YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün gizli vasiyeti açıklanacak mı?
Atatürk'ün gizli vasiyeti ile ilgili konuşan tarihçi Ayşe Hür, CHP'nin, ardından Demokrat Parti'nin sonrasında ise ihtilalcilerin düşmanca tavır sergilediğini söyledi.
Atatürk'ün gizli vasiyeti açıklanacak mı?
13 Kasım 2013 / 23:44 Güncelleme: 14 Kasım 2013 / 00:00

Atatürk'ün ölümünün 75. yılında açılmasını istediği gizli vasiyeti efsane mi? Vasiyetin peşine düşen AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, 1925-1960 yılları arasına ait çok sayıda tarihi belgenin kayıp olduğunu söyledi. Tarihçi Ayşe Hür ise böyle bir vasiyetin bulunmadığını savundu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, CHP'ye ait ve tarihi öneme sahip olan grup toplantılarına ait tutanakların peşine düştü. Habertürk'te o tarihi belgelerle ilgili açıklamalarda bulunan ve grup toplantılarına ilişkin üç kopya çıkarıldığını söyleyen Kaya, özellikle 1925 ve 1960 yılları arasına ait çok sayıda Meclis tutanağına ulaşamadığını, bazılarının koleksiyoncularda olduğunu bir kısmına ise hiç ulaşılamadığını söyledi.

"SEKA'ya kağıt oldu"

Programa telefonla katılan tarihçi Ayşe Hür ise CHP'nin grup toplantı tutanaklarına ilişkin Faruk Bildirici'nin önemli bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Bildirici'nin ulaştığı bilgilere göre 1934 yılında çıkarılan imha kanunuyla bir takım belgelerin yakıldığını ileri süren Hür, CHP'ye ait tutanaklara 1953 yılında iktidara gelen Demokrat Parti'nin kanun çıkararak el koyduğunu söyledi. Bu belgelerin bir süre matbaada tutulduğunu daha sonra da üç kamu kurumuna gönderildiğini ifade eden Hür, bu belgelerin bir kısmının bu taşınmalar sırasında ortadan kaybolduğunu bir kısmının ise 1980 yılındaki askeri darbenin ardından SEKA'ya kağıt yapılması için gönderildiğini kaydetti. Bu belgeleren çok önemli olduğunu söyleyen Hür, o döneme Varlık Vergisi dahil bugün tartışılar pek çok konuya tarihi bir perspektif kazandıracağını belirtti.

"Devlet kendi arşivine düşmanca davrandı"

Belirtilen yıllara ait bölgelere önce CHP'nin ardından Demokrat Parti'nin sonrasında ise ihtilalcilerin düşmanca tavır sergilediğini de söyleyen Hür, Misakı Milli ile ilgili belgesinin de tartışmalı olduğunu ileri sürdü. Atatürk'ün bizzat bu belgeyi eleştirdiğini de anlatan Hür, bu belgelerde sınır olmadığını sadece belli ilkeler bütününden oluştuğunu bizzat Atatürk'ün ifade ettiğini söyledi.

Gizli vasiyet var mı?

Programda tarihci Murat Bardakçı'nın Atatürk'ün gizli vasiyetinin bulunmadığına ilişkin iddiaları hatırlatıldı. Bu konuda Bardakçı gibi düşündüğünü ve konunun magazinleştirildiğini söyleyen Hür, özellikle halifelik gibi konulardaki iddiaların da yersiz olduğunu Atatürk'ün böyle gizli bir vasiyeti oluşturacak kişiliğe sahip olmadığını ifade etti.

AK Parti Milletvekili Erol Kaya ise Meclis'in bazı konularda, gizli kararlar alabileceğini söyleyerek bu yasaklar konusunda da açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler