YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ateşelerden eş zamanlı vatan hainliği
Alçak darbe girişimi sadece Türkiye’de değil eş zamanlı olarak sınır ötesinde de yaşandı.
Ateşelerden eş zamanlı vatan hainliği
26 Temmuz 2016 / 12:21 Güncelleme: 26 Temmuz 2016 / 12:26

FETÖ'nün hain kalkışmasının sadece Anadolu ve Trakya toprakları ile sınırlı kalmadığı, Türkiye'nin çeşitli ülkelerdeki büyükelçiliklerinde görevli bazı askeri ateşelerin de, kilometrelerce uzaktan ihanete katıldıkları ortaya çıktı.

Üniformalı çetenin harekete geçtiği saatlerde, aralarında Türkiye'nin Riyad, Lizbon ve Kuveyt Büyükelçilikleri'nin de bulunduğu bazı temsilciliklerimizde de sıcak saatler yaşandı.

Ankara ve İstanbul'daki kalkışmalarla eş zamanlı hareket eden, yurtdışındaki bazı askeri ateşeler büyükelçilerimizin makam odalarını bastı.

Türkiye'yi ve TSK'yı temsil etmek için görevlendirildikleri ülkelerde FETÖ'nün talimatlarını uygulayan ateşe kılıklı teröristler, Ordu'nun yönetime el koyduğunu belirterek büyükelçiliğin yönetim ve idaresini devraldıklarını bildirdiler. 

18 KİŞİYE KIRMIZI İPTAL

Darbenin bastırılmasıyla birlikte, büyükelçiliklerimizdeki hainlerin kalkışması da sonlandı. Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan, Portekiz ve Kuveyt Büyükelçilikleri'nde kazan kaldıran üç ateşinin de aralarında yer aldığı, 18 askeri ateşeyi görevlerinden uzaklaştırdı ve pasaportlarını iptal etti. Bu hainlerin bir bölümünün, büyükelçiliklerden ayrılarak kayıplara karıştığı ortaya çıktı. 

SUUDİLER YAKALAYIP TESLİM ETTİ

Büyükelçilik yönetimine el koyan isimler arasında yer alan Kuveyt Askeri Ateşesi Hava Kurmay Albay Mikail Güllü'nün, darbe gecesinin sabahı Kuveyt'en Suudi Arabistan'a geçtiği, buradan Hollanda'ya gitmeye hazırlanırken, Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki diplomatik temas kapsamında havalimanında yakalandığı öğrenildi. 

MAKİNE KİMYA'YA MÜDÜR

Geçtiğimiz hafta içinde Ankara'ya getirilen Güllü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mikail Güllü, darbecilerin hazırladığı görev listesine göre Makine Kimya Enstitüsü'ne genel müdür olarak atanacaktı.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler