YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün değişmez İçişleri Bakanı Şükrü Kaya meğer Mason üstadıymış!
Tek Parti iktidarında dindarlara nefes aldırmayan icraatı ile Kemalizmin bayraktarlığını yapan Şükrü Kaya, Tesviye dergisinde yayınlanan belgeye göre 11 Mayıs 1924 tarihinde tekris (Masonluğa giriş) töreniyle Resne Locası’na kabul edilmiş.
Atatürk'ün değişmez İçişleri Bakanı Şükrü Kaya meğer Mason üstadıymış!
03 Haziran 2015 / 16:59 Güncelleme: 03 Haziran 2015 / 17:06

Enteresan olan nokta şu ki, Şükrü Kaya Mason olduktan sonra bahtı açılmış. Devlet erkânı arasına girip şimşek hızıyla yükselmiş! Böylece tekris edildikten sadece 3 ay sonra peş peşe 3’er ay görev yapacağı Tarım ve Dışişleri bakanlıklarına getirilmiş, ardından 10 yıl kesintisiz yürüteceği Dahiliye (İçişleri) Bakanlığı’na giden inanılmaz yükselişi başlamış. Yani Masonluk Kaya’ya fazlasıyla yaramış!

Tesviye dergisine göre Şükrü Kaya Beyoğlu’nda bulunan Resne Locası’na 239 Matrikül numarasıyla kaydolmuş. 18 Haziran 1925’te kalfalığa, belgede geçtiği üzere 30 Haziran 1926’da ise 3. dereceden üstadlığa terfi etmiş.

Derin Tarih dergisinin yayınladığı Masonluk diploması onun üstadlığa geçişini tasdik ediyor ve “Yeryüzündeki mevcut umum Masonların” İçişleri Bakanlığına hazırlanmakta olan Şükrü Kaya’nın üstadlığını tanımaları ve “ihtiyaç zamanında kendisini muavenet ve himayete mazhar kılmalarını rica” ediyor.

Buna karşılık Şükrü Kaya da geçerli belgeleri (“vesâik-i mutebereyi”) haiz bulunan Masonlara ihtiyaç zamanında yardım ve himaye etmeyi vaad ediyor. Takdir edersiniz ki bu yardım ve himayeyi yapacak şahsın anlı şanlı bir bakan olması çok şeyi değiştiriyor.

rs1-300.jpg

 // Sevgum
Zalimler için yaşasın cehennem üsdat Bediüzzaman a çok haksızlık etmiş birisi ....iyi bilmeyiz kendisini...
02 Ekim 2017 22:52
sukru kaya
 // tugrul
ataturkun canakkale sehitleri ve orada olen karsi tarafin askerleri icin soyledigi sozleri inkar etmesi
Soyliecegim su simdi esas dogrularin ve yanlislarin acikca bilindigi yerde
...
26 Nisan 2017 Çarşamba 09:42
iftira en büyük günahtır.
 // kutluay
ATATÜRK MASON LOCALARI KAPATAN LİDERDİR. ŞÜKRÜ KAYANIN İÇİŞLERİ BAKANI , ATATÜRKÜN CUMHURBAŞKANI OLDUĞU ZAMAN MASON TEŞKİLATLERI KAPATILMIŞTIR. GİDİN ARAŞTIRIN...
25 Şubat 2017 Cumartesi 08:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler