YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün soy bağı açıklandı
Anıtkabir Komutanlığı 23 Nisan'da Anıtkabir'i ve 81 ilde garnizon komutanlıklarını ziyaret edecek çocuklara armağan etmek üzere "Atatürk ve Çocuk" kitabı hazırladı.
Atatürk'ün soy bağı açıklandı
22 Nisan 2014 / 11:14 Güncelleme: 22 Nisan 2014 / 11:21

Anıtkabir Komutanlığı, 23 Nisan'da Anıtkabir'i ve 81 ilde garnizon komutanlıklarını ziyaret edecek çocuklara armağan etmek için Atatürk ve Çocuk kitabı hazırladı. Burada annesi Zübeyde Hanım'ın ailesisinin Rumeli'de "Konyarlar" diye bilinen Türkmenlerden olduğu ifade edildi. 

Atatürk'ün soy bağı anlatıldı

Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre; kitabın "Atatürk de bir çocuktu" adlı ilk bölümünde Mustafa Kemal'in soy bağlarına ve ünlü karga kovalama anısına yer verildi.

"Konyarlar Türkmeni"

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik'te Kocakasım Mahallesi, Islahhane caddesindeki 3 katlı pembe evde doğdu.

Babası Ali Rıza Efendi, Annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba tarafından dedesi Kızıl Hafız Ahmet Efendi 14-15. yüzyıllarda Karaman'dan Makedonya'ya, Kocacık'a yerleşmiş Kızıl Oğuz (Kocacık) Yörüklerindendir. Annesi Zübeyde Hanım ise Selanik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş köklü bir Türk ailesinin kızıdır. Annesinin ailesi de Karaman'dan gelen ve Rumeli'de "Konyarlar" diye bilinen Türkmenlerdendir

Malatyalı iddiası ortaya atılmıştı

‘Atatürk’ün Büyük Sırrı’ adlı kitabı hazırlayan yazar Fatih Bayhan, Mustafa Kemal’in Selanikli değil, Malatya Akçadağlı olduğunu öne sürmüştü.

Kitaba göre, manevi kızı Ülkü Adatepe de Atatürk'ün Malatyalı olduğunu 2007'de doğrulamış. Yeni Haber gazetesine verdiği demeçte, ailesinin Malatya'dan göç ettiğini Ata'nın evinde duyduğunu aktarmış.

 // Torun
BÜYÜK TÜRK SENİN KIYMETİNİ BİLMEZ VATANSIZLAR FAKAT TÜRK ÇOCUKLARI SENİ SAYGIYLA MİNNETLE ANIYORUZ RUHUN ŞAD OLSUN.....
22 Nisan 2016 22:39
14:19
 // VAY BE!
Demek Atatürk de bir zamanlar çocukmuş. Halbuki okulda bize, gökten inerek, bir üfürüğü ile düşmanları denize döküp, ''yurdumuzu düşmanlardan'' temizlemiş di. Ama nasıl olur? O sıradan bir insan olamaz! Bize böyle öğretmediler. Hani gök, rengini o mavi gözlerden alıyordu? Sakın bana toprak oldu demeyin! Koca Peygamberler öldü ama ata ölmez!? Cevap verin bana. Yoksa..?...
22 Nisan 2014 14:19
.
 // Hakan Tetkik
Malatyalıymış,yörükmüş,asilmiş...Bırakın nesebini,bana mezhebinden haber verin efendiler....
22 Nisan 2014 12:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler