YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün değişmez İçişleri Bakanı Şükrü Kaya meğer Mason üstadıymış!
Tek Parti iktidarında dindarlara nefes aldırmayan icraatı ile Kemalizmin bayraktarlığını yapan Şükrü Kaya, Tesviye dergisinde yayınlanan belgeye göre 11 Mayıs 1924 tarihinde tekris (Masonluğa giriş) töreniyle Resne Locası’na kabul edilmiş.
Atatürk'ün değişmez İçişleri Bakanı Şükrü Kaya meğer Mason üstadıymış!
03 Haziran 2015 / 16:59 Güncelleme: 03 Haziran 2015 / 17:06

Enteresan olan nokta şu ki, Şükrü Kaya Mason olduktan sonra bahtı açılmış. Devlet erkânı arasına girip şimşek hızıyla yükselmiş! Böylece tekris edildikten sadece 3 ay sonra peş peşe 3’er ay görev yapacağı Tarım ve Dışişleri bakanlıklarına getirilmiş, ardından 10 yıl kesintisiz yürüteceği Dahiliye (İçişleri) Bakanlığı’na giden inanılmaz yükselişi başlamış. Yani Masonluk Kaya’ya fazlasıyla yaramış!

Tesviye dergisine göre Şükrü Kaya Beyoğlu’nda bulunan Resne Locası’na 239 Matrikül numarasıyla kaydolmuş. 18 Haziran 1925’te kalfalığa, belgede geçtiği üzere 30 Haziran 1926’da ise 3. dereceden üstadlığa terfi etmiş.

Derin Tarih dergisinin yayınladığı Masonluk diploması onun üstadlığa geçişini tasdik ediyor ve “Yeryüzündeki mevcut umum Masonların” İçişleri Bakanlığına hazırlanmakta olan Şükrü Kaya’nın üstadlığını tanımaları ve “ihtiyaç zamanında kendisini muavenet ve himayete mazhar kılmalarını rica” ediyor.

Buna karşılık Şükrü Kaya da geçerli belgeleri (“vesâik-i mutebereyi”) haiz bulunan Masonlara ihtiyaç zamanında yardım ve himaye etmeyi vaad ediyor. Takdir edersiniz ki bu yardım ve himayeyi yapacak şahsın anlı şanlı bir bakan olması çok şeyi değiştiriyor.

rs1-300.jpg

 // Boğaçhan
CHP 90 yıllık tescilli İslam düşmanıdır. Bu, 2 kere 2 dört eder derecesinde kat'idir. "Müslümanım ama Atatürkçüyüm" diyenlerin kulakları çınlasın!...
22 Aralık 2016 02:49
 // mistik
MASONLUK YARAMIŞ...
06 Haziran 2015 00:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler