YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün yatında fuhuş
Atatürk'ün yatında fuhuş
28 Eylül 2010 18:07
Atatürk'ün yatında aramalar devam ediyor

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda, Muğla'nın Göcek Beldesi'nde demirli bulunan Savarona yatına fuhuş baskını düzenlendi. Sahil Güvenlik helikopteri ile Sahil Güvenlik botlarının da katıldığı baskında, 6 iş adamı, 18 yaşından küçük kızlarında bulunduğu 15 yabancı uyruklu kadın ve bunları pazarladığı iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı.
 

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 2009 yılı sonunda Serik'in Boğazkent beldesinde bir kişinin Ukrayna ve Rusya'daki mankenlik ajanslarına kayıtlı, bazıları 18 yaşından küçük kızları Türkiye'ye getirerek zengin iş adamlarına yüksek fiyatla pazarladıklarının belirlendi. Jandarma Genel komutanlığı koordinesinde operasyona başlayan Antalya İl Jandarma ve Muğla İl Jandarma komutanlığı ekipleri Turizm bölgesi Belek Beldesi, İstanbul ve Muğla Göcek'te demirli bulunan Savarona yatına Sahil Güvenlik helikopteri ile Sahil Güvenlik botlarıyla eşzamanlı operasyon düzenledi.
 

Operasyonlar kapsamında İstanbul 2 kişi, Antalya Belek'te 4 kişi ve Muğla Göcek'te demirli bulunan Savarona yatında 6 iş adamı, 18 yaşından küçük kızlarında bulunduğu 15 yabancı uyruklu kadın ve bunları pazarladığı iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı.
 

Savarona gemisinde gözaltına alınan iş adamları, yabancı uyruklu kadınlar ve bunları pazarladığı iddia edilen zanlıların Antalya il jandarma komutanlığına getirilmesi bekleniyor.
 

Öte yandan, günlüğü 50 bin dolara kiralandığı belirtilen Savarona'da gözaltına alınanlar arasında ABD'de yaşayan, Rusya ve Ukrayna'da işleri bulunan Kazak işadamı Tevfik A.'nın da bulunduğu öğrenildi. Savarona yatı Atatürk'ün vefatından sonra Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredilmiş, 1989 yılında ise Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına kiralanmıştı.
 

SAVARONA YATI
Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanan Savarona yatı, 1931 yılında 4 milyon dolara inşa edildi. Savarona, yedi yıl boyunca Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında süzüldükten sonra 1938'de Türk Hükümeti tarafından satın alındı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e tahsis edildi.
 

Atatürk yatta kabine toplantıları yaptı, dünya liderlerini ağırladı. Atatürk'ün vefatından sonra Savarona Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredildi. 1989 yılında Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına satın alındı. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler