhtemelen önümüzdeki günlerde, cuma günü olabilir, bütün ilgili ülkeler bu konuda ortak ya da ayrı ayrı ama paralel, eş zamanlı destek açıklamalarında bulunacaklar. Ümit ediyoruz ki Suriye'de alan kan durur, tansiyon düşer.

Ama ne surette olursa olsun, Bosna Hersek'te olduğu gibi, hem bu mazlumlarIn iradelerinin o ülkenin kaderine yansımaları açısından, hem de adaletin yerini bulması açısından mutlaka Suriye'de de halkın iradesini yansıtacak bir değişim gerçekleşmesi şarttır.

Bizim bu konuda, ateşkes konusunda desteğimizi Suriye'ye barışçıl yollarla Suriye halkının iradesine dayalı bir şekilde bir çözüm bulunması için yapılabilecek her türlü faaliyetteki kararlılığımız açık ve nettir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler